Obudowy i zasilacze
Artykuł
Michał Grzegorz Wójcik, Niedziela, 24 kwietnia 2011, 15:37

Dobra jakość wewnątrz

 

Sercem listwy zasilającej Acar Eco jest kompletny jednoukładowy mikroprocesor firmy Atmel. Widoczna na zdjęciu duża cewka to nie filtr, tylko przekładnik prądowy, który służy do pomiaru prądu płynącego w gniazdku master. Sygnał z przekładnika podawany jest na przetwornik analogowo-cyfrowy mikroprocesora. Pozostałe elementy na płytce to mikroprzełącznik (służący do programowania progu zadziałania oraz czasu reakcji), dwukolorowa dioda LED (sygnalizacja stanu), zasilacz oraz element wyjściowy w postaci przemysłowego przekaźnika ze stykami 16 A, który podaje zasilanie na gniazda slave. Logo wytwórcy przekaźnika, Relpol, nie pozostawia cienia wątpliwości, że sprzęt wyprodukowano w Polsce.

Z drugiej strony urządzenia zamontowane są układy zabezpieczające i dwutorowy wyłącznik sieciowy. Ogranicznik przepięć jest typu warystorowego. Dobrze widoczna jest rurka bezpiecznika termicznego, który odpowiada za bezpieczeństwo: w razie przekroczenia temperatury po wystąpieniu przepięcia o wielkiej mocy odcina prąd. Stan urządzenia zabezpieczającego jest sygnalizowany lampką, zgodnie z zaleceniami odpowiedniej normy. Widoczne na zdjęciu białe plamki to specjalna pasta termoprzewodząca, której zadaniem jest przyspieszenie zadziałania bezpiecznika termicznego w razie awarii. Drugim elementem zabezpieczającym jest – również widoczny na zdjęciu – automatyczny wyłącznik nadprądowy. Po przekroczeniu nominalnego poboru prądu (w tym przypadku jest to 10 A) rozlega się charakterystyczny trzask, czerwona główka automatu wyskakuje do góry, prąd przestaje płynąć. Działanie tego bezpiecznika jest odwracalne: po jego ostygnięciu (oczywiście, najpierw należy usunąć przyczynę przeciążenia) można wcisnąć czerwoną główkę, i sprzęt znowu jest gotowy do działania. Warto też zwrócić uwagę na grube przewody łączące poszczególne elementy wewnątrz urządzenia. Świadczą one o dbałości producenta o przestrzeganie zaleceń norm.

Warto zaznaczyć, że nawet produkt o tak nieskomplikowanej funkcji jak Acar Eco powinien spełniać wymagania co najmniej czterech opasłych norm: PN-E 93201, PN-IEC 60884-1, PN-EN 60950 (bezpieczeństwo) i PN-EN 61643-11 (ograniczniki przepięć). HSK DATA, producent listwy, zapewnia, że wszystkie wyroby firmy przechodzą rygorystyczne i bardzo kosztowne badania w akredytowanych laboratoriach, potwierdzające zgodność z zaleceniami tych norm. Niestety, nie da się tego powiedzieć o modelach importowanych z Dalekiego Wschodu: zazwyczaj mają na opakowaniu znaczek CE, ale nawet pobieżny rzut oka na ich konstrukcję nie pozostawia złudzeń, że ich konstruktorzy nie widzieli na oczy norm europejskich.

Ocena artykułu:
Ocen: 16
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane