artykułysponsorowane

Netgear ReadyNAS Ultra 2 - recenzja domowego NAS-a

ReadyNAS - Dane zawsze gotowe

51
17 lutego 2011, 09:29 Netgear

Dodatkowe funkcje

Netgear ReadyNAS  Ultra 2 pozwala na dostęp do danych nie tylko za pomocą klasycznego otoczenia sieciowego, tj. protokołu CIFS (Common Internet File System)/Samba, ale także obsługuje specjalizowane protokoły, często wykorzystywane w systemach Unix, Linux i Mac OS X. Są to NFS (Network File System) i AFP (Apple Filing Protocol). Dostęp do danych możliwy jest również z poziomu przeglądarki internetowej, poprzez protokół HTTP (Hypertext Transfer Protocol) lub HTTPS (HTTP z szyfrowaniem SSL).

 

Naturalnie, producent zaimplementował także serwer FTP (File Transfer Protocol), a nawet jego szyfrowaną wersję: FTPS. Umożliwia on szybszy odczyt danych niż przez popularny CIFS. Serwer FTP, tak samo jak pozostałe usługi można swobodnie konfigurować, określając porty, na których jest on dostępny , sposób uwierzytelniania oraz decydując czy możliwe jest wznawianie przesyłania.

Podwójny interfejs sieciowy można natomiast wykorzystać samodzielnie wprowadzając trasy routingu danych. Pozwala to na jednoczesne podłączenie ReadyNAS-a do dwóch niezależnych i w praktyce oddzielnych sieci.

 

Gdyby tego było mało, użytkownik może samodzielnie doinstalować pakiety. Są one podzielone na oficjalne oraz nieoficjalne, tworzone przez samych użytkowników, choć pracownicy Netgeara konsekwentnie je weryfikują.

Wśród dodatków warto wymienić takie,  jak np. usługa ReadyNAS Remote, która umożliwia zdalne korzystanie z praktycznie pełnego zestawu funkcji urządzenia z Internetu, bez konieczności tworzenia skomplikowanego schematu routowania pakietów lub tworzenia sieci VPN (Virtual Private Network). Popularnym modułem jest również klient sieci BitTorrent. Warto też dodać, że za pomocą dodatków możliwe jest otwarcie dostępu do urządzenia z przez SSH, nawet z prawami roota.

Lista dostępnych pakietów zamieszczona jest na stronach internetowych poświęconych urządzeniom z serii ReadyNAS: www.readynas.com. Jest to portal anglojęzyczny, ale osoby które będą potrzebowały konkretnych dodatków prawdopodobnie poradzą sobie z ich znalezieniem. W razie problemów zawsze mogą też skontaktować się z pomocą techniczną Netgeara.

W sumie ReadyNAS Ultra 2 może udostępniać mnóstwo różnorodnych usług, z czego część wymaga instalacji dodatków. Niemniej, nawet bez nich może działać jako serwer WINS, DHCP i wspiera iSCSI. Warto też wspomnieć o dynamicznej kontroli obrotów wentylatora, terminarzu włączania i sprzętowej funkcji Wake-On-Lan, która pozwala zdalnie uruchomić urządzenie przez sieć, gdy zaistnieje taka potrzeba.

 

Jednym z najciekawszych, dostępnych w standardzie udogodnień jest możliwość programowania przycisku tworzenia kopii zapasowej, umieszczonego na froncie obudowy. Można mu przypisać dowolnie zaprogramowane zadanie wykonania kopii lub nawet ich szereg, które wykonywane są w ustalonej przez użytkownika kolejności.

 

Warto dodać, że wraz z urządzeniem producent dostarcza pełną wersję oprogramowania Memeo Backup Premium, które służy do tworzenia harmonogramów kopii zapasowych z poziomu komputera PC. W ramach licencji zawiera dostęp do 1 GB powierzchni dyskowej przechwowywanej w tzw. chmurze.


 

7