artykuły

Zacate w akcji, czyli AMD Fusion na platformie Brazos

Trzy oszczędne maluszki

100
29 stycznia 2011, 04:14 Tomasz Jadczak
Mały, oszczędny i całkiem żwawy – tak może wyglądać uniwersalny komputerek. AMD właśnie wprowadza platformę Brazos. Kryje ona w sobie APU, czyli accelerated processing unit ('wspomagana jednostka obliczeniowa'). Przetestowaliśmy trzy takie produkty, każdy innej firmy, co daje już jakieś pojęcie o tym, czego można oczekiwać. Czy nowość AMD ma szanse zdobyć dużą popularność? Czy jest lepsza od propozycji konkurencji?

Spis treści

Wstęp

Szczegółowo o rozwiązaniu AMD Fusion i platformie Brazos pisaliśmy już w artykule „AMD Fusion – pierwsze układy w naszych rękach”.

Idea połączenia CPU i GPU w jednym układzie (a dokładniej: w jednym kawałku krzemu) ma już kilka lat, ale dopiero niedawno wcielono ją w życie. Pierwszym takim układem był Atom o nazwie roboczej Pineview (serie: N400, D400, D500), wyprodukowany przez Intela i wprowadzony na rynek na początku 2010 roku. Z tym że nie była to integracja na tym samym poziomie logicznym (CPU i GPU połączono z użyciem lekko przestarzałej magistrali FSB). W pełni „logiczne” zespolenie nastąpiło w chipach Sandy Bridge.

Fusion jest próbą zintegrowania dwóch kluczowym podzespołów przetwarzających dane w jednej strukturze krzemowej. Rodzina APU debiutuje w układach scalonych o nazwach roboczych Zacate i Ontario (jeszcze bardziej zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną).

To pierwszy układ tego typu z obsługą API DirectX 11. Jego wydajność w generowaniu grafiki ma być wystarczająca do odtwarzania multimediów i zabawy w proste gry. Z założenia nie jest to rozwiązanie dla graczy. Całość ma umożliwić budowę urządzeń o niewielkim poborze energii elektrycznej, ale przy zachowaniu względnie dużej wydajności i uniwersalności. Wymarzonym zastosowaniem mają być komputery przenośne działające cały dzień na autonomicznym zasilaniu, rozwiązania typu HTPC, a nawet tablety. GPU ma wspomagać CPU w niektórych obliczeniach i skracać czas wykonywania pewnych operacji. W praktyce przyspieszyć ma obróbka zdjęć, materiałów wideo itp. Aby jednak było to możliwe, musi pojawić się odpowiednio dostosowane oprogramowanie.

Trzy w jednym (mostek północny, dwurdzeniowy CPU i GPU z DX11), czyli AMD Fusion APU

 

APU ma mieć liczne zastosowania: od netbooków po małe komputery stacjonarne

 

Architektura APU Zacate/Ontario

Pomocny słownik pojęć:

AMD Fusion – połączenie funkcji procesora, układu graficznego i mostka północnego w jednej strukturze krzemowej (nazwa pochodzi od fusion 'połączenie').

APU – Accelerated Processing Unit 'wspomagana jednostka obliczeniowa' (procesor jest wspomagany w pewnych obliczeniach przez wbudowany układ graficzny).

Zacate/Ontario – rodzina procesorów (APU) dwu- i jednordzeniowych z wbudowanym układem graficznym. Zacate charakteryzują się TDP na poziomie 18 W, a Ontario – 9 W.

Brazos – platforma złożona z procesora APU (Zacate lub Ontario) i chipsetu jednoukładowego FCH.

FCH – Fusion Controller Hub (w platformie Brazos to Hudson M1 FCH), czyli układ pełniący funkcje typowe dla mostka południowego.

Strona:
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2011.01.29, 05:06
15#1
Nieźle, choć miałem nadzieję na większą przewagę nad Atomem. Do htpc ideał, tylko właśnie jakichś słabych i pasywnych zasilaczy mało.

Co do opencl to od dawna zastanawia mnie podejście amd do niego. Czemu standardowo nie dają tego w sterownikach? Głupie pozbawianie użytkownika potencjalnej dodatkowej funkcjonalności sprzętu.
Opson6667Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Opson66672011.01.29, 05:37
-24#2
Cenowo bez rewelacji... Sama platforma mocno konkurencyjna z combo Atom DC + Ion 2 - ale w netbookach już tak dobrze nie pójdzie

I tak mój HTPC - Intel G45 + E2160 to przebija, a był znacznie tańszy :) Pobór prądu podejrzewam niewiele większy, a grafika i tu i tu do grania się nie nadaje
michu_roztoczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
michu_roztocz2011.01.29, 05:59
13#3
Cenowo odpowiednio... a na miejscu AMD należałoby zrobić przełom, żeby miało to rację bytu. Gdyby cena oscylowała w granicach 300zł, możnaby mówić o istnej rewelacji, a tak mamy jedynie sprzęt 'skrojony na miarę Intela'.

Proszę nie posądzać mnie o fanbojstwo, ale po prostu AMD spóźnia się na tyle z energooszczędna platformą że wypadałoby się jakoś zrewanżować.
smileZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
smile2011.01.29, 06:12
powoli powoli to ceny popremierowe, niedługo spadną. imho platforma idealna na komputerki dla mało wymagających użytkowników - dla młodszego rodzeństwa czy rodziców nada się jak mało co :)
Krzysiak_PL_GDAZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Krzysiak_PL_GDA2011.01.29, 06:57
Nie wiem czy ktoś zauważyła ale zestaw testowy zawiera Radiator + wentylator na procesor Zalman CNPS10X Extreme Po Co ?
JKm.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
JKm.2011.01.29, 08:07
No i to jest HTPC. 30watów w stresie to tylko sama korzyść ;)
anubis01Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
anubis012011.01.29, 08:16
Dla tych co chca sobie film obejrzec, polatac po necie czy w wordzie cos napisac to jest ideal. A max 40 W co to pobiera to jest nic. Fajna sprawa. A zasilacza pasywnego nie trzeba, wystarczy zwykly z puszconym na minimum wentylem.
Promilus1984Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Promilus19842011.01.29, 08:29
=-Mav-= @ 2011.01.29 05:06  Post: 451356
Nieźle, choć miałem nadzieję na większą przewagę nad Atomem. Do htpc ideał, tylko właśnie jakichś słabych i pasywnych zasilaczy mało.

Co do opencl to od dawna zastanawia mnie podejście amd do niego. Czemu standardowo nie dają tego w sterownikach? Głupie pozbawianie użytkownika potencjalnej dodatkowej funkcjonalności sprzętu.

OCL w tej chwili dopiero zdobywa uznanie. Dla typowych konsumentów nadal nie ma praktycznie nic godnego uwagi. Chcesz OpenCL ściągnij sterownik APP zamiast normalnego. Jasne i proste.
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pila2011.01.29, 09:32
Krzysiak_PL_GDA @ 2011.01.29 06:57  Post: 451361
Nie wiem czy ktoś zauważyła ale zestaw testowy zawiera Radiator + wentylator na procesor Zalman CNPS10X Extreme Po Co ?

Ten schładzacz był zainstalowany na Pentium G6950, użytym do porównania.
*Konto usunięte*2011.01.29, 09:34
-11#10
I. Do salonu nie wstawisz, bo zbyt głośne.
II. Kupowanie rodzeństwu, to okrucieństwo.
III. Brak obsługi OpenCL powinien być wymieniony w minusach.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1