artykuły

Intel Core i5-2400 i Core i3-2100, czyli test najnowszych procesorów za mniej niż 700 zł

Niedrogie Sandy Bridge

95
24 stycznia 2011, 02:16 Mateusz Brzostek

Testy rzeczywiste – szyfrowanie, szachy

Sprawdziliśmy, jak najnowsze układy Intela radzą sobie z szyfrowaniem. Wykorzystaliśmy program TrueCrypt w wersji 7.0a, w której dodano obsługę instrukcji AES, wspomagających szyfrowanie algorytmem o tej samej nazwie.

W pierwszym teście pliki są szyfrowane kolejno trzema algorytmami. Core i5-2400 przegrywa w nim jedynie z Phenomem 1055T. Procesory wielordzeniowe ogólnie radzą sobie dużo lepiej niż te z Hyper-Threadingiem. Załączamy też wykres z wydajnością we wspomaganym sprzętowo szyfrowaniu AES. Tylko dwa procesory mają zestaw instrukcji AES: Core i5-650 jest dwukrotnie szybszy od najszybszego procesora bez AES, a jego z kolei w podobnym stosunku pokonuje i5-2400. Tu dobrze widać, jaki skok wydajności zapewnia dodanie instrukcji AES. To, że mała część dostępnych procesorów obsługuje nową technikę (należy pamiętać, że najwięcej sprzedaje się najtańszych układów), nie zachęca producentów oprogramowania do stosowania tych dodatkowych funkcji. Miejmy nadzieję, że wszystkie, również najtańsze modele następnej generacji układów – zarówno Intela, jak i AMD – będą już wyposażone w instrukcje AES.

Czas na symulację gry w szachy z użyciem programu Arena i silnika Cyclone xTreme II.

Symulacje szachowe są pierwszym polem, na którym i3-2100 nie zachwyca. W podobnej cenie co poprzednia generacja zapewnia podobną wydajność – nie widać znacznego zysku z usprawnień w mikroarchitekturze i podsystemie pamięci. Za to i5-2400 dotrzymuje kroku sześciordzeniowemu Phenomowi i znacznie wyprzedza Core i5 poprzedniej generacji.

7