artykuły

HTC Desire HD i Desire Z – smartfony HTC z Androidem dla wymagających

Podwójne pożądanie

93
22 lutego 2011, 09:48 Mieszko Krzykowski

HTC Sense – nakładka z „sensem”

Integralną częścią smartfonów HTC z Androidem jest nakładka Sense UI, o ile można to jeszcze nazwać nakładką, bo zmiany sięgają bardzo głęboko. Przebudowano praktycznie każdy możliwy program: HTC przygotowało własną wersję programu pocztowego, programu do wysyłania wiadomości, przerobiło po swojemu przeglądarkę, własną galerię, odtwarzacz muzyki, odtwarzacz filmów, aplikację do dzwonienia (ze słownikiem T9), oprogramowanie aparatu, klawiaturę ekranową, mechanizm kopiowania i wklejania, książkę kontaktów integrującą się z Facebookiem i Twitterem itp., itd. Jest tego naprawdę sporo, a jeśli pogrzebie się głębiej, to widać, że nawet niektóre elementy menu z ustawieniami telefonu znajdują się w innych niż zwykle miejscach. Ponieważ HTC Sense UI nie jest niczym nowym, powiemy trochę o ogólnym działaniu tej nakładki i o tym, dla kogo jest przeznaczona.

Jedną z większych zalet Sense UI jest charakterystyczny, miły dla oka styl graficzny wszystkich aplikacji i widżetów. Może się on wydawać lekko cukierkowy, ale mimo wszystko większości osób się to podoba, szczególnie na tle surowości czystego Androida. Świetnym dowodem na to jest liczba widżetów próbujących naśladować te stworzone dla Sense UI. Wystarczy spojrzeć na najpopularniejsze dostępne widżety zegara, pogody czy kalendarza. Co ciekawe, mimo tych licznych zmian, animacji i dodatkowych bajerów system działa bardzo sprawnie i płynnie. Widać, że komuś zależało na jego optymalizacji, dzięki czemu przyjemność użytkowania smartfonów HTC jest bardzo duża.

Bardzo fajne jest też to, że urządzenia tej tajwańskiej firmy mają od pierwszego uruchomienia większość oprogramowania, z którego korzysta przeciętny użytkownik. Wystarczy szybka konfiguracja, i już jesteśmy połączeni z kontami na Facebooku, Twitterze i Flickrze. Na ekranie od razu mamy przydatne widżety, takie jak: prognoza pogody, podgląd kursu akcji, widok harmonogramu kalendarza (no i oczywiście facebookowa ściana ;)). Całkiem fajnym dodatkiem jest program wykorzystujący diody aparatu jako latarkę. Niby drobiazg, ale chyba każdy ma coś takiego. Dzięki takim dodatkom osoby mniej zaawansowane lub te, którym szkoda czasu na szukanie i wypróbowywanie oprogramowania, od razu mogą zająć się tym, co lubią.

Wraz z Androidem 2.2 i przeznaczoną dla niego wersją Sense UI pojawiło się kilka ciekawych dodatków. Pierwszym z nich jest HTC Hub. Po założeniu konta HTC można się do niego zalogować i pobierać na swoje urządzenie skórki, tapety, widżety i dźwięki. Na razie nie ma tego zbyt dużo, ale widać w tym potencjał. Z kontem HTC wiąże się też możliwość zdalnego zablokowania telefonu czy usunięcia z niego danych w razie kradzieży. Można to zrobić dzięki witrynie HTCSense.com. Poza tym z tej witryny można do siebie zadzwonić w razie trudności ze znalezieniem telefonu.

Generalnie wrażenia związane z HTC Sense UI są bardzo pozytywne. Całość zdecydowanie jest przemyślana, działa bardzo sprawnie i pozwala zminimalizować czas potrzebny na przystosowanie urządzenia do swoich potrzeb, bo wszystko jest na miejscu. Żadna z modyfikacji HTC nie powoduje niestabilności ani nie zmniejsza funkcjonalności Androida. Niezadowoleni będą jedynie ci, którzy lubią wszystko robić sami i którym nie podoba się lekko cukierkowy styl Sense UI.

3