artykuły

AMD Radeon HD 6950 1 GB, czyli mniej nie musi znaczyć gorzej

Kontrofensywa, czyli cięcie pamięci

64 12 marca 2011, 10:33 Michał Grzegorz Wójcik

Wyciskanie siódmych potów!

Niestety, konstrukcja referencyjna HD 6950 1 GB osiągnęła jedynie 860 MHz – wybranie szybszego taktowania GPU skutkowało błędami. Pamięć udało się przetaktować do 1420 MHz. Model firmy Sapphire osiągnął identyczne częstotliwości, ale ma on niepodważalną zaletę: oprogramowanie Trixx, które pozwala ustawić wyższe napięcie zasilające GPU.

 

Modele XFX osiągnęły wysokie prędkości taktowania, szczególnie w przypadku pamięci. Wersje z nieco lepszym schładzaczem Dual Heatpipe pozwoliły także ustawić większą częstotliwość VRAM-u. Jednak przy wartościach testowych dało się już odczuć ograniczenia prądowe. Mieliśmy wrażenie, że to nie możliwości samego krzemu ograniczają nasze zapędy, ale sekcja zasilania. Co więcej, po ustawieniu funkcji Power Tune na maksimum (15–20%) kilkukrotnie zdarzyło się, że komputer uruchamiał się ponownie bez ostrzeżenia. Może to potwierdzać tezę, że zasilanie jest niewystarczające już przy tego rzędu prędkościach taktowania. 

Odblokowywanie dodatkowych jednostek.

Tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jak można zmodyfikować karty Radeon HD 6950, zapraszamy do artykułu poświęconego temu zagadnieniu. Test wersji 1 GB wykazał, że niewiele zmieniono w tej dziedzinie. Spośród przedstawionych w teście konstrukcji bez problemu odblokowały się dwie: referencyjna AMD oraz Sapphire:

 


Warto zauważyć, że odblokowanie w ogóle nie wpływa na podkręcalność karty.

Ze względu na mocno ograniczony czas, jaki mogliśmy poświęcić kartom XFX, nie udało nam się zaktualizować oprogramowania BIOS. Każdorazowa próba odblokowania kończyła się typowym komunikatem Could not erase ROM. Gdy tylko będziemy mogli, powrócimy do tego problemu i dołączymy informację o możliwościach produktów XFX.

Prosimy także użytkowników wersji 1 GB o informacje o efektach odblokowywania i podkręcania.


12