artykuły

Zacate w akcji, czyli AMD Fusion na platformie Brazos

Trzy oszczędne maluszki

100
29 stycznia 2011, 04:14 Tomasz Jadczak
Wyniki testów – czas uruchamiania i testy syntetyczne

Nową platformę AMD porównaliśmy do dwóch rywali z firmy Intel. Na myśl naturalnie przychodzi Atom. Do testów wypożyczyliśmy najszybszą wersję D525 (prędkość 1,8 GHz, dwa rdzenie i cztery wątki), którą wspomaga chipset NVIDIA ION. Koszt takiej płyty (z procesorem) to około 500 zł. Atom nie jest co prawda pozycjonowany na równi z Brazos, ale jest zbliżony pod względem poboru energii elektrycznej. Materiały AMD jako rywala wyznaczają nieco archaiczną platformę LGA775. Drugim konkurentem jest platforma złożona z procesora Pentium G6950 (2,8 GHz i dwa rdzenie) i płyty głównej z chipsetem Intel H55. Koszt takiego połączenia to około 650 zł, gdy format to mini-ITX, lub poniżej 600 zł, jeśli jest to µATX. Wydajność, oczywiście, dużo większa, ale energooszczędność już nie ta.

Zaczęliśmy od zmierzenia czasu uruchomienia systemu.

Wszystkie platformy uruchamiają się całkiem szybko; czas poniżej 40 sekund to dobry wynik

 

Czas na testy syntetyczne w programie Sisoft Sandra, pozwalającym szybko zweryfikować, czy wszystko jest w porządku.

 

Wydajność obliczeniowa przetestowanych płyt jest bardzo zbliżona. Co ciekawe, Atom D525 okazał się nawet nieco wolniejszy od Zacate E-350 (pamiętajmy, że produkt Intela ma dwa rdzenie i cztery wątki oraz szybszy o 200 MHz zegar)

 

Przechodzimy do testów przepustowości pamięci.

 


Wynik przepustowości pamięci w Sandrze trochę nas zaniepokoił. Chcieliśmy wykluczyć błąd programu, więc sięgnęliśmy po Aida64, by zweryfikować wynik.

 

 

 

Drugi program testujący przepustowość podsystemu pamięci potwierdził, że jest stosunkowo mała. Atom, który również ma jednokanałowy kontroler, wypada tu lepiej od Zacate.

10