Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Środa, 15 sierpnia 2012, 12:53
W domach i mieszkaniach nieustannie przybywa sieci komputerowych, a te już istniejące są rozbudowywane. Firma Western Digital uznała, że warto powalczyć o ten szybko rozwijający się rynek, i zaczęła produkować własne routery. Dotychczasowe doświadczenia firmy oraz to, że coraz więcej osób przechowuje duże ilości danych w sieci, sprawiły, że WD połączyło w jednym urządzeniu router i dysk sieciowy. Sprawdzamy, czy warto po nie sięgnąć.

Western Digital w ramach rodziny My Net oferuje cztery routery, różniące się przede wszystkim teoretyczną maksymalną przepustowością w poszczególnych pasmach częstotliwości. Dwa najszybsze mają po trzy anteny nadawczo-odbiorcze, dzięki czemu na papierze pozwalają na przesył do 450 Mb/s w każdym z pasm (2,4 GHz i 5 GHz). Testowany przez nas model, WD My Net N900 Central, jest ponadto wyposażony we wbudowany dysk twardy o pojemności 2 TB, dzięki czemu może działać nie tylko jako router, ale również jako NAS.

Wersja, którą otrzymaliśmy, była przeznaczona na rynek niemiecki, ale produkt jest już dostępny w Polsce

 

Sens korzystania z takiego sprzętu jest oczywisty, szczególnie w przypadku sieci domowych. Użytkownik otrzymuje pojedyncze urządzenie z jednolitym interfejsem użytkownika, zasilane jednym kablem, które rozwiązuje problemy związane z dzieleniem dostępu do internetu oraz magazynowaniem danych w sieci. Ponadto prawdopodobnie będzie pobierało mniej prądu niż oddzielny router i NAS oraz zajmowało mniej miejsca. W praktyce powinno być też nieco tańsze od dwóch osobnych, gdyż producent nie musi dwukrotnie opracowywać obudowy ani interfejsu. Czy tak jest w istocie?

Ocena artykułu:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
reavan (2012.08.15, 13:16)
Ocena: 1

0%
majlspower @ 2012.08.15 13:04  Post: 592067
Cena 1300zł, Wbudowany dysk o pojemności 2 GB.
eem, yyy,
a tam, lepiej tego nie komentować

Ma 2 TB, po prostu się pomyliło.
Telvas (2012.08.15, 13:36)
Ocena: 7

0%
Eeee, dysk 2TB to 400-450 zł, co daje 850-900 zł za biedny na maksa ruter z uproszczoną na maksa funkcją NAS. To chyba jakiś żart.
Bart Tut (2012.08.15, 14:10)
Ocena: -3

0%
Hahaha 1300zł :D
Powodzenia.
JaRoM (2012.08.15, 14:39)
Ocena: -3

0%
wszystko ok do czasu aż nie zobaczyłem ceny...
barni0 (2012.08.15, 14:43)
Ocena: -2

0%
za 350 zł można dostać D-Link DIR-685
Stanley (2012.08.15, 14:49)
Ocena: -1

0%
Mam Edimax 3G-6200n(modem Huawei 156G) miałem do tego LaCie Internet Space 2TB(oba białe) - szkoda że używka bo padł(standardowa przypadłość elektroniki tych czasów, a moze moja wina bo pierwszego dnia stał na dywanie - kulki bga, problemy z uruchomieniem)
To baaardzo powolny NAS ale wyniki porównywalne lub nieco wyższe niż ten WD.
Poza Sambą, FTP, możliwość przeglądania galerii jpeg, playlisty mp3, zdalnego dostępu z internetu(gdybym miał publiczne IP)
Transfery wyższe niż WD World Edition(niby nas, równie tani)
Przed podwyżkami nowy LaCie kosztował ok 500-600zł ja kupiłem za 240zł(prawie w cenie dysku - wiec było warto mimo wszystko)
Przy czym Internet Space ma usługe domowej chmury HipServ, wystarczy zarejestrować się na stronie Lacie i mieć publiczny IP(każdy byle nie w sieci komórkowej) a logowanie na strone internetowej lacie daje mozliwość dostepu do plików domowego NASa z każdego miejsca na świecie(2TB nie jakieś chmury typu SkyDrive...)

