artykuły

HTC Desire HD i Desire Z – smartfony HTC z Androidem dla wymagających

Podwójne pożądanie

93
22 lutego 2011, 09:48 Mieszko Krzykowski

HTC Desire to niewątpliwie udana konstrukcja, czego potwierdzeniem są liczne nagrody dla smartfona roku oraz rzesze zadowolonych użytkowników. Po pewnym czasie rodzina Desire powiększyła się o Desire Z, reprezentujący niezbyt liczną grupę modeli ze sprzętową klawiaturą, oraz Desire HD, który wyróżnia się rozmiarem ekranu. Czy te urządzenia są godne uwagi tak, jak ich protoplasta?

Spis treści

HTC Desire HD – budowa i wygląd

W zamyśle Desire HD jest przeznaczony dla osób, które lubią wykorzystywać telefon jako odtwarzacz multimedialny, na przykład w czasie podróży. Wskazuje na to spory wyświetlacz oraz chwytliwe znaczki Dolby Mobile i SRS WoW HD na obudowie.

Desire HD przy pierwszym kontakcie sprawia wrażenie sporo większego, niż faktycznie jest. Głównie jest to zasługa wyświetlacza, który zajmuje prawie cały front urządzenia i jest otoczony cienkimi ramkami. Jednak gdy porównujemy go z bardziej standardowym smartfonem, okazuje się, że jest od niego większy zaledwie o kilka milimetrów. Pod względem grubości i wagi Desire HD nie wyróżnia się specjalnie na tle konkurencji, dzięki czemu etykietka cegłofonu zaczepno-obronnego raczej mu nie grozi.

Obudowa jest w całości wykonana z matowego aluminium, dzięki czemu nie pozostają na niej ślady palców i nie trzeba jej ciągle czyścić. Wszystko jest spasowane całkiem nieźle i sztywne, nic nie skrzypi, a pierwsze wrażenie jest całkiem przyjemne, chociaż od razu widzimy, że ten smartfon nie należy do „pancerników”.

Nad wyświetlaczem znajduje się siatka zasłaniająca słuchawkę i diodę sygnalizacyjną. Na prawo od niej znajduje się czujnik zbliżeniowy dbający o to, by wyświetlacz był automatycznie wyłączany, gdy przykłada się telefon do ucha.

Niestety, Desire HD nie odziedziczył po swoim poprzedniku tradycyjnych przycisków funkcyjnych pod wyświetlaczem. Te dotykowe działają bardzo przyzwoicie i dzięki lekkiemu odsunięciu od dolnej krawędzi urządzenia wcale nie jest łatwo przypadkowo je wcisnąć, ale mimo wszystko wolimy takie jak w pierwszym Desire. Na lewym boku znalazły się przyciski do zmiany głośności, a na górnym – wyłącznik, umieszczony w niewielkim zagłębieniu, przez co często mieliśmy problemy z „wymacaniem” jego pozycji. Z tyłu zlokalizowano oko obiektywu, dumnie informującego o tym, że pod nim znajduje się 8-megapikselowa matryca światłoczuła. W robieniu zdjęć aparat wspomagają dwie diody LED. Obok obiektywu widnieje głośnik.

Dostęp do karty SIM i karty microSD uzyskujemy po zsunięciu dolnej części obudowy, a do baterii – po „oderwaniu” plastikowej zaślepki umieszczonej obok przycisków regulacji głośności. Przy czym okazuje się, że w tych plastikowych zaślepkach znajdują się anteny: telefoniczna zagościła na elemencie zakrywającym karty, a GPS – na „drzwiczkach” od baterii. Są to chyba najsłabsze fragmenty konstrukcji Desire HD. Szczególnie niepewnie wygląda dolna pokrywka. Trzyma się ona pozostałej części na dwóch małych, plastikowych zatrzaskach, które sprawiają wrażenie, jak gdyby miały ochotę „wyrwać” się z obudowy telefonu i pójść własną drogą. A skoro podtrzymują one antenę, przez co mają bezpośredni wpływ na siłę sygnału telefonicznego, to nietrudno o czarne wizje. Nie lepiej jest z zaślepką baterii. Aby ją zdjąć, trzeba użyć paznokcia i odrobiny siły. Po udanej operacji widzimy, że całość trzyma się na trzech malutkich wypustkach, które prawdopodobnie mają wytrzymałość liczoną w dziesiątkach otwarć.

