artykułysponsorowane

Usługi cloud computing dla przedsiębiorstw

Biznesowe siódme niebo

40
15 lutego 2011, 16:44 Redakcja

Ile to naprawdę kosztuje?

Wśród pierwszych udostępnionych hybrydowo – jako aplikacja i usługa – produktów Microsoftu znalazły się przede wszystkim narzędzia komunikacyjne oraz oprogramowanie umożliwiające pracę grupową. Oto poszczególne usługi wraz z cenami.

Exchange Online jest odpowiednikiem Microsoft Exchange Server, zapewniającym te same funkcje. Usługa jest oparta na Microsoft Exchange Server 2007. W ramach abonamentu użytkownicy mogą liczyć na skrzynkę pocztową o pojemności 25 GB (maksymalny rozmiar jednej wiadomości to 30 MB), zabezpieczaną przez Microsoft przed niechcianym e-mailami oraz tymi zawierającymi wirusy.

Oprócz tego Exchange Online pozwala na przechowywanie kontaktów oraz prowadzenie kalendarza. Dostęp do skrzynki i pozostałych danych przechowywanych przez Exchange jest możliwy z przeglądarki internetowej.

Miesięczny abonament za usługę Exchange Online został ustalony na poziomie 4,26 euro za jednego użytkownika.

Czy to się opłaca? Tak – i to niezależnie od skali działalności. W poniższym przykładzie porównamy koszty sporego, jak na polskie warunki, wdrożenia serwera Exchange w przedsiębiorstwie liczącym 300 użytkowników. Przyjmujemy, że koszt sprzętu, na którym będzie działać oprogramowanie, wynosi 40 000 euro. Koszt licencji – Windows Server 2008 Active Directory, Exchange 2010 wraz z licencjami dostępowymi – to według danych z kalkulatora Microsoftu 36 000 euro. Dodatkowo należy doliczyć koszty zasilania infrastruktury oraz ochrony antywirusowej, szacowane na 5600 euro rocznie. Jak widać, rachunek za zestaw sprzętu i oprogramowania wyniósłby 81 600 euro rocznie. Dla porównania, koszt usługi Exchange Online dla 300 użytkowników zamknąłby się po roku w kwocie 15 336 euro.

Microsoft SharePoint Online to wstępnie prekonfigurowane narzędzie do pracy grupowej, umożliwiające współdzielenie dokumentów oraz informacji w grupach roboczych. Miesięczny abonament został przez Microsoft ustalony na 4,47 euro za jednego użytkownika.

Microsoft Office Live Meeting to narzędzie do wideokonferencji, które oprócz tego, że zapewnia funkcje komunikacyjne, pozwala udostępniać aplikacje i pulpit. Office Live Meeting można wykorzystywać w prowadzeniu szkoleń. Koszt usługi to 3,84 euro miesięcznie za jednego użytkownika.

Ostatnim z narzędzi w tym zestawieniu jest Microsoft Office Communications Online, dzięki któremu pracownicy przedsiębiorstwa mogą się komunikować w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem dostępnych w danym momencie kanałów. Mogą to być wiadomości komunikatora albo połączenie głosowe lub wideo. Program integruje się z Microsoft Outlook oraz Microsoft SharePoint Server.

Należy dodać, że Microsoft Office Communications Online wymaga do działania zainstalowanego Microsoft Office Communicator 2007 R2. Producent udostępnia w ramach „tymczasowej oferty” licencję na to oprogramowanie dla użytkowników subskrybujących Microsoft Office Communicator 2007 R2. Koszt usługi wynosi 1,70 euro miesięcznie za jednego użytkownika.

Wszystkie wymienione wyżej usługi zostały zgrupowane przez Microsoft w pakiet Business Productivity Online Standard Suite – w skrócie BPOS. Korporacja chce w ten sposób zachęcić do korzystania z usług online: zamawiając je w pakiecie, można oszczędzić dodatkowe 40% ceny, bo miesięczny abonament za użytkownika BPOS wynosi 8,52 euro.

3