artykuły

HTC Evo 3D – trójwymiar bez okularów w smartfonie

Taki mały, taki duży, może 3D mieć

45
14 lipca 2011, 19:34 Mieszko Krzykowski

Podsumowanie

Czy trójwymiar w smartfonach ma sens? Na razie trudno nam jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od tego, ile multimediów i gier gotowych do wykorzystania tej techniki pojawi się na rynku. W tym momencie jest to niewiadoma. Zapowiada się ciekawie, ale na razie nowość nie ma zbyt dużego zastosowania, poza możliwością zaimponowania znajomym ;) Bo ile można się zachwycać wykonanymi zdjęciami i filmowymi próbkami producenta? Każdy pierwszy zachwyt kiedyś mija, a wtedy pozostaje zimna kalkulacja.

Sam pomysł jest bardzo dobry i ekrany 3D niewymagające okularów połączone z odpowiednimi aparatami i kamerami mogą powalczyć o serca użytkowników, ale potrzebują jeszcze trochę dopracowania. Przede wszystkim przydałyby się trochę szersze kąty widzenia, bo wystarczy niewielka zmiana położenia telefonu lub głowy, aby cały czar prysnął. Poza tym u wielu osób w niektórych sytuacjach może występować ból oczu i głowy, więc przed udaniem się do sklepu warto sprawdzić swoją reakcję na trójwymiarowe ekrany. Na dodatek trochę irytują ograniczenia, takie jak niemożność wykonywania zdjęć z bliska, oglądania trójwymiarowych materiałów przy mocniejszym świetle itd.

A jak sprawuje się jeden z pierwszych smartfonów z takim ekranem, czyli Evo 3D? Nie przekonał nas w pełni do siebie. Przede wszystkim dlatego, że jest on... „zbyt” 3D. Nową technikę zastosowano tu w interesujący sposób i wydaje się ona obiecująca, ale wymusiła ona sporo kompromisów. Jeśli przesunie się przełącznik w pozycję 2D, to okazuje się, że ekran ma wysoką rozdzielczość i ogólnie jest niezły, jednak do czołówki nie należy, a aparat i kamera bez 3D po prostu zawodzą. Trzeba też wspomnieć o zaskakująco krótkim czasie działania, i to pomimo stosunkowo dużej pojemności akumulatora, także wydajność procesora i układu graficznego nie zachwycają.

Po prostu jest to smartfon, który z konkurencją walczy głównie funkcjami 3D. Pozostałe, choć nie zawodzą jakoś szczególnie, po prostu nie wystarczają, aby sprzęt mógł rywalizować z Samsungiem Galaxy S II, który w dziedzinie „zwykłego” 2D nadal jest bezkonkurencyjny i na dodatek... tańszy. W tym momencie sami raczej byśmy się zdecydowali właśnie na superfon Samsunga i poczekali na rozwój wydarzeń toczących się wokół kieszonkowego 3D. Ale mimo wszystko warto samemu obejrzeć w akcji 3D w wydaniu HTC, bo niektóre osoby, które miały styczność z testowanym przez nas egzemplarzem Evo 3D, były oczarowane. A wtedy wystarczy przełknąć cenę... ;)

HTC EVO 3D
Zalety
  • 3D
  • Złącze MHL
  • Sense UI
  • Solidna budowa
  • Wysoka rozdzielczość ekranu
Wady
  • Cena
  • Po wyłączeniu 3D aparat i kamera zawodzą
  • Stosunkowo krótki czas działania
Do testów dostarczył:HTC
Cena w dniu publikacji (z VAT):2500 zł
Strona:
bagiennyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bagienny2011.07.14, 20:19
13#1
Mógłbym napisać 'pierwszy', ale nie napiszę.
Nie przepadam za tym całym 3D i dla mnie to kompletnie zbędny gadżet. Najchętniej bym wepchnął im to całe 3D tam gdzie światło nie dochodzi i kazał wrócić jak dopracują technologię na tyle, żeby się do czegokolwiek nadawała. A sam telefon całkiem niezły, szkoda tylko, że takie cyrki z wydajnością odstawia. Może ten ROM jeszcze nie do końca wypieczony?
LabovskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Labovsky2011.07.14, 20:21
Nie jestem przekonany do 3D, ale oglądałem to cacuszko i muszę przyznać, że do zdjęć wydaje mi się bardzo fajna sprawa. Ale póki co tylko do zdjęć.
Irek-StalkerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Irek-Stalker2011.07.14, 20:22
Całe te 3D w telefonach to o du... rozbić i nic nie warty szmelc. 3D kosztem baterii ssie ją jak pijawka.
gotrunksZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gotrunks2011.07.14, 20:24
Coś mi mówi, że chcemy czy nie z czasem 3d będą nawet najprostsze modele telefonów...
Jeśli chodzi smartfony, to powoli zaczynają doganiać konsole... pytanie czy nie lepiej będzie popracować nad optymalizacją softu i czasu pracy na baterii niż nad teoretyczną wydajnością sprzętu :E
bagiennyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bagienny2011.07.14, 20:30
Labovsky @ 2011.07.14 20:21  Post: 491474
Nie jestem przekonany do 3D, ale oglądałem to cacuszko i muszę przyznać, że do zdjęć wydaje mi się bardzo fajna sprawa. Ale póki co tylko do zdjęć.
No pewnie tak, ale w dalszym ciągu nie rozumiem po co. Żeby na zdjęciu pierwszy plan był delikatnie odseparowany przestrzennie od tła? Zdjęcie przez to coś zyskuje, czy jak? Wspomnienia z nim związane będą żywsze? Zupełnie to do mnie nie przemawia. Taki fajny bajer do pooglądania i pokazania znajomym (wzbudzając ich ewentualną zazdrość), ale żeby to było jakiekolwiek must-have teraz czy za parę lat to nie sądzę. I szczerze mam nadzieję, że tak nie będzie :P
rogasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rogas2011.07.14, 20:31
-4#6
htc cofa się w rozwoju - przecież oni tu dali TN...
hirogenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hirogen2011.07.14, 20:39
ciekawe czy ta bateria pasowałaby do innego htc do hd2 wie ktoś ?
helghastZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
helghast2011.07.14, 20:40
-25#8
Jak zwykle HTC najwyższa półka, telefon nie dla plebsu.
MglistyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mglisty2011.07.14, 21:14
12#9
helghast @ 2011.07.14 20:40  Post: 491483
Jak zwykle HTC najwyższa półka, telefon nie dla plebsu.


A Ty co, szlachta?
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2011.07.14, 21:22
HD2 doprowadza mnie do szału... chcę Androida! albo Evo 3D, albo Sensation... hmmm...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
7