artykułysponsorowane

Netgear ReadyNAS Ultra 2 - recenzja domowego NAS-a

ReadyNAS - Dane zawsze gotowe

51
17 lutego 2011, 09:29 Netgear

X-RAID2

Jedną z głównych zaleta ReadyNAS-a jest mechanizm organizacji przestrzeni dyskowej: X-RAID2. Jest to autorska technologia firmy Netgear, której zastosowanie pozwala na stworzenie bezpiecznej lub bardzo szybkiej macierzy dyskowej i rozbudowę jej bardzo niskim kosztem.

Technologia X-RAID2, która jest domyślnym sposobem magazynowania danych w ReadyNAS-ie, może być zastosowana zarówno przy jednym, jak i dwóch zamontowanych dyskach jednocześnie. Gdy w obudowie znajduje się tylko jeden nośnik, dane przechowywane są w sposób niezabezpieczony, tj. w sytuacji, gdyby uległ on uszkodzeniu, dane mogłyby zostać utracone, tak jak w każdym innym urządzeniu tego typu. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy zainstalować dwa dyski i połączyć je w macierz RAID 1, dzięki czemu wszystkie informacje gromadzone na jednym z nośników, będą duplikowane na drugi. W przypadku wystąpienia awarii jednego z nich, wszystkie dane można bezproblemowo odzyskać.

Jednakże w przypadku klasycznych macierzy RAID, jakich obsługa implementowana jest w niemal wszystkich konkurencyjnych dyskach sieciowych, decyzja o instalacji drugiego dysku, gdy pierwszy jest już częściowo zapełniony powoduje utratę dotychczas zgromadzonych danych. Macierz – niezależnie czy będzie to RAID 1, czy zwiększający szybkość transferów RAID 0, należy skonfigurować przed wgraniem na nią danych.

Inaczej jest w systemie X-RAID2, który umożliwia tworzenie macierzy RAID już po częściowym zapełnieniu pierwszego z nośników. Po włożeniu drugiego dysku urządzenie automatycznie może zacząć tworzyć macierz, informując o tym użytkownika odpowiednim komunikatem wyświetlanym w panelu konfiguracyjnym. Wszelkie dane zgromadzone na pierwszym nośniku, w przypadku macierzy RAID 1 zostaną automatycznie skopiowane na drugi dysk.

Co więcej, technologia ta pozwala na użycie dysków o różnych pojemnościach, co nie zawsze jest możliwe w przypadku rozwiązań konkurencyjnych. Mechanizm X-RAID2 został przygotowany tak, by rozbudowa powierzchni dyskowej była jak najmniej kosztowna. Po pierwsze, użytkownik nie musi na samym początku kupować dwóch dysków. Wystarczy jeden. Gdy zajdzie potrzeba dodatkowego zabezpieczenia danych lub zwiększenia powierzchni dyskowej, można dokupić dowolny inny dysk, z tym że aby zastosować technologię X-RAID2 musi on mieć pojemność nie mniejszą niż pierwszy z nośników. Dzięki temu, użytkownik może za każdym razem nabywać dysk o najlepszym stosunku pojemności do ceny.

Tę samą strategię można zastosować, gdy dwa zainstalowane dyski zostaną zapełnione i potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń na dane. Wtedy wystarczy wyjąć mniejszy z dysków i zastąpić go nowym o większej pojemności. ReadyNAS automatycznie przebuduje macierze tworząc nową strukturę o odpowiednio większej przestrzeni na dane, bez utraty zgromadzonych informacji i bez jakichkolwiek dodatkowych działań ze strony użytkownika.

Animację przedstawiającą zasadę działania systemu X-RAID2 można obejrzeć w języku angielskim pod adresem: //www.readynas.com/?p=656

 

4