artykuły

Zacate w akcji, czyli AMD Fusion na platformie Brazos

Trzy oszczędne maluszki

100
29 stycznia 2011, 04:14 Tomasz Jadczak
APU w praktyce – czyli pierwsze refleksje

GPU wspomagające w obliczeniach CPU to świetny pomysł. Ta akceleracja to ważny punkt w materiałach reklamowych AMD dotyczących Fusion. Na specjalnej stronie dumnie wypisano kilkanaście programów mających korzystać z takiego przyspieszenia.

Jak to już wielokrotnie bywało, rozwój sprzętu i tym razem wyprzedził rozwój oprogramowania. Po pierwsze, aplikacji na razie jest stosunkowo niewiele. Po drugie, w większości są niezbyt tanie. Po trzecie – i to dziwi nas najbardziej – AMD nie zadbało o to, żeby sterowniki do platformy Brazos obsługiwały OpenCL. Bez tego środowiska przyspieszenie obliczeń na GPU jest utrudnione.

Wśród składników sterownika brakuje OpenCL

 

OpenCL jest niedostępne dla zintegrowanego układu graficznego

 

Próba konwersji pliku wideo z użyciem akceleracji GPU (kliknij, żeby powiększyć). Jak widać, pomimo włączonej opcji przyspieszenia aktywność GPU pozostaje bardzo mała (aplikacja AMD System Monitor pokazuje to bardzo jasno: zielony wykres to CPU, a czerwony oznacza GPU) 

Na razie pożytek z akceleracji jest żaden, ale liczymy na to, że nowe wersje sterowników do Zacate to zmienią. Wtedy Brazos zyska na atrakcyjności jeszcze bardziej.

Przy okazji pragniemy zwrócić uwagę na ciekawy program AMD System Monitor. Służy on do monitorowania obciążenia APU i pamięci.

 

Tak wygląda wykres obciążenia APU, kiedy GPU jest aktywny (czerwona linia)

Użytkownik może podglądać dynamicznie zmieniające się taktowanie rdzeni i GPU

 

14