artykuły

Zacate w akcji, czyli AMD Fusion na platformie Brazos

Trzy oszczędne maluszki

100
29 stycznia 2011, 04:14 Tomasz Jadczak
Gigabyte GA-E350N-USB3

Propozycja firmy Gigabyte nie jest najtańszą w naszym teście. Ostateczna cena nie jest jeszcze znana, ale powinna wynieść poniżej 500 zł. 

Niebieski laminat ma format mini-ITX i jest szczelnie wypełniony. Jednostka obliczeniowa to APU Zacate E-350 z GPU Radeon HD 6310. Użyto wyłącznie kondensatorów polimerowych (są lepsze i trwalsze od zwykłych kondensatorów elektrolitycznych). Cewki są ekranowane (i mają dużą sprawność). Sekcja procesora wymaga zasilania 4-pinowym złączem ATX P4, bez podłączenia wtyczki płyta nie uruchomi się. To niezupełnie zrozumiałe rozwiązanie. Przy tak energooszczędnych układach jak Zacate chyba wystarczyłoby zasilanie przez złącze ATX 24-pinowe.

Procesor i chipset są chłodzone przez spory radiator z małym wentylatorem. Musimy pochwalić producenta za bardzo solidne mocowanie z użyciem połączeń gwintowych. Na laminacie jest jedno wolne gniazdo do podłączenia wentylatora.

Dwa gniazda pamięci mogą przyjąć moduły DDR3-1333 (w czasie testów nie zaobserwowaliśmy żadnych oznak niestabilności działania przy takim ustawieniu) lub wolniejsze. Można użyć do 8 GB RAM-u. Na laminacie jest gniazdo PCI Express ×16, które może działać z maksymalną prędkością ×4. Maksymalna liczba nośników SATA to cztery. Na laminacie zagościł układ NEC-a, który umożliwia podłączenie dwóch urządzeń działających w standardzie USB 3.0. Zwiększona obciążalność prądowa pozwala ładować przez USB smartfony i inne urządzenia elektroniczne. Pojedyncze gniazdo LAN, obsługiwane przez układ Realtek RTL8111E, umożliwia komunikację z prędkością do 1 Gb/s.

Generowanie dźwięku powierzono układowi Realtek ALC892 (do ośmiu kanałów dźwiękowych).


5