Poraz kolejny WD wypuszcza chłam, poraz kolejny jestem zawiedzony.
Mam dysk USB 320GB WD Essentials - rozwaliłem port Mini-USB przez włożenie wtyczki(naprawione)..zastanawiam sie dlaczego pokładam jeszcze nadzieje ze ta firma potrafi stworzyć coś sensownego.
NASy Lacie uważałem za złe, powolne(miałem również Edmini v2 - ok 6-8MB/s) ale przy WD to cuda.. możliwości ustawienia uprawnień dostępu, serwer multimedialny Twonky(iTunes,WMP)

Edimax 5W(mierzone miernikiem) Internet Space ma zasilacz 2.5A a dysk 3.5' wiec do energooszczednych nie należy. Bardzo mi go brakuje, później uznałem że stacjonarka jako serwer jest lepsza(nie musi być uruchomiona non stop) i nie marnowałem kasy w kolejny ale jednak brakuje mi nas'a

Wszystko tylko nie WD, nie rozumiem..kto projektuje tego typu urzadzenia, czy oni tego używają? I kto wycenia?
carbov (2012.08.15, 16:00)
Ocena: 0

0%
Stanley @ 2012.08.15 14:49  Post: 592096
Wszystko tylko nie WD, nie rozumiem..kto projektuje tego typu urzadzenia, czy oni tego używają? I kto wycenia?
Ja myślę, że są ludzie, którzy idą do sklepu i mówią, że chcieliby mieć sieć w domu i żeby była szybka. Sprzedawca pyta, czy chcieliby w niej przechowywać dane, bo jeśli tak, to mogą kupić od razu zintegrowane urządzenie renomowanego producenta. Ci mówią, że pomysł przechowywania danych im się podoba, ale czy nie będzie to zbyt trudne. Sprzedawca zapewnia zgodnie z prawdą, że to bardzo proste, prostsze nieco niż jak ma się dwa oddzielne urządzenia. Ci patrzą na polecany im sprzęt, stwierdzają, że ładnie wygląda i biorą. Później są zadowoleni z tego, że mają wszystko w jednym i niczego im w tym nie brakuje (bo nawet jakby mieli zaawansowane opcje, to nawet nie wiedzieliby jak ich użyć). A niskie transfery na NAS przyjmują ze zrozumieniem, bo przecież to przez sieć idzie.

Stwierdziłem ostatnio, że to co teraz dzieje się z komputerami, czyli rosnąca popularność tabletów, systemów typu iOS oraz interfejsów takich jak np. ten co jeszcze niedawno nazywał się Metro to dosyć zrozumiały ukłon w stronę normalnych użytkowników, którzy elektroniki używają by ułatwiała im życie lub dla przyjemności. Klasyczne PeCety, gdy zaczęły powszechnie trafiać do domów (a nie tylko biur) w latach 90 i laptopy popularne głównie w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku to sprzęt początkowo przeznaczony dla naukowców i do pracy, który starano się przystosować dla zwykłych ludzi i ciągle było mnóstwo osób, które w komputerach się gubiły. Tablety i routero-dyski takie jak ten to sprzęt zaprojektowany niemal od początku z myślą o zastosowaniach domowych - dla rozrywki, itp. I chyba nie ma co się denerwować, że takie urządzenia powstają, bo tych ludzi co się na komputearch nie znają i chcieliby jak najprostszych urządzeń jest w sumie zdecydowanie więcej niż tych, co się znają i na prostocie nie zależy im aż tak bardzo.
McMenel (2012.08.15, 16:06)
Ocena: -4

0%
Za takie pieniądze 1043ND plus dysk na USB i mamy niemal to samo za naprawdę małe pieniądze.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane