artykuły

HTC Desire HD i Desire Z – smartfony HTC z Androidem dla wymagających

Podwójne pożądanie

93
22 lutego 2011, 09:48 Mieszko Krzykowski

Wyświetlacz, akumulator, antena

Oryginalny HTC Desire jest kojarzony jako jeden z pierwszych telefonów z ekranem AMOLED. Niestety, ze względu na problemy związane z mocami przerobowymi Samsunga (i po części z popularnością linii telefonów Galaxy S, których sprzedało się ponad 10 mln) nowe urządzenia tej tajwańskiej firmy nie dostały Super AMOLED-ów. W przypadku Desire Z, z pomocą przyszło Sony ze swoimi wyświetlaczami Super LCD, które są odmianą wyświetlaczy typu IPS. Oba modele mają ekrany o rozdzielczości 800×480 pikseli, ale różnią się, oczywiście, przekątną. HTC Desire ma wyświetlacz o przekątnej 3,7 cala, a ekran Desire HD jest o 0,6 cala większy. W obu przypadkach kolory są odwzorowane bardzo dobrze (z lekką przewagą Desire Z; w Desire HD barwy są minimalnie „zażółcone”), tekst jest ostry, a kąty widzenia są bardzo dobre, z oczywistą przewagą wyświetlacza Desire Z. Duży ekran Desire HD znakomicie spisuje się w trakcie oglądania filmów, czytania, przeglądania internetu czy po prostu pisania na klawiaturze ekranowej. Dodatkowe cale okazują się w tych zastosowaniach bardzo przydatne. Pod względem czułości i precyzji wyświetlacze są niezłe. Czasem mieliśmy kłopot z trafieniem w odpowiedni odnośnik w przeglądarce lub odczytaniem niektórych liter na klawiaturze, jednak nie było to wielkim problemem. Po prostu niektóre urządzenia robią to lepiej.

A oto wyniki pomiarów parametrów wyświetlaczy przeprowadzonych za pomocą kolorymetru. W przyszłości baza wyników na pewno będzie bogatsza.

Akumulator

Informacje o pojemności baterii w obu odmianach Desire nie napawały optymizmem. Praktyka pokazała, że były to obawy jak najbardziej uzasadnione. Połączenie małej baterii i dużego wyświetlacza w Desire HD powoduje, że nie mieliśmy problemu ze sprowadzeniem go „do parteru” w ciągu jednego dnia. Wystarczy trochę podzwonić, do tego odrobina surfowania po internecie, nieco multimediów i sprawdzana w tle poczta. Desire Z wypada pod tym względem trochę lepiej, ale i tak należy się nastawić na cowieczorne podłączanie urządzenia do ładowarki.

Szczegółowe testy pokazują, jak dużo kosztuje Desire HD jego mała bateria: przez Desire HD porozmawiacie o godzinę krócej niż przez Desire Z. Czas surfowania po internecie jest bardzo podobny, do czego zapewne przyczynia się podświetlenie klawiatury w Desire Z, ale trochę ponad 6 godzin działania na jednym ładowaniu to nie jest wynik, którym można się chwalić.

Rozmowy i zasięg

Smartfony HTC w roli telefonów spisują się całkiem nieźle, chociaż nie bez potknięć. Nie można się przyczepić do jakości dźwięku. Nie ma problemów z przegłosami, echem czy efektem studni. W obu urządzeniach zabrakło systemów redukcji szumów otoczenia, ale mimo to nasi rozmówcy nie mieli problemów ze zrozumieniem tego, co mówimy. Także anteny obu urządzeń wypadły w naszych testach dość dobrze; nie natknęliśmy się na problemy z zasięgiem czy zrywaniem połączeń. To samo tyczy się modułu GPS, który ustala lokalizację bardzo szybko.

Trochę problematyczny okazał się Desire HD. Ze względu na wąską szczelinę słuchawki trudno nią „trafić” w ucho, co w połączeniu z niezbyt dużym natężeniem dźwięku powoduje, że gdy dookoła jest trochę głośniej, można mieć trudności z usłyszeniem rozmówcy.

6