Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Środa, 15 sierpnia 2012, 12:53

Podsumowanie

WD My Net N900 Central nieco nas zawiódł. Liczyliśmy na silne wejście produktu, który dzięki doświadczeniom twórców na rynku dysków twardych w jakimś stopniu zagrozi pozycji tradycyjnych NAS-ów. Tymczasem ledwie NAS-a udaje i z takimi urządzeniami w ogóle nie może rywalizować. Jeśli chodzi o funkcje routera, radzi sobie nie najgorzej, ale tylko tyle. Jest prosty w użytkowaniu, działa stabilnie, a interfejs nie irytuje. Wydajność można określić jako zadowalającą, jednak ustawienia są bardzo ubogie i wiele wskazuje na to, że takie było zamierzenie. Ograniczając liczbę dostępnych opcji zaawansowanych, stworzono sprzęt, który nie będzie zagadką dla początkujących. Nie trzeba wiele umieć, by zrozumieć znaczenie wszystkich parametrów wprowadzanych w trakcie konfiguracji, a te, które usunięto z poszczególnych paneli, i tak najczęściej pozostawia się bez zmian.

Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, bylibyśmy skłonni polecić to urządzenie tym, którym zależy na jak najmniejszej plątaninie kabli i jak najprostszej obsłudze w miarę atrakcyjnego wizualnie urządzenia. Niestety, cena jest spora: około 1300 zł. Za tyle można kupić tani, ale wcale nie powolny router i rozbudować go o dysk zewnętrzny podłączany przez USB. Transfer podczas zapisu i odczytu danych prawdopodobnie będzie wolniejszy, ale i tak wiele osób pewnie będzie wolało właśnie takie rozwiązanie.

 

WD My Net N900 Central
Zalety
  • Dosyć wygodny interfejs użytkownika
  • Całkiem atrakcyjny wygląd
  • Pomysł połączenia routera z NAS-em
  • Względnie mały pobór mocy
  • Wbudowany dysk o pojemności 2 TB
Wady
  • Funkcje NAS-a ograniczone do minimum
  • Niedużo zaawansowanych opcji
  • Wysoka cena
Do testów dostarczył:Western Digital
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 1300 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
6190 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
reavan (2012.08.15, 13:16)
Ocena: 1

0%
majlspower @ 2012.08.15 13:04  Post: 592067
Cena 1300zł, Wbudowany dysk o pojemności 2 GB.
eem, yyy,
a tam, lepiej tego nie komentować

Ma 2 TB, po prostu się pomyliło.
Telvas (2012.08.15, 13:36)
Ocena: 7

0%
Eeee, dysk 2TB to 400-450 zł, co daje 850-900 zł za biedny na maksa ruter z uproszczoną na maksa funkcją NAS. To chyba jakiś żart.
Bart Tut (2012.08.15, 14:10)
Ocena: -3

0%
Hahaha 1300zł :D
Powodzenia.
JaRoM (2012.08.15, 14:39)
Ocena: -3

0%
wszystko ok do czasu aż nie zobaczyłem ceny...
barni0 (2012.08.15, 14:43)
Ocena: -2

0%
za 350 zł można dostać D-Link DIR-685
Stanley (2012.08.15, 14:49)
Ocena: -1

0%
Mam Edimax 3G-6200n(modem Huawei 156G) miałem do tego LaCie Internet Space 2TB(oba białe) - szkoda że używka bo padł(standardowa przypadłość elektroniki tych czasów, a moze moja wina bo pierwszego dnia stał na dywanie - kulki bga, problemy z uruchomieniem)
To baaardzo powolny NAS ale wyniki porównywalne lub nieco wyższe niż ten WD.
Poza Sambą, FTP, możliwość przeglądania galerii jpeg, playlisty mp3, zdalnego dostępu z internetu(gdybym miał publiczne IP)
Transfery wyższe niż WD World Edition(niby nas, równie tani)
Przed podwyżkami nowy LaCie kosztował ok 500-600zł ja kupiłem za 240zł(prawie w cenie dysku - wiec było warto mimo wszystko)
Przy czym Internet Space ma usługe domowej chmury HipServ, wystarczy zarejestrować się na stronie Lacie i mieć publiczny IP(każdy byle nie w sieci komórkowej) a logowanie na strone internetowej lacie daje mozliwość dostepu do plików domowego NASa z każdego miejsca na świecie(2TB nie jakieś chmury typu SkyDrive...)

