Technologie i wydarzenia
Artykuł
Agnieszka Serafinowicz, Poniedziałek, 31 stycznia 2011, 12:15

Chmury obliczeniowe i cały ogólnie rozumiany model przetwarzania danych znany pod nazwą cloud computing to coraz ważniejsza część naszej technicznej rzeczywistości, czy tego chcemy czy nie. A zdania mamy różne. Niestety, wszelkie za lub przeciw nie zawsze są poparte rzetelnymi argumentami. Postanowiliśmy uporządkować wiedzę o chmurach, odsiać nachalne pustosłowie i marketingową sieczkę, a pozostawić merytoryczne sedno.

Polecamy Waszej uwadze również materiały z serwisu „Trochę Techniki”: Jak wykorzystać chmury? Cloud computing w praktyce

 

Protoplaści chmury

Internet na wszystkich prezentacjach, wykładach, schematach czy diagramach przedstawiany jest w postaci chmury. Gdy tylko w świecie IT pojawił się ten termin, bardzo wiele firm „zaadaptowało” swoje usługi i szczyciło się posiadaniem „techniki cloud computing”, ale w istocie nie wprowadziły do swojej oferty żadnego nowego produktu. Czy zatem chmura jest wyłącznie szumem marketingowym? Nie, choć pozornie może to tak wyglądać. Inna kwestia, że w żadnym razie nie można mówić tu o nowej technice: chmura łączy w umiejętny sposób te istniejące. Koncepcja rozproszonego przetwarzania danych wyewoluowała ze znanych wcześniej rozwiązań. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Zaznaczamy, że podane przykłady są uproszczeniem i mają na celu tylko pokazanie, jak wiele cloud computing czerpie ze starszych pomysłów.

 

Mainframe'y

Jedna z fundamentalnych cech techniki cloud computing, rozliczanie za faktycznie zużyte zasoby, pochodzi z czasów, kiedy jeszcze w ogóle nie było komputerów dostępnych dla indywidualnych użytkowników. Istniały tylko duże maszyny, do których dostęp – ściśle regulowany – miały całe zespoły wyspecjalizowanych fachowców, np. naukowców. Cofnijmy się zatem o niemal pół wieku.

Widoczna na zdjęciu „komoda” z „biurkiem” i „maszyną do pisania” to Odra 1003 – pierwszy seryjnie produkowany w Polsce komputer przeznaczony do obliczeń naukowych, wykorzystywany także do sterowania procesami produkcyjnymi w zakładach (zainteresowanych szczegółami technicznymi tej maszyny zapraszamy do warszawskiego Muzeum Techniki).

Ten skonstruowany w 1963 roku model w pewnym sensie można uznać za protoplastę chmury prywatnej (współczesną klasyfikacją chmur według lokalizacji zajęliśmy się w dalszej części). Według Wikipedii w 1976 roku za wykonanie miliona operacji na tym sprzęcie należało zapłacić 49 zł.

Moc obliczeniowa komputera stacjonarnego lub laptopa, rozmiar pamięci, pojemność dysku itp. to cechy produktu, za które płacimy. Po tym jednorazowym wydatku już nie jesteśmy rozliczani np. za przetworzoną przez procesor liczbę operacji czy zapisaną ilość danych. Tymczasem zarówno we wspomnianej maszynie obliczeniowej sprzed pół wieku, jak i we wszystkich współczesnych chmurach moc obliczeniowa oraz wszelkie inne zasoby nie są faktycznie produktem lecz usługą.

Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
SunTzu (2011.01.31, 12:33)
Ocena: 22

0%
Przydałby się art o klastrach wcześniej. Rzuciliście nas na głebokie wody... Teorii sporo tu jest, ale brak konkretów, bo tekst bardziej przypomina zlepek sloganów reklamowych z oferty MS/innych niż szczegółowy techniczy opis.

Tak na dobrą sprawę to z tych reklamówek w zasadzie powstał ten art. Bo wiemy jakie są zalety chmurki to wszystko co tu jest napisane pisze google/MS.

Ja od pclabu oczekiwałby artykuł w stylu zrób sobie chmurę.... Gdzie pokazalibyście jak można zrobić prosty klaster z starych kompów złożyć i zrobić jaką konkretną usługę.
revcorey (2011.01.31, 12:56)
Ocena: 7

0%
Telvas @ 2011.01.31 12:39  Post: 451747
SunTzu @ 2011.01.31 12:33  Post: 451745
Ja od pclabu oczekiwałby artykuł w stylu zrób sobie chmurę.... Gdzie pokazalibyście jak można zrobić prosty klaster z starych kompów złożyć i zrobić jaką konkretną usługę.

To może od razu 'zrób sobie procesor'? Albo 'napisz sobie OS'a'?
Z dwoma pierwszymi akapitami się zgadzam całkowicie, ale z tym ostatnim to trochę dałeś jak łysy grzywą o parapet.
.

http://buildacpu.blogspot.com/ :D

Widać że ms rękę przyłożył do artykułu :D