artykuły

Logitech Wireless Solar Keyboard K750 – klawiatura zasilana energią słoneczną

Bliżej Słońca

59
28 sierpnia 2011, 20:15 Robert Graczyk
Jeszcze do niedawna hasło eko było kojarzone jedynie z hipisowskim stylem życia polegającym na jedzeniu korzonków, mieszkaniu w glinianych chatach i walce o przetrwanie zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Obecnie eko to coś, co jest „trendi”, a na dokładkę często zwyczajnie się opłaca. Samochody, które palą tak mało, że stacje benzynowe to dla nich niemal coś obcego, budynki przyjazne środowisku, a tym samym wymagające mniejszych nakładów na utrzymanie – to wszystko sprawia, że w dłuższej pespektywie eko równa się oszczędność. Czy tak samo jest w przypadku Logitech Wireless Solar Keyboard K750, zasilanej energią słoneczną?

Spis treści

Logitech Wireless Solar Keyboard K750

K750 dotarła do nas w standardowym dla Logitecha pudełku, a patrząc przez pryzmat zastosowanych w niej rozwiązań, można nawet stwierdzić, że dość nudnym. Mając jednak na uwadze powiedzenie o nieocenianiu książek po okładkach, niczym niezrażeni zajrzeliśmy do środka. W pudełku oprócz klawiatury znaleźliśmy odbiornik USB, który dzięki swoim miniaturowym rozmiarom sprawdzi się idealnie w połączeniu z laptopem, szczególnie że raz podłączony będzie współpracował z każdą klawiaturą i myszką kompatybilną z techniką Logitech Unifying. Ponadto do K750 został dodany przedłużacz USB oraz szmatka do czyszczenia. W pudełku nie znaleźliśmy za to żadnych sterowników ani instrukcji, choć jeśli chodzi o te drugie, nie jest do końca prawda. Otóż zgodnie z ekoduchem tego modelu, żeby oszczędzić lasy tropikalne, instrukcję wydrukowano na wewnętrznej stronie pudełka.

Słoneczna klawiatura nie rozczarowała nas wyglądem. Elegancka, błyszcząca czerń z przodu i modna „i-biel” z tyłu, a do tego zaokrąglone boki – dzięki temu K750 jest bardzo stylowa. Nawet nóżki podwyższające, choć są standardowe dla produktów Logitecha, na tle innych modeli wyglądają, jakby wyszły spod ręki artysty pracującego dla nowoczesnego biura projektowego. No i te dwa sporej wielkości panele słoneczne, umieszczone nad klawiszami, po obu bokach... Ponadto całość jest niezwykle cienka: grubość to zaledwie 7,6 mm. Reszta wymiarów jest dość typowa dla pełnowymiarowych konstrukcji mających blok numeryczny: długość wynosi 432 mm, a szerokość – 157 mm.

Wersja, która do nas dotarła, miała międzynarodowy układ klawiszy, co oznacza duży klawisz Enter w kształcie odwróconej litery L oraz mały lewy Shift. O ile z tego typu Enterem nie będą mieć problemu nawet użytkownicy przyzwyczajeni do postaci długiej i płaskiej, to już mały Shift może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też Logitech przygotował wersję z układem amerykańskim, w której lewy Shift został wydłużony. Klawisze, jak przystało na tego typu model, są niskoprofilowe i mają niewielki skok. Należy również zauważyć, że dolny rząd jest nieco wyższy od reszty, co jest charakterystyczną cechą konstrukcji Logitecha, ale jednocześnie wymaga nieco przyzwyczajenia od kogoś, kto wcześniej nie spotkał się z takim rozwiązaniem. Ponadto w K750 nie ma typowych przycisków multimedialnych. Producent wykorzystał w tym celu klawisze funkcyjne od F1 do F12, którym przypisał dodatkowe właściwości wywoływane FN, co jest dobrze znane użytkownikom laptopów. Tym samym można szybko uruchomić przeglądarkę internetową, klienta poczty, wyszukiwarkę, kalkulator, domyślny odtwarzacz multimedialny, wrócić do poprzedniego utworu, włączyć pauzę lub rozpocząć odtwarzanie, zmienić utwór na następny w kolejności, wyciszyć wszystkie dźwięki, zmienić głośność oraz wprowadzić komputer w stan uśpienia. Pierwszych pięć klawiszy oraz ostatni można dodatkowo programować za pomocą uniwersalnej dla produktów Logitecha aplikacji SetPoint.