Poraz kolejny WD wypuszcza chłam, poraz kolejny jestem zawiedzony.
Mam dysk USB 320GB WD Essentials - rozwaliłem port Mini-USB przez włożenie wtyczki(naprawione)..zastanawiam sie dlaczego pokładam jeszcze nadzieje ze ta firma potrafi stworzyć coś sensownego.
NASy Lacie uważałem za złe, powolne(miałem również Edmini v2 - ok 6-8MB/s) ale przy WD to cuda.. możliwości ustawienia uprawnień dostępu, serwer multimedialny Twonky(iTunes,WMP)

Edimax 5W(mierzone miernikiem) Internet Space ma zasilacz 2.5A a dysk 3.5' wiec do energooszczednych nie należy. Bardzo mi go brakuje, później uznałem że stacjonarka jako serwer jest lepsza(nie musi być uruchomiona non stop) i nie marnowałem kasy w kolejny ale jednak brakuje mi nas'a

Wszystko tylko nie WD, nie rozumiem..kto projektuje tego typu urzadzenia, czy oni tego używają? I kto wycenia?
carbov (2012.08.15, 16:00)

0%
Stanley @ 2012.08.15 14:49  Post: 592096
Wszystko tylko nie WD, nie rozumiem..kto projektuje tego typu urzadzenia, czy oni tego używają? I kto wycenia?
Ja myślę, że są ludzie, którzy idą do sklepu i mówią, że chcieliby mieć sieć w domu i żeby była szybka. Sprzedawca pyta, czy chcieliby w niej przechowywać dane, bo jeśli tak, to mogą kupić od razu zintegrowane urządzenie renomowanego producenta. Ci mówią, że pomysł przechowywania danych im się podoba, ale czy nie będzie to zbyt trudne. Sprzedawca zapewnia zgodnie z prawdą, że to bardzo proste, prostsze nieco niż jak ma się dwa oddzielne urządzenia. Ci patrzą na polecany im sprzęt, stwierdzają, że ładnie wygląda i biorą. Później są zadowoleni z tego, że mają wszystko w jednym i niczego im w tym nie brakuje (bo nawet jakby mieli zaawansowane opcje, to nawet nie wiedzieliby jak ich użyć). A niskie transfery na NAS przyjmują ze zrozumieniem, bo przecież to przez sieć idzie.

Stwierdziłem ostatnio, że to co teraz dzieje się z komputerami, czyli rosnąca popularność tabletów, systemów typu iOS oraz interfejsów takich jak np. ten co jeszcze niedawno nazywał się Metro to dosyć zrozumiały ukłon w stronę normalnych użytkowników, którzy elektroniki używają by ułatwiała im życie lub dla przyjemności. Klasyczne PeCety, gdy zaczęły powszechnie trafiać do domów (a nie tylko biur) w latach 90 i laptopy popularne głównie w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku to sprzęt początkowo przeznaczony dla naukowców i do pracy, który starano się przystosować dla zwykłych ludzi i ciągle było mnóstwo osób, które w komputerach się gubiły. Tablety i routero-dyski takie jak ten to sprzęt zaprojektowany niemal od początku z myślą o zastosowaniach domowych - dla rozrywki, itp. I chyba nie ma co się denerwować, że takie urządzenia powstają, bo tych ludzi co się na komputearch nie znają i chcieliby jak najprostszych urządzeń jest w sumie zdecydowanie więcej niż tych, co się znają i na prostocie nie zależy im aż tak bardzo.
McMenel (2012.08.15, 16:06)
Ocena: -4

0%
Za takie pieniądze 1043ND plus dysk na USB i mamy niemal to samo za naprawdę małe pieniądze.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane