Obudowy i zasilacze
Artykuł
Krzysztof Opacki, Niedziela, 17 lipca 2011, 16:58
Na rynku obudów komputerowych dość często pojawiają się produkty dziwne, fikuśne, nawiązujące do filmów, samochodów, a nawet gier komputerowych. Jednym z nich – inspirowanym motoryzacją – jest model Thermaltake Level 10. Ma on naprawdę niecodzienne kształty i z pewnością spodoba się licznym entuzjastom techniki komputerowej. Każdy moduł otwiera się oddzielnie, a całość ma nietuzinkowy wygląd. Nie każdemu musi on odpowiadać, ale z założenia nie jest to produkt dla każdego, na co wskazuje także cena: ponad 2 tys. zł. Dlatego powstał model Level 10 GT, czyli tańsza wersja „flagowca”. Czy stracił dużo uroku i funkcjonalności?

Thermaltake Level 10 GT już na pierwszy rzut oka z pewnością wyróżnia się na tle innych produktów. Linia tej obudowy jest bardzo oryginalna i zdecydowanie kierowana do tych, którzy wiedzą, czego chcą. W końcu jest ona oparta na nieco droższym modelu Level 10, za którego wyglądem stoją projektanci z firmy DesignworksUSA, należącej do koncernu BMW. Prawdopodobnie każdy, kto lubuje się w klasycznych, kanciastych liniach standardowych skrzynek, nazwie Level 10 GT kiczowatą, odpustową, tandetną zabawką dla bogatych.

Wygląd to kwestia subiektywna, ale Level 10 GT przynosi wiele ciekawych rozwiązań w dziedzinie wentylacji i montażu podzespołów, będąc jednocześnie produktem na czasie, oferującym takie nowinki jak dwa porty USB 3.0 (starszy model Level 10 nie miał ani jednego). Warto wspomnieć także o innych różnicach dzielących te obudowy. Pierwowzór był wykonany praktycznie w całości z aluminium i ważył... ponad 21 kg! Miał otwierane moduły: płyty głównej, napędów 5,25" oraz zasilacza. Z tych udogodnień zrezygnowano, prawdopodobnie ze względu na koszty. W Level 10 GT jest sporo plastiku, ale skoro spowodowało to spadek ceny o połowę, to może jednak było warto? Wiele na to wskazuje, bo ponad 2 tys. zł za obudowę komputerową było ceną trudną do przełknięcia, nawet dla zasobnych w gotówkę miłośników awangardy sztuki użytkowej. 

 Thermaltake Level 10 GT
Format obudowy Midi Tower
Formaty pasujących płyt głównych µATX, ATX, E-ATX
Wymiary zewnętrzne
(szerokość × wysokość × długość)
282 × 584 × 590 mm
Waga 12,7 kg
Materiał konstrukcji nośnej obudowy Stal
Materiał poszycia obudowy Plastik (stalowe boczne panele)
Liczba zewnętrznych zatok 5,25 cala i 3,5 cala 4/brak
Liczba wewnętrznych zatok 3,5 cala 5
Otwory wentylatorów front: 1 × 200 mm
góra: 1 × 200 mm
tył: 1 × 140 mm
dół: 1 × 120 mm
Fabryczna bateria wentylatorów front: 1 × 200 mm
góra: 1 × 200 mm
tył: 1 × 140 mm
Regulacja obrotów wentylatorów Jest (600/800 obr./min)
Podświetlenie wentylatorów Jest (zielone, czerwone, niebieskie lub mieszanka)
Rodzaj i liczba wejść i wyjść multimedialnych 2 × USB 3.0, 4 × USB 2.0
1 × eSATA
1 × słuchawkowe,
1 × mikrofonowe
Montaż zasilacza(y) Poniżej płyty głównej, wentylatorem do dołu

Konstrukcja nośna jest wykonana z blachy, natomiast z zewnątrz obudowa ma plastikową skorupę bardzo dobrej jakości. Plastik jest gruby, chropowaty i miły w dotyku. Całość jest dość ciężka, co z pewnością pomaga w utrzymaniu stabilności. Gdyby jednak trzeba było zabrać komputer na LAN party, pomocna może być wbudowana rączka. Niestety, nie będzie ona zbyt wygodna dla osób o grubszych palcach i nie pozwoli pewnie chwycić całości, zwłaszcza że jest niesymetryczna, ale podczas zmiany konfiguracji zestawu może się przydać, np. pomóc położyć obudowę na bok. 