Nad blokiem numerycznym umieszczono wyłącznik klawiatury oraz przycisk, dzięki któremu można sprawdzić jakość oświetlenia w pomieszczeniu. W pobliżu znajdują się bowiem dwie diody, zielona oraz czerwona, przy których umieszczono dwie „buźki”, uśmiechniętą i smutną. Łatwo się domyślić, która co oznacza. Nigdzie za to nie znajdziecie diod informujących o wciśnięciu klawiszy: Caps Lock, Num Lock i Scroll Lock, a wynika to z troski o jak najmniejszy pobór energii. Żeby jednak użytkownik nie pozostawał w kompletnej niewiedzy, na ekranie monitora tuż po użyciu wymienionych klawiszy zostają wyświetlone odpowiednie komunikaty.

Unikatowym dodatkiem jest program Solar App, obrazujący nieco dokładniej działanie ogniw słonecznych. Analogowy licznik pokazuje intensywność oświetlenia wyrażoną w luksach, wskaźnik umieszczony poniżej powiadamia o procentowym naładowaniu akumulatora, a wszystko podsumowuje komunikat o dużej lub małej rezerwie energii.

 

Strona:
xterritorialZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xterritorial2011.08.28, 20:26
Prosty, ładny design i do tego dobra ergonomia. Bardzo mi sie podoba i mogłbym ja kupic ale nie za te pieniadze.
Szkoda, bo to mogl byc hit.
Pentium DZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pentium D2011.08.28, 20:28
-2#2
Podświetlane klawisze by się przydały i było by super nawet za ta cenę.

up
@Irek-Stalker
Też miałem takie skojarzenie :E
ZIB2000Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ZIB20002011.08.28, 20:31
-6#3
taki bajer tylko tragiczna wydajnośc ogniw słonecznych poniżej 20% bardzo ogranicza zastosowanie...pozatym koszta to też zdecydowanie zbyt duże
ale do klawki i kalkulatora może być

pytanie za 100 punktów - czy to klawiatura x-scissor czy zwyklak na membranie?bo jak to drugie to chłam
Irek-StalkerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Irek-Stalker2011.08.28, 20:35
12#4
K750 przychodzi mi tylko namyśl sony ericsson i oby nie skończyło się w sądzie :E Choć to domena Apple.
YoSHi84Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
YoSHi842011.08.28, 20:37
-3#5
Pozostaje jeszcze kwestia zanieczyszczenia środowiska przy produkcji tych ogniw - nie znam się na tym, ale myślę, że kabel USB ma mniejsze, ale z akumulatorami to już nie wiem jak to wychodzi :)
KiliKiliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KiliKili2011.08.28, 20:46
EKOLOGIA to tylko nazwa .......:(
FirekageZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Firekage2011.08.28, 20:47
-2#7
ZIB2000 @ 2011.08.28 20:31  Post: 499526

pytanie za 100 punktów - czy to klawiatura x-scissor czy zwyklak na membranie?bo jak to drugie to chłam

Jakoś nie wierzę, że przy tej cenie i 'bajerze' jakim jest omawiany temat, ta klawiatura ma faktycznie mechanizm mechaniczny.
AtionxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ationx2011.08.28, 20:47
-7#8
No to teraz panowie bierzemy klawiaturę i siadamy za oknem najlepiej od strony południa no i komputer na parapet i jazda :E
doopanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
doopan2011.08.28, 20:53
Firekage @ 2011.08.28 20:47  Post: 499535

Jakoś nie wierzę, że przy tej cenie i 'bajerze' jakim jest omawiany temat, ta klawiatura ma faktycznie mechanizm mechaniczny.


Myślę, że nawet w tej cenie mechanizm jest mechaniczny :)

Cena jest jakieś 3 razy za wysoka - to koniec końców tylko bardzo prosta klawiatura bezprzewodowa. Kalkulator (z własnym wyświetlaczem i procesorem obliczeniowym) napędzany słońcem kosztuje parę-paręnascie zł. To za co to tu tyle płacimy?

Prośba do redakcji: dajcie znać, ile to chodzi na akumulatorze. W zimie szału nie ma z długością dnia, a niektórzy muszą popracować dłużej niż do 16.

TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2011.08.28, 21:30
Bardzo ciekawe rozwiązanie, jednak układ klawiszy dla mnie dyskwalifikuje tą klawiaturę. Skarłowaciały lewy shift (połowę mniejszy od controla, sic) oraz backslash na połowie entera. Do tego zmniejszone F-ki. Stanowcze 'nie'.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1