artykuły

Test płyt głównych LGA1155 – 21 konstrukcji z chipsetami Intel P67 i H67 pod procesory Sandy Bridge

LGA1155 – ziemia obiecana?

58
22 marca 2011, 02:14 Tomasz Jadczak

Asus Maximus IV Extreme

Model Maximus IV Extreme to kolejna płyta z serii ROG, czyli przeznaczona dla graczy i podkręcaczy. Bezkompromisowa konstrukcja za duże pieniądze.

Inżynierowie tego producenta już po raz kolejny przyłożyli się do zadania i udowodnili, że umieją zbudować płytę główną, która spełni nawet najbardziej wygórowane oczekiwania entuzjastów. To produkt dla najbardziej wymagających (i majętnych) użytkowników. Płyta jest duża, mierzy 305×269 mm. Taki format wymusiło ponadprzeciętnie bogate wyposażenie. Można podłączyć osiem urządzeń SATA (w tym cztery SATA 6 Gb/s), dwa eSATA i 18 USB (z czego aż 10 w standardzie 3.0). Jest też opcjonalny moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth (2.1). Cztery złącza DDR3 mogą pomieścić do 32 GB RAM-u. Maksymalna prędkość to DDR3-2200.

Układ zasilania CPU

Zasilaniem rdzeni procesora steruje układ ośmiofazowy, trzyfazowo sterowane jest zasilanie kontrolera pamięci. Na laminacie znalazły się kondensatory typu ML Cap. Najważniejsze napięcia można sprawdzać woltomierzem, bo wyprowadzono punkty pomiarowe. Nie zabrakło złącza do monitorowania parametrów płyty – ROG Connect.

Jak przystało na płytę z rodziny ROG, Maximus IV Extreme wyposażono w większość firmowych rozwiązań Asusa:
 • Extreme Engine Digi+ to kombinacja elementów analogowych i cyfrowych w sekcjach zasilania.
 • ASUS EPU dobiera liczbę aktywnych układów zasilania w zależności od obciążenia. To już szóste wcielenie techniki, która steruje zasilaniem nie tylko procesora, ale także karty graficznej, pamięci, chipsetu, dysków twardych, a nawet wentylatorów. Ma to na celu zwiększenie sprawności całego układu zasilania i pozwala oszczędzać energię elektryczną.
 • USB BIOS Flashback to wygodny sposób wgrywania BIOS-u (wystarczy podłączyć dysk flash do portu ROG Connect i wcisnąć guzik ROG Connect na 2 sek.).
 • Technika MemOK! pozwala uruchomić komputer, gdy użyta pamięć nie chce współpracować z płytą. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku BIOS ustawia parametry działania modułów na możliwie bezpieczne wartości. Użytkownik nie musi znać się na konfigurowaniu opóźnień i innych parametrów RAM-u, wszystko ma odbywać się automatycznie.
 • Kalibracja „Loadline” zapewnia maksymalnie stabilny poziom napięcia nawet po dużym przetaktowaniu zegara procesora. Układ kalibruje system zasilania tak, żeby wahania napięcia były jak najmniejsze.
 • ProbeIt docenią ortodoksyjni podkręcacze. Asus wyprowadził pięć punktów pomiarowych tak, żeby były łatwo dostępne dla tych, którzy chcieliby monitorować poziomy napięć miernikiem (zamiast w programie, który może wprowadzać przekłamania). Są dostępne punkty pomiarowe napięć: CPU Vcore (główne napięcie zasilające procesor), IMC (napięcie kontrolera pamięci), DRAM (napięcie modułów pamięci), PCH (napięcie chipsetu) oraz CPU PLL.
 • ROG Connect to innowacyjne rozwiązanie polegające na kontrolowaniu płyty głównej z użyciem drugiego komputera. Maximus III Formula ma na laminacie układ, który sprzętowo (w systemie operacyjnym nie potrzeba żadnego dodatkowego oprogramowania) pozwala z drugiego komputera (ten wymaga oprogramowania) podkręcać podzespoły i zmieniać napięcia poprzez kabel USB.
 • BIOS Print – zapisuje na dysku ekran BIOS-u, co ułatwia dzielenie się ustawieniami itd.

ROG Connect

Układ chłodzenia to cztery radiatory, z których trzy połączono ciepłowodem. Mocowania w całości są gwintowe. Użyto również usztywnień laminatu w postaci tylnej płytki. Na laminacie jest aż osiem wolnych złączy wentylatorów, więc można bardzo elastycznie konfigurować system wentylacji. Jakość użytych podzespołów jest bardzo dobra, co powinno przełożyć się na długowieczność płyty. 

Jest sześć złączy PCI Express. Cztery z nich to PCI Express ×16, pozwalające działać kartom graficznym w trybie CrossFireX albo SLI. Na laminacie znalazł się układ Nvidia NF200. Przy dwóch kartach będzie to prędkość 2 * ×8, przy trzech – ×8/×16/×16. Obsługi czterech kart graficznych jednocześnie nie przewidziano. Do dyspozycji pozostaje ponadto jedno złącze PCI Express ×1 i jedno PCI Express ×4.

Liczba złączy SATA to osiem. Sześć jest obsługiwanych przez układ Intel P67, dwa podlegają czipowi Marvell 9182. Są też dwa gniazda eSATA (kontroler JMicron 362). Nie ma możliwości podłączenia urządzeń IDE czy stacji dyskietek. Dwa porty LAN umożliwiają komunikację z prędkością do 1 Gb/s. Nadzorują je układy Intela. Generowanie dźwięku to domena czipa Realtek ALC892.

Działaniu płyty nie możemy niczego zarzucić. Świetnie dopracowane BIOS-y (UEFI) działają bardzo dobrze i mają bardzo wygodny interfejs. Płyta zawsze uruchamia się, nawet jeśli podczas podkręcania wybierze się absurdalne parametry – wtedy przyjmuje domyślne ustawienia i pozwala wejść do BIOS-u i je zmienić. Podkręcanie to już tradycyjnie bardzo mocna strona modeli z rodziny ROG. Maximus IV Extreme też nie zawiódł. Jedna z najwyższych częstotliwości taktowania procesora w całej stawce to niewątpliwie powód do dumy. Z pewnością to świetny wybór dla miłośnika przyspieszania sprzętu czy po prostu bardzo wymagającego użytkownika. Słabych punktów nie znaleźliśmy, może z wyjątkiem poboru energii elektrycznej.

Asus Maximus IV Extreme
Zalety
 • Bogate wyposażenie
 • Bardzo dobre możliwości podkręcania
 • Świetne BIOS-y
 • Punkty pomiarowe kluczowych napięć
 • 10 gniazd USB 3.0
 • Cztery gniazda SATA 6 Gb/s
 • Osiem gniazd wentylatorów
 • Dwa gniazda LAN
 • 3DMark Vantage
 • Przyciski zasilania i resetowania
 • Wyświetlacz diagnostyczny LED
Wady
 • cena
 • cena
 • cena
 • spory pobór energii elektrycznej
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):1390 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
3548 zł
MediaExpert
3699 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
15