Inną niezbyt trafioną decyzją projektową jest bateria. Ma ona pojemność 1230 mAh (dla porównania: HTC Desire ma 1400 mAh, a Samsung Galaxy S – 1500 mAh). To mało, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę rozmiar wyświetlacza i to, że w teorii ma to być urządzenie multimedialne. Bateria jest odrobinę mniejsza od tej montowanej w podstawowym Desire (o około 2 mm niższa i 1 mm węższa), co powoduje, że do głowy przychodzi kojarzące się z pewną reklamą pytanie: „HTC, why?”.

Strona:
Atomowa SprawiedliwośćZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Atomowa Sprawiedliwość2011.02.22, 09:52
10#1
Fajnie, że jest recka telefona, oby były częściej. Ich poziom też jest zazwyczaj spoczko - tej jeszcze nie czytałem.

PS. Ile FPS w Crysis?? :E

EDIT: jest Q3 więc wybaczam brak Crysisa w testach :D
Pozytywnie zaskakują elementy recki, których często nie ma nawet na branżowych portalach gsm, jak np. testy anteny, i pomijanie wielu aspektów sprzętowych, co jest istotne zwłaszcza w dobie smartfonów.
DarkenersZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Darkeners2011.02.22, 10:06
Całkiem przyjemny artykuł, lubie HTC, szkoda tylko, że brak jakiś nowości-odstępstw po targach w Barcelonie od obecnej oferty.
Nihat89Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Nihat892011.02.22, 10:12
PClab robi niezłe recenzje telefonów, ta jest też spoko. Niedługo wygryziecie z branży portale zajmujące się tylko telefonami komórkowymi ;)
PumbaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pumba2011.02.22, 10:13
'Obudowa jest w całości wykonana z matowego plastiku, dzięki czemu nie pozostają na niej ślady palców i nie trzeba jej ciągle czyścić.'

juz na wstepie gafa! obudowa w DHD jest z aluminium, a jedynie klapki sa z plastiku...
kolejny blad w recenzji... 'Brakuje jedynie jakiegoś pakietu biurowego pozwalającego na edycję dokumentów.' - standardowo jest wgrana wersja Quickoffice w edycji dla HTC!
PiotreQ!Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PiotreQ!2011.02.22, 10:19
htc stoii w miejscu niestety , narazie jadą tylko na marce , ale wiadomo jak sie takie działanie kończy (via nokia) ja pozostanę przy wydajniejszych samsungach
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2011.02.22, 10:23
Jak wyście robili testy sygnału anteny? :>
Kładliście na biurku i patrzyliście, ile dBm pokazuje telefon? :>
BogieZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bogie2011.02.22, 10:36
No to mnie rozwaliło :E
Mieszko Krzykowski
Szumy aparatu zjadają małe kotki, gdy nikt nie patrzy

A telefony naprawdę solidne, tylko ta bateria i cena w porównaniu z Galaxy S. No i wyświetlacz też słabszy (czerń zwłaszcza). Ale znowu obudowa solidniejsza.
Tak czy siak, świetny telefon.
rafaelloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rafaello2011.02.22, 10:41
-2#8
'Szumy aparatu zjadają małe kotki, gdy nikt nie patrzy'

LOL !
miekrzyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjimiekrzy2011.02.22, 10:45
Pumba @ 2011.02.22 10:13  Post: 457710
'juz na wstepie gafa! obudowa w DHD jest z aluminium, a jedynie klapki sa z plastiku...'

Tru, pomyłka. Tak się skupiłem na tych durnych klapkach, że i tam mi się wpisało aluminium...
Pumba @ 2011.02.22 10:13  Post: 457710
kolejny blad w recenzji... 'Brakuje jedynie jakiegoś pakietu biurowego pozwalającego na edycję dokumentów.' - standardowo jest wgrana wersja Quickoffice w edycji dla HTC!

A tutaj faktycznie błąd w sztuce i przyzwyczajenie do standardowej wersji tego pakietu. Dzięki!
Telvas @ 2011.02.22 10:23  Post: 457712
Jak wyście robili testy sygnału anteny? :>
Kładliście na biurku i patrzyliście, ile dBm pokazuje telefon? :>

http://pclab.pl/art44579-5.html
Tutaj o tym pisaliśmy.
hajapackageZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hajapackage2011.02.22, 10:53
Całkiem dobra recka
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1