artykuły

HTC Desire HD i Desire Z – smartfony HTC z Androidem dla wymagających

Podwójne pożądanie

93
22 lutego 2011, 09:48 Mieszko Krzykowski

Testy wydajności

Pierwsza generacja Snapdragona niedomagała pod względem wydajności 3D. Wszystko to miało się zmienić w jego odświeżonej wersji, obecnej w opisywanych urządzeniach. Poza tym lekko zwiększono wydajność samego procesora, dzięki czemu miało być możliwe nawiązanie walki z produktami Texas Instruments oraz Samsunga. Jak to wyszło w praktyce?

Quadrant Professional
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Wynik łączny Test procesora Test pamięci
Test I/O Test grafiki 2D Test grafiki 3D


Test procesora w Quadrancie pokazuje, że nowy Snapdragon taktowany zegarem 800 MHz prawie dogania starszy układ taktowany zegarem 1 GHz. W testach grafiki Adreno 205 wypada o około 75% lepiej od swojego poprzednika, co jednak nie jest wystarczająco dobrym wynikiem, aby nawiązać walkę z SGX-em 540 Samsunga Galaxy S.

W teście PRO GLBenchmarku nowy GPU jest ponad cztery razy szybszy od starego, jednak i tak prawie dwa razy gorszy od smartfonów z Hummingbirdem. W drugim teście sytuacja wygląda sporo lepiej, ale najwyraźniej ograniczeniem jest w nim limit klatek wyświetlanych w ciągu sekundy.

Ciekawy jest wynik testu wydajności obliczeń na liczbach zmiennoprzecinkowych. Warto się na chwilę przy nim zatrzymać, ponieważ wychodzi tu na jaw jedna z różnic w architekturze różnych procesorów ARM. Projektanci tych układów mają swobodę przy tworzeniu niektórych elementów. Obejmuje ona m.in. sposób wykonywania obliczeń na liczbach zmiennoprzecinkowych. Mogą oni wybrać, czy procesor będzie miał jednostki SIMD (znane jako NEON), które mogą znacznie przyspieszyć wykonywanie obliczeń, czy jedynie zwykłe, niewektorowe jednostki zmiennoprzecinkowe. Qualcomm poszedł o krok dalej: w procesorach tej firmy jednostka SIMD jest dwa razy szersza (128-bitowa zamiast 64-bitowej), co teoretycznie umożliwia wykonywanie niektórych obliczeń dwa razy szybciej od konkurencji. Dobrze widać to w tym teście. W praktyce różnice nie są takie duże, ale w specyficznych przypadkach rozwiązanie zastosowane w Snapdragonach może być przydatne.

W BaseMarku różnice nie są duże i w zależności od testu raz prowadzą smartfony z układami Qualcomma, a innym razem te z układami Samsunga. Nowy czip graficzny regularnie okazuje się dwa–trzy razy wydajniejszy od swojego poprzednika.

Testy przeglądarkowe
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Sunspider Google V8


Testy przeglądarkowe obciążają tylko procesor. Widzimy, że wszystkie 1-gigahercowe układy radzą sobie w tych testach bardzo podobnie, więc nie ma większego zaskoczenia.

W legendarnym Quake'u 3 nowe smartfony HTC po raz kolejny okazują się ponad dwa razy wydajniejsze od poprzednika, dzięki czemu depczą po piętach wydajnościowemu liderowi firmy Samsung. Linpack, podobnie jak test procesora w GLBenchmarku, lubi qualcommową implementację NEON-a, dzięki czemu Desire Z i Desire HD zyskują sporą przewagę nad urządzeniami Samsunga.

Reasumując, nowe smartfony HTC są nawet kilka razy wydajniejsze w aplikacjach 3D od pierwszego HTC Desire. Dzięki temu mogą rywalizować z Samsungiem Galaxy S, ale w ostatecznym rozrachunku pod względem wydajności 3D nieco mu ustępują.

5