artykuły

Intel Core i5-2400 i Core i3-2100, czyli test najnowszych procesorów za mniej niż 700 zł

Niedrogie Sandy Bridge

95
24 stycznia 2011, 02:16 Mateusz Brzostek

Układ graficzny Intel HD Graphics 2000

Opisywane w tym artykule procesory Core i5-2400 oraz Core i3-2100 mają zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 2000. HD Graphics 2000 z założenia nie jest propozycją dla graczy. (Oczywiście, pomijamy tutaj amatorów rozrywki „okienkowej”, czyli niezbyt zaawansowanych graficznie gier dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej). Głównym zadaniem HD 2000 jest po prostu zastąpienie poprzedniej generacji zintegrowanych GPU. Do nieco bardziej wymagających zadań jest przeznaczony mocniejszy odpowiednik, który będzie miał wszechstronne zastosowanie we wszystkich procesorach mobilnych oraz w desktopowych z literką K na końcu. Podstawowa różnica między tymi dwoma układami to liczba użytych jednostek wykonawczych, tzw. EU (ang. Execution Units). Mocniejsza wersja ma ich 12, a przedstawione dzisiaj procesory – jedynie 6. Fundamentalną nowością obecnej architektury GPU jest zintegrowanie jej w monolitycznej strukturze procesora, dzięki czemu osiągnięto znacznie mniejsze opóźnienia i korzystne warunki termiczne całego CPU oraz zyskano dodatkowe możliwości wynikające z użycia pamięci podręcznej procesora.

Jesteśmy w trakcie przygotowywania obszernego artykułu poświęconego wydajności i funkcjom nowych układów graficznych Intela, ale już teraz przedstawiamy Wam wyniki kilku testów.

Testy syntetyczne potrafią wykorzystać procesor w maksymalnym stopniu. Wynik końcowy jest wyliczany na podstawie cząstkowej punktacji procesora. Dzięki temu różnica między i5 2400 a i3-2100 jest wyraźna. Niemal zaciera się ona w wyniku GPU Vantage'a. Układy graficzne w tych dwóch procesorach są identyczne i mają takie samo taktowanie, stąd brak różnic w testach w prawdziwych grach. Rozbieżność, która występuje między procesorami, mieści się w granicach błędu pomiarowego. Do tego nieco większa ilość pamięci podręcznej w procesorze Core i5-2400 może wpływać na większe opóźnienia, co jeszcze bardziej wyrównało rywalizację.

O mocniejszej odmianie Intel HD Graphics, oznaczonej numerem 3000, możecie przeczytać w artykule z dnia wprowadzenia tego układu. Poznacie tam szczegóły architektury oraz główne funkcje nowych jednostek. Jak wspominaliśmy, niedługo ukaże się odrębny tekst o obydwu zintegrowanych układach, stąd tak niewielka liczba testów w tym.

13