artykuły

Intel Z68 i płyty: Asus P8Z68-V PRO, Gigabyte GA-Z68X-UD3H, MSI Z68A-GD80

Czy warto było czekać?

88
11 maja 2011, 09:00 Tomasz Jadczak, Robert Graczyk

Lucid Virtu – żonglowanie układami graficznymi

Układ logiki Intel Z68 umożliwia jednoczesne korzystanie ze zintegrowanego w procesorze układu graficznego i z karty graficznej. Można ręcznie przełączać kabelek od monitora i tym samym decydować, z którego układu graficznego chce się korzystać, ale jest to opcja nieco siłowa i mało sensowna. Z rozwiązaniem przyszła firma Lucid. Oprogramowanie Virtu pozwala użytkownikowi przełączać układy graficzne. Ponadto Virtu przesyła obraz wygenerowany przez kartę do wyjścia na płycie głównej. W ten sposób można (teoretycznie) zbliżyć funkcjonalnie komputery stacjonarne do laptopów, w których technika przełączania zintegrowanego GPU i samodzielnej karty jest stosowana już od dawna i pozwala oszczędzać energię.

Oprogramowanie Lucid Virtu decyduje, który układ graficzny ma generować obraz

 

Żeby Lucid Virtu działało w trybie i-Mode, trzeba podłączyć monitor do płyty głównej, a w jej BIOS-ie odpowiednio ustawić opcje dotyczące zintegrowanego z procesorem układu graficznego

 

Off  – czyli aktywny jest tylko zintegrowany układ graficzny

 

On – oba układy graficzne są do dyspozycji użytkownika

Virtu zapewnia dwa tryby:

  • i-Mode – czyli ten, na który czekało najwięcej osób. Karta graficzna ma być uaktywniana jedynie w grach 3D, w pozostałym czasie ma działać w trybie najmniejszego zużycia energii. Skupiliśmy się na zbadaniu korzyści, jakie przynosi.
  • d-Mode – w którym monitor podłącza się do karty graficznej, a zintegrowany GPU można wykorzystać przy kodowaniu wideo.

Czy to działa? Działa, ale nie ma co liczyć na duże oszczędności energii elektrycznej. To dlatego, że karta graficzna nie zostaje całkiem wyłączona, a jedynie wchodzi w najbardziej oszczędny stan. Jednocześnie występuje pewna nieduża, ale zauważalna strata wydajności w grach.

Oprogramowanie Lucid Virtu będzie również działać na płytach z chipsetem H67/H61.

 

9