artykułysponsorowane

Netgear ReadyNAS Ultra 2 - recenzja domowego NAS-a

ReadyNAS - Dane zawsze gotowe

51
17 lutego 2011, 09:29 Netgear

Przede wszystkim bezpieczeństwo

ReadyNAS jest jednym z najbardziej zaawansowanych dysków sieciowych pod kątem bezpieczeństwa, spośród produktów przeznaczonych dla klientów domowych. Z tego względu dobrze sprawdzi się także w niewielkich firmach, jako solidny i pewny magazyn danych.

Oprócz opisanego wcześniej systemu przechowywania danych X-RAID2, bezpieczeństwo danych zapewniają także liczne inne technologie zastosowane w omawianym urządzeniu.

Jedną z nich jest dostęp do panelu konfiguracyjnego z użyciem protokołu HTTPS zamiast HTTP. Dzięki temu, wszelkie informacje przekazywane lub przeglądane przez użytkownika w panelu administracyjnym są szyfrowane na czas transmisji przez sieć lokalną. Protokół HTTPS jest stosowany także przez banki internetowe do szyfrowania komunikacji, dlatego użytkownik ReadyNAS-a może mieć pewność, że wpisywane przez niego hasła nie zostaną przechwycone przez osoby niepowołane.

 

Kolejną cechą zapewniającą bezpieczeństwo są harmonogramy tworzenia kopii zapasowych. Można je dosyć swobodnie konfigurować, wskazując źródła, cele i terminy, w których kopia ma być wykonywana. Kopie zapasowe mogą być również tworzone z wykorzystaniem protokołu Rsync, albo mechanizmu TimeMachine stosowanego w komputerach marki Apple. To jednak nie wszystko. Aby zabezpieczyć urządzenie przed ewentualną kradzieżą, czy choćby katastrofą, która mogłaby bezpowrotnie zniszczyć zgromadzone dane, firma Netgear wprowadziła usługę ReadyNAS Vault. Polega ona na przechowywaniu danych w sieci – w chmurze, a jej konfiguracja z poziomu urządzenia jest błyskawiczna.

 

 

Po zarejestrowaniu NAS-a u producenta w usłudze ReadyNAS Vault otrzymujemy dostęp do interfejsu WWW, w którym możemy w szybki sposób wskazać, które katalogi mają być archiwizowane oraz określić, jak często ma być tworzony backup. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest backup ciągły, który sprawia, że wszystkie dane wgrywane na NAS-a do katalogu podlegającemu archiwizacji w chmurze są sukcesywnie wgrywane na zdalne serwery Netgear. Aby nie przeciążyć swojego łącza internetowego, użytkownik samodzielnie określa pasmo, jakie chce przydzielić na tę operację. Warto dodać, że interfejs dostępny jest w języku polskim.

 
Wraz z zakupem ReadyNAS Ultra 2 użytkownik otrzymuje 2 GB przestrzeni na serwerach ReadyNAS Vault, której obsługa gwarantowana jest przez 2 lata. Oczywiście możliwe jest dokupienie dodatkowej przestrzeni nawet do 1 TB.

ReadyNAS dba także o zgromadzone dane dzięki regularnym kontrolom ich spójności. Użytkownik za pomocą kilku kliknięć może skonfigurować naprawę parzystości danych w odstępach nawet cotygodniowych.

By uniknąć ewentualnych problemów ze spójnością danych, ReadyNAS obsługuje monitoring UPS, tj. w czasie rzeczywistym sprawdza stan zasilania odczytując sygnały z UPS-a podłączonego do niego za pomocą kabla USB. W przypadku, gdy w sieci znajduje się więcej niż jeden ReadyNAS zasilany z tego samego UPS-a, urządzenie, do którego podpięty jest kabel USB przekazuje informacje o zaniku zasilania przez sieć do pozostałych ReadyNAS-ów. Dzięki temu zdążą one bezpiecznie zatrzymać wszystkie operacje i wyłączyć się, unikając tym samym wszelkich problemów ze spójnością danych.

W razie wystąpienia wszelkich problemów, osoba administrująca NAS-em zostaje natychmiastowo powiadomiona mailem, który urządzenie wysyła na wskazane adresy. Może w tym celu użyć wbudowanego serwera lub zewnętrznych usługodawców pocztowych.

5