artykuły

3D w komputerze, czyli AMD HD3D kontra Nvidia 3D Vision (2)

Pojedynek w trzech wymiarach

63
19 października 2011, 06:00 Michał Grzegorz Wójcik, Kamil Homziak

Monitory 3D

Do testów otrzymaliśmy trzy modele: Acer HS244Q, Hanns-G HS233 oraz LG D2342P. Czym – oprócz obsługi technik 3D – różnią się one od dwuwymiarowych monitorów z matrycami TN, VA czy IPS i czy mogą z nimi rywalizować pod względem jakości obrazu?

Acer HS244Q (AMD 3D)

To typowy 24-calowy monitor z matrycą TN podświetlaną diodami LED. Ma on przyjemną dla oka bryłę o zaokrąglonych krawędziach i małą, okrągłą, ale stabilną podstawką. Choć Acer i tym razem uległ modzie na błyszczące powierzchnie, to sama powłoka ekranu na szczęście pozostała matowa. Jedynym tradycyjnym przyciskiem jest umieszczony w prawym dolnym rogu wyłącznik, a do sterowania OSD służy pięć dotykowych. Ciekawostką jest brak złącza DVI; zamiast tego są dwa HDMI. Oto dane techniczne tego modelu:

Acer HS244Q
Wielkość matrycy 24 cale
Proporcje ekranu 16 : 9
Rozdzielczość 1920 × 1080
Liczba kolorów 16,7 mln
Podświetlenie matrycy LED
Gniazda VGA, 2 × HDMI, wyjście audio
Częstotliwość odświeżania 3D 120 Hz
Jasność 300 cd/m2
Rozmiar piksela 0,2715 mm
Kontrast 12 000 000 : 1 (dynamiczny)
Kąty widzenia (poziom/pion) 170/160°
Czas reakcji 2 ms („Gray to Gray”)
Waga 5,2 kg

 

 

 

 

 

 


Pięć sensorów działa precyzyjnie, lepiej od niektórych tradycyjnych w innych monitorach, ale brakuje przycisków do szybkiej zmiany jasności oraz kontrastu.

Główne menu składa się z czterech zakładek: Obraz/OSD/Ustawienia/Informacje. W menu można ustawić język polski, a sama obsługa nie sprawia problemów z wyjątkiem opcji zmiany nasycenia barw, która jest tak ukryta, że początkowo można odnieść wrażenie jej braku. HS244Q ma pięć fabrycznych trybów wyświetlania obrazu: Użytkownika/Eco/Standard/Grafika/Film.

 

 

Acer zaskoczył prawie idealną fabryczną temperaturą barw. Zbyt dużo było natomiast koloru zielonego, a zbyt mało czerwonego i niebieskiego. Fabrycznie ustawiona jasność ponad 200 cd/m2 to zbyt wiele nawet w słoneczny dzień.

 

 

 

Po regulacji redakcyjnym kolorymetrem każda z trzech składowych barw była nasycona równomiernie, a jasność – zdecydowanie bardziej przyjazna oczom.

 

 

 

 

 

Nasze ustawienia to:
  • jasność: 76
  • kontrast: 37
  • czerwony: 95
  • zielony: 92
  • niebieski: 90.


Po regulacji wartość parametru gamma zmalała do 2,22 (przed zmianą było to 2,40), a Delta E – do 0,4, a to już bardzo niewiele.

 

 

Matryca typu TN wyklucza imponujące kąty widzenia, choć na tle innych paneli tego typu wypada pod tym względem nieźle. Niedosyt pozostawiają jedynie kąty widzenia z dołu; gdy patrzy się z góry, jest całkiem przyzwoicie, co widać na poniższym obrazku:

 


Ogólnie rzecz biorąc, to przyjemny w obsłudze i miły dla oka 24-calowy monitor do gier. Błyszcząca ramka ekranu oraz nie najlepsze kąty widzenia w pionie mogą okazać się niewystarczające do mniej rozrywkowych zastosowań.
5