Plastikowe nóżki są bardzo duże i można je ustawić tak, by dodatkowo stabilizowały obudowę. 

Przedni oraz górny panel I/O są bardzo bogate w porty i świetnie pomyślane. Znajdziecie tam aż cztery USB 2.0, ułożone w taki sposób, że nawet grube nośniki flash i odtwarzacze MP3 nie będą blokowały pozostałych. Na górze obudowy umieszczono dwa USB 3.0 SuperSpeed, złącze eSATA oraz przycisk regulatora obrotów wentylacji, a także ten służący do zmiany koloru podświetlenia. Dostępne kolory to niebieski, czerwony, zielony oraz ich mieszanka, zmieniająca się w czasie.

Wysoka jakość wykonania widać tu na każdym kroku, przykładem choćby drzwiczki, które prąd do wentylatora doprowadzają poprzez specjalne złącze stykowe – nie ma mowy o żadnych kablach wiszących w środku.

Obudowę otwiera się dość niecodziennie: przycisk pod spodem zwalnia boczny panel. Można go zablokować kluczykiem, uniemożliwiając otwarcie obudowy od lewej strony. W pierwszej chwili nie było to takie oczywiste, a instrukcja znajdowała się w środku!

Jeden z bocznych paneli, z dużym logo firmy Thermaltake i napisem driving inspiration, jasno wskazuje, do czego projekt nawiązuje i do kogo jest kierowany.

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Yendreek (2011.07.17, 17:02)
Ocena: 1

0%
mam inną budą thermaltake, u mnie wentyle chodzą jak śmigłowce
ale podobno wszystkie od TT tak mają
fajny Rafałek (2011.07.17, 17:06)
Ocena: 18

0%
Przy cenie wyższej niż Obsidian (i to największy, 800D) nie ma absolutnie racji bytu.
kamassss (2011.07.17, 17:27)
Ocena: -2

0%
Ciężkie bydle.
pietiapp (2011.07.17, 17:47)
Ocena: 1

0%
Nie bede sam siebie czarowal... nawet nawet
Telkontar (2011.07.17, 18:01)
Ocena: -2

0%
Podoba mi sie. Starszy brat Level 10 urzekł mnie, ten nie jest zły, choć to jednak nie pierwowzór. Gdybym miał 'luźne' 2 k to kupiłbym starszą wersję.
Bartes (2011.07.17, 18:01)
Ocena: 0

0%
na prawdę to kolorowe zdjęcie na dole trzeciej strony wygląda Waszym zdaniem urzekająco? Przerażające;)
biel@k (2011.07.17, 18:03)
Ocena: -2

0%
Z jakiej racji używają tak zbliżonej nazwy do modelu level 10... Zwykła metalowa puszka z mnóstwem plastiku. Takie brzydkie i kanciate a kosztuje tyle. W miniaturce jest podobna, ale na większym zdjęciu wygląda jak tania chińska podróbka porządnej obudowy. Zobaczcie kilka zdjęć 'prawdziwej' level 10, może się podobać lub nie ale jej wykonanie... ona jest urzekająca a nie to, to... nawet nie wiem jak to nazwać :)
SunTzu (2011.07.17, 18:03)
Ocena: 6

0%
Moim zdaniem to kicz nie z tej ziemi. Ok niech będzie o gustach się nie dyskutuje...
... Ale jak to utrzymać w czystości?

Czystość jest tutaj podstawą. Gdy wszystko zatka się od kurzu to skuteczność chłodzenia spadnie. Moim zdaniem pod tym względem to poważna wada obudowy. Jednak sama w sobie dla specyficznej grupy odbiorców jest rewelacyjna...

... Ja jestem zwolennikiem projektów fractala.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane