artykuły

Bezpłatna domowa obróbka wideo, czyli jak sobie poradzić w gąszczu formatów i urządzeń odtwarzających filmy

Mieszanie klatek

29
14 stycznia 2012, 19:08 Agnieszka Serafinowicz
Przekaz wideo to coraz popularniejsza forma dystrybucji informacji. Filmy możemy dziś oglądać na bardzo wielu urządzeniach: komputerach biurkowych, laptopach, tabletach, konsolach do gier, stacjonarnych i przenośnych odtwarzaczach multimedialnych, smartfonach itd. Problem tylko w tym, że nie istnieje jednolity format zapisu i kodowania strumieni wideo oraz towarzyszącego im dźwięku.

Spis treści

Wstęp 

Jest bardzo wiele różnego rodzaju standardów zapisu danych multimedialnych i algorytmów kodowania. Słowem: galimatias.

Próba uporządkowania zgromadzonych zbiorów często oznacza przynajmniej ujednolicenie formatów. Przeniesienie filmu zapisanego na płycie DVD na smartfon wymaga najpierw skopiowania danych audio i wideo na dysk, a następnie przeprowadzenia konwersji na format obsługiwany przez urządzenie przenośne, na którym film zamierza się obejrzeć. Zapisanie pliku nadawanego strumieniowo w internecie czy dystrybuowanego online również często wymaga konwersji, by zapisany materiał mógł być odtwarzany na docelowym sprzęcie.

Niestety, najpopularniejszy system operacyjny, Windows, nie zapewnia funkcji pozwalających bezproblemowo przenieść dowolny plik wideo na inną platformę. Niemal zawsze trzeba posłużyć się dodatkowym oprogramowaniem.

Korzystając z odpowiedniego programu, można zapanować nad informacyjno-multimedialnym chaosem wprowadzanym przez mnogość algorytmów kodowania i formatów zapisu plików wideo. Proponowane przez nas narzędzia nie zunifikują sposobów zapisu, ale przynajmniej ułatwią transkodowanie danych dźwięku i obrazu pomiędzy urządzeniami różnego typu. Dzięki temu po lekturze artykułu Czytelnik będzie wiedział, czego użyć, by przenieść ulubione wideoklipy np. na swoją komórkę. Opisywane programy mają też wiele innych użytecznych funkcji oraz bardzo istotną zaletę: wszystkie są udostępniane bezpłatnie.

Ważna informacja: artykuł nie jest testem! Naszym celem było nie porównanie opisywanych aplikacji, lecz pokazanie ich możliwości, a przez to ułatwienie Wam wyboru narzędzi spełniających Wasze wymagania. Niektórzy chcą szybko uzyskać pożądany rezultat: gotowy film na docelową platformę. Nie interesują ich kwestie techniczne, i to bez względu na ich wiedzę o prędkości bitowej, różnych typach przekształceń, kwantyzacji, dyskretnej transformacji kosinusowej (zwanej przez niektórych transformatą) itd. Inni wręcz lubują się w cyzelowaniu parametrów kodowania, godzinami modyfikują ustawienia, aby uzyskać jak najlepszą jakość wynikowego pliku przy jak najmniejszej wielkości. Mamy nadzieję, że i jedni, i drudzy znajdą coś dla siebie.

Strona:
m_a_r_c_i_n_007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
m_a_r_c_i_n_0072012.01.14, 21:11
Z nieba mi spadliście z tym artykułem :) ponieważ mam kilka filmów do skonwertowania.
Przyda się ode mnie 5 :)
arbasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
arbas2012.01.14, 21:11
Świetny i bardzo przydatny art - dzięki i zasłużona 5tka ;)
djtomasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
djtomas2012.01.14, 21:42
polecam Freemake Video Converter długo szukałem czegoś tak intuicyjnego, prostego i szybkiego
MartinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Martin2012.01.14, 22:16
12#4
Odradzam korzystanie z MediaCodera 2011. Wyjątkowy bubel, do którego wracam z nadzieją co parę miesięcy, że a może wreszcie zrobili coś z nim zrobili. Opcji ma od metra i trochę, jednak do porządku zrobić nie potrafi prawie nic. Przy konwersji plików z kamery cyfrowej Sony z formatu m2ts do xvida czy mp4, czy dowolnego innego w dowolnym momencie potrafi się zakleszczyć i wyrzucić rozbrajający komunikat, że decoder nie odpowiada i czy przerwać. Z formatu 3gp do xvida też miewał problemy (brak dźwięku), z mova do avi też, ba nawet z xvida do dobrego starego mpg. Ten ostatni jakoś dociągnął do końca, ale przy odtwarzaniu w niektórych miejscach była pikseloza (inne enkodery jakoś nie miały tego problemu). Autor programu co prawda prowadzi forum (każdy post musi uzyskać błogosławieństwo moderatora przed publikacją), jednak jakakolwiek pomoc jest tam iluzoryczna. Kiedyś próbowałem się dowiedzieć czemu jest problem z m2ts przy ustawieniach domyślnych. Moderator wrzucił mi jeden link z forum z problemem, który nie miał za wiele wspólnego z moim i pouczył mnie, że nie powinienem się pytać czy ktoś ma podobny problem tylko samemu mam przeszukać bazę forum (w której nic nie znalazłem) Po wymianie 3 czy 4 postów zrezygnowałem i poszukałem innych programów, które konwertują jak trzeba i bez błędów i zbędnych reklam. Ten program jest sam jednym wielkim błędem mimo obiecujących możliwości. Omijać z daleka.
KeflinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Keflin2012.01.14, 22:38
staxrip wymiata - o ile ma się mocarny sprzęt i trochę wiedzy żeby ustawić
niestety nie radzi sobie z bluray 3D :/
slukaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sluka2012.01.14, 23:05
Słowa 'obróbka wideo' nie są dla mnie synonimem 'konwersja wideo'. A jeśli chodzi o samą konwersję to oczekiwałem że będą opisane metody sprowadzania krnąbrnych 30fps mjpeg, z którymi wielu ma do czynienia 'filmując' aparatem, czy też telefonem do przyzwoitych klipów 24p. Poza guzikologią, którą wystarczy poznać w jednym programie aby zrozumieć każdy następny na tych 19-tu stronach nic innego nie ma. Lekceważące podejście do wielkości/wagi w MB wynikowego pliku wideo jest co najmniej naganne. Później można trafiać na potworki ważące po 100MB, które mogły by ważyć nie więcej jak 5MB. Nawet na szybkim łączu jest to zauważalna różnica.
Słabe 2
*Konto usunięte*2012.01.14, 23:15
-2#7
arbas @ 2012.01.14 21:11  Post: 535225
Świetny i bardzo przydatny art - dzięki i zasłużona 5tka ;)


Przyłączam się do braw. Oby jak najwięcej tego typu artykułów :+)
bv6t7Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bv6t72012.01.14, 23:20
Tytuł nie pasuje do artykułu. ;)

Myślałem że pojawi się:
OpenShot, Virtualdub, Avidemux, Videoporama i dodatkowo Audacity do obróbki dźwięku.

A do prostych konwersji można polecić któryś z programów Pazera-Software.
ZIB2000Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ZIB20002012.01.14, 23:22
Martin @ 2012.01.14 22:16  Post: 535240
Odradzam korzystanie z MediaCodera 2011. Wyjątkowy bubel, do którego wracam z nadzieją co parę miesięcy, że a może wreszcie zrobili coś z nim zrobili. Opcji ma od metra i trochę, jednak do porządku zrobić nie potrafi prawie nic. Przy konwersji plików z kamery cyfrowej Sony z formatu m2ts do xvida czy mp4, czy dowolnego innego w dowolnym momencie potrafi się zakleszczyć i wyrzucić rozbrajający komunikat, że decoder nie odpowiada i czy przerwać. Z formatu 3gp do xvida też miewał problemy (brak dźwięku), z mova do avi też, ba nawet z xvida do dobrego starego mpg. Ten ostatni jakoś dociągnął do końca, ale przy odtwarzaniu w niektórych miejscach była pikseloza (inne enkodery jakoś nie miały tego problemu). Autor programu co prawda prowadzi forum (każdy post musi uzyskać błogosławieństwo moderatora przed publikacją), jednak jakakolwiek pomoc jest tam iluzoryczna. Kiedyś próbowałem się dowiedzieć czemu jest problem z m2ts przy ustawieniach domyślnych. Moderator wrzucił mi jeden link z forum z problemem, który nie miał za wiele wspólnego z moim i pouczył mnie, że nie powinienem się pytać czy ktoś ma podobny problem tylko samemu mam przeszukać bazę forum (w której nic nie znalazłem) Po wymianie 3 czy 4 postów zrezygnowałem i poszukałem innych programów, które konwertują jak trzeba i bez błędów i zbędnych reklam. Ten program jest sam jednym wielkim błędem mimo obiecujących możliwości. Omijać z daleka.Racja - mnogością opcji powala ale interfejs to jeden wielki smietnik - człowiek czasem portrzebuje kilka razy kliknąc i zrobić roboczą konwersję - tego sie nie da...ale zrobic za pomoca tego programu docelowa konwersje też jest bardzo trudno - trzeba stracić dobrą godzine na ustawienia i prawie sie uda jak sie nie wykrzacz...a sam fakt instalowania smieci i kwiatki typu zawirusowane strony przekreslaja go na starcie

generalnie SYF a mógłby być gdyby autorzy nie byli debilami z powodzeniem sprzedawany w setkach za 10 dolców

sluka masz rację - konwersja to nie edycja
przykładem bubli o których mówisz sa wszelkie smieci typu mHD - wyglada to jak dobrej jakości divx a do tego makrobloki kłują w oczy

niestety najwiekszym problemem jest brak prostego ale rozbudowanego konwertera za friko albo chociaż za grosze...na rynku masa smieci na jakims wspólnym SDK albo takie kible jak mediacoder
z kolei te lepszej jakości płatne wersje robią syf a nie konwersję

chciałbym coś prostego i wygodnego jak xrecode do audio(mistrz program)

bv6t7 - plusem audacity jest tylko to że jest darmowy - jest nie przejrzysty a jakościowo jest bardzo średni - juz lepszy miałem dodany od nero przy zakupie nagrywarki
do edycji audio wole zapłacić niz korzystać z tego przedpotopowego syfu (a i czesto swietny wavelab dodawany był do kart dźwiękowych)
bv6t7Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bv6t72012.01.14, 23:34
Audacity syf ?

Wystarczy do podciągnięcia za uszy słabego dźwięku, i połączenia kilku ścieżek audio (Mix and render).
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1