artykuły

3D w komputerze, czyli AMD HD3D kontra Nvidia 3D Vision (2)

Pojedynek w trzech wymiarach

63
19 października 2011, 06:00 Michał Grzegorz Wójcik, Kamil Homziak
Hanns-G HS233 (Nvidia 3D Vision)

Monitor Hanns-G ma może mniej efektowny wygląd, ale generalnie niewiele różni się od Acera. Także jego obudowa jest błyszcząca, ale producent tym razem zastosował dwuramienną nogę oraz tradycyjne przyciski do sterowania monitorem. Jest też złącze DVI, z którego zrezygnował Acer. A oto zdjęcia oraz dane techniczne:

 

 

 

 

 

Hanns-G HS233
Wielkość matrycy 23 cale
Proporcje ekranu 16 : 9
Rozdzielczość 1920 × 1080
Liczba kolorów 16,7 mln
Gniazda DVI, D-sub, HDMI
Jasność 300 cd/m2
Rozmiar piksela 0,265 mm
Kontrast

1000 : 1 – statyczny

80 000 : 1 – dynamiczny

Kąty widzenia (poziom/pion) 170/160°
Czas reakcji 3 ms („Gray to Gray”)
Waga 4,9 kg


Menu ekranowe (w którym brak polskiej wersji) obsługiwane jest za pomocą czterech tradycyjnych przycisków zlokalizowanych poniżej środka ekranu. Jeden z nich ma funkcję szybkiej zmiany jasności, brak natomiast przycisku do szybkiej zmiany kontrastu. Intuicyjność obsługi mogłaby być lepsza, ale po chwili przyzwyczajenia można swobodnie poruszać się po menu, które podzielono na pięć zakładek: Picture/OSD/Display/Other/Information. Producent przygotował także pięć fabrycznych ustawień obrazu: Standard/Game/Movie/Office/Eco. Ten ostatni tryb pozwala na swobodną pracę nawet w słoneczny dzień. Spośród wszystkich trybów najbardziej przypadł nam do gustu Movie.

 

 

A to dlatego, że przy fabrycznych ustawieniach zbyt wiele jest koloru czerwonego, a ekran świeci zdecydowanie zbyt mocno.

 

 

Po regulacji kolorymetrem było już zdecydowanie lepiej:

 

 

 

 

 

 


Nasze ustawienia to:
  • jasność: 55
  • kontrast: 80
  • czerwony: 90
  • zielony: 95
  • niebieski: 88.


Kąty widzenia są podobne jak w modelu Acera – i tu obraz najszybciej ciemnieje, gdy patrzy się od dołu. Gdy jednak oczy są położone na wprost ekranu, wyraźnie widać, że kolory u rywala są zdecydowanie bardziej żywe.

 


Opisywany model jest bardzo podobny do wcześniej przedstawionego rywala. Zapewnia on jednak ciut niższą jakość obrazu, ma bardziej skomplikowaną obsługę OSD i pobiera znacznie więcej energii. Nie oznacza to jednak, że jest on całkiem do niczego :)
6