Wygoda posługiwania się sieciowym dyskiem twardym lub macierzą dyskową umieszczoną w sieci lokalnej nie budzi wątpliwości. Centralny magazyn danych w domu pozwala na swobodny dostęp do danych przez wielu domowników jednocześnie. Jednak nie każdy NAS jest taki sam. Wybierając go, warto poszukać urządzenia, które spełni wszystkie oczekiwania użytkownika, dzięki czemu przechowywanie dużej ilości danych na dyskach lokalnych wręcz nie będzie potrzebne.
Spis treści
Przykładem zaawansowanego technicznie NAS-a przeznaczonego do zastosowań domowych jest ReadyNAS Ultra 2 firmy Netgear. Dzięki licznym zaletom, takim jak np.: interfejs USB 3.0, programowalny przycisk backupu na froncie urządzenia, komunikacji z użyciem szyfrowania SSL, mechanizmowi dodatków i macierzy X-RAID2 zapewnia duża wygodę i wysoki poziom bezpieczeństwa. Pozwala użytkownikom domowym na korzystanie z funkcji dostępnych dotąd tylko w sprzęcie profesjonalnym.
Netgear udostępnia ponadto zaawansowaną telefoniczną pomoc techniczną, oraz dostarcza oprogramowanie ułatwiające bezpieczne archiwizowanie danych.
Tak ale zauważ że musisz poświęcić sporo czasu na system i konfiguracje, oczywiście musi być system bezpłatny bo inaczej żaden zysk. Pobór mocy również rośnie i to znacząco.
Ten NAS jest w dobrej cenie jak na swoje możliwości.
Po artykule, ktory opisywal jak taki komp zlozyc i zainstalowac system, zeby spelnial takie funkcje byly komentarze 'taka sztuka dla sztuki, juz lepiej kupic normalnego NASa'.
Czyli - niewazna jest tresc, byleby pomarudzic i skrytykowac - i juz sie uchodzi za eksperta...
QUOTE:
'Jednakże w przypadku klasycznych macierzy RAID, jakich obsługa implementowana jest w niemal wszystkich konkurencyjnych dyskach sieciowych, decyzja o instalacji drugiego dysku, gdy pierwszy jest już częściowo zapełniony powoduje utratę dotychczas zgromadzonych danych.'
Ale ten tekst jest wprowadzaniem w błąd. RAID1 bo o nim mowa jest domyślnie skonfigurowany abo po dodaniu nowych dysków do macierzy dane zostały zsynchronizowane.