artykuły

HTC Evo 3D – trójwymiar bez okularów w smartfonie

Taki mały, taki duży, może 3D mieć

45
14 lipca 2011, 19:34 Mieszko Krzykowski

Kampanie marketingowe promujące 3D w kinach, grach i na ekranach naszych telewizorów pochłaniają coraz więcej pieniędzy, ale nadal nie widać spektakularnych efektów, bo liczba „trzydesceptyków” wydaje się niezmienna i nadal ludzie nie ustawiają się w kolejkach po odbiorniki umożliwiające oglądanie filmów z dodanym trzecim wymiarem. Jednym z głównych powodów jest konieczność zakładania specjalnych okularów. Pierwszym wycelowanym w rynek masowy rozwiązaniem tego problemu była konsola Nintendo 3DS, która umie generować trójwymiarowy obraz bez dodatkowego balastu na nosie użytkownika. Pomysł podchwycili producenci smartfonów, i na rynku pojawiają się pierwsze urządzenia znanych firm z ekranem 3D. Jednym z nich jest HTC Evo 3D.

Spis treści

HTC Evo 3D – początek nowej ery?

HTC Evo 3D wygląda jak każdy inny smartfon i na pierwszy rzut oka nie widać, że mamy tu do czynienia z czymś, co może mieć spory wpływ na przyszły rozwój tych urządzeń. Za to na pewno jest to jeden z większych i cięższych telefonów spośród tych, z którymi mieliśmy styczność, ponadto proporcje ekranu 16:9 optycznie wydłużają obudowę. Jest ona wykonana z czarnego plastiku i metalu. Plastikowa jest tylna klapka. Wykorzystany materiał wygląda na dość wytrzymały i jest miły w dotyku. Na dodatek jest matowy, przez co niestraszny mu jest tłuszcz na palcach i łatwo się go utrzymuje w czystości. Ukośne rowki zapełniające większą część tyłu dodają urządzeniu trochę uroku i pozwalają pewniej je chwycić. Z metalu wykonano „szkielet” smartfona i część obudowy okalającą szklaną taflę przykrywającą wyświetlacz. Budowa Evo 3D jest zwarta i solidna, choć tylna klapka, gdy się ją naciśnie w okolicach aparatów, lubi trochę poskrzypieć, a niespecjalnie przepadamy za takimi efektami dźwiękowymi.

 

Z tyłu urządzenia umieszczono aż dwa obiektywy i towarzyszące im dwie diody LED. Dwa obiektywy są konieczne, aby możliwe było wykonywanie trójwymiarowych zdjęć. Do robienia dwuwymiarowych używany jest tylko górny. W ich okolicy znajdują się też otwory, przez które wydobywa się dźwięk generowany przez znajdujący się pod nimi głośnik. Evo 3D został też wyposażony w przednią kamerę, przydatną głównie w czasie wideorozmów. Znajduje się ona w dość standardowym miejscu, czyli w prawym górnym rogu, tuż obok siatki chroniącej słuchawkę, diodę sygnalizacyjną i zestaw czujników.

Przycisków i złączy Evo 3D ma całkiem sporo. Większość z nich jest dość typowa. Dotykowe przyciski systemowe pod ekranem to standard. Mają one odpowiednio dobrane wymiary, są bardzo czułe (ale nie zastąpią dziewczyny ;)) i dobrze wywiązują się ze swojego zadania. Nie można tego powiedzieć o przyciskach regulacji głośności znajdujących się na prawej krawędzi smartfona. Lepiej naciskać ich końce, bo jeśli trafi się palcem w środek, to potrzeba sporo większej siły. Nie jest to szczególnie istotna wada, ale wymaga przyzwyczajenia. Na szczęście nie ma takich problemów z wyłącznikiem umieszczonym po prawej stronie górnej krawędzi. Najważniejsze i najciekawsze są jednak elementy związane z fotografowaniem. Szybko rzuca się w oczy duży, srebrny przycisk aparatu oraz towarzyszący mu przełącznik pozwalający szybko zmienić tryb działania kamery z 2D na 3D i odwrotnie. Spust „migawki” dzięki swoim wymiarom i odpowiednio dobranemu skokowi jest bardzo wygodny w użyciu i zachęca do robienia zdjęć. Na lewej krawędzi umieszczono złącze MLH (znane nam choćby z Samsunga Galaxy S II), które jest skrzyżowaniem portów microUSB i HDMI.

Pod tylną klapką nie znajdziecie, niestety, żadnego napędu chomikowego, a po prostu standardowy akumulator litowo-jonowy o dość pokaźnej pojemności 1730 mAh. Dostęp do karty pamięci nie wymaga wyjęcia akumulatora, dzięki czemu można ją wyjąć lub wymienić bez wyłączania smartfona.

Ogólne wrażenie związane z budową Evo 3D jest umiarkowanie pozytywne. Jest to całkowite przeciwieństwo Galaxy S II. Inżynierowie HTC, zamiast zbudować sprzęt możliwie lekki i cienki, stworzyli coś dla wielbicieli masywniejszych urządzeń i działa to w praktyce całkiem nieźle, a osoby mające wcześniej styczność z takimi kolosami jak Desire HD powinny czuć się jak w domu. Jakość wykonania jest dobra, choć nie obyło się bez drobnych wpadek, które jednak nie mają zbyt dużego wpływu na ostateczną ocenę.

Strona:
bagiennyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bagienny2011.07.14, 20:19
13#1
Mógłbym napisać 'pierwszy', ale nie napiszę.
Nie przepadam za tym całym 3D i dla mnie to kompletnie zbędny gadżet. Najchętniej bym wepchnął im to całe 3D tam gdzie światło nie dochodzi i kazał wrócić jak dopracują technologię na tyle, żeby się do czegokolwiek nadawała. A sam telefon całkiem niezły, szkoda tylko, że takie cyrki z wydajnością odstawia. Może ten ROM jeszcze nie do końca wypieczony?
LabovskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Labovsky2011.07.14, 20:21
Nie jestem przekonany do 3D, ale oglądałem to cacuszko i muszę przyznać, że do zdjęć wydaje mi się bardzo fajna sprawa. Ale póki co tylko do zdjęć.
Irek-StalkerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Irek-Stalker2011.07.14, 20:22
Całe te 3D w telefonach to o du... rozbić i nic nie warty szmelc. 3D kosztem baterii ssie ją jak pijawka.
gotrunksZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gotrunks2011.07.14, 20:24
Coś mi mówi, że chcemy czy nie z czasem 3d będą nawet najprostsze modele telefonów...
Jeśli chodzi smartfony, to powoli zaczynają doganiać konsole... pytanie czy nie lepiej będzie popracować nad optymalizacją softu i czasu pracy na baterii niż nad teoretyczną wydajnością sprzętu :E
bagiennyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bagienny2011.07.14, 20:30
Labovsky @ 2011.07.14 20:21  Post: 491474
Nie jestem przekonany do 3D, ale oglądałem to cacuszko i muszę przyznać, że do zdjęć wydaje mi się bardzo fajna sprawa. Ale póki co tylko do zdjęć.
No pewnie tak, ale w dalszym ciągu nie rozumiem po co. Żeby na zdjęciu pierwszy plan był delikatnie odseparowany przestrzennie od tła? Zdjęcie przez to coś zyskuje, czy jak? Wspomnienia z nim związane będą żywsze? Zupełnie to do mnie nie przemawia. Taki fajny bajer do pooglądania i pokazania znajomym (wzbudzając ich ewentualną zazdrość), ale żeby to było jakiekolwiek must-have teraz czy za parę lat to nie sądzę. I szczerze mam nadzieję, że tak nie będzie :P
rogasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rogas2011.07.14, 20:31
-4#6
htc cofa się w rozwoju - przecież oni tu dali TN...
hirogenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hirogen2011.07.14, 20:39
ciekawe czy ta bateria pasowałaby do innego htc do hd2 wie ktoś ?
helghastZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
helghast2011.07.14, 20:40
-25#8
Jak zwykle HTC najwyższa półka, telefon nie dla plebsu.
MglistyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mglisty2011.07.14, 21:14
12#9
helghast @ 2011.07.14 20:40  Post: 491483
Jak zwykle HTC najwyższa półka, telefon nie dla plebsu.


A Ty co, szlachta?
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2011.07.14, 21:22
HD2 doprowadza mnie do szału... chcę Androida! albo Evo 3D, albo Sensation... hmmm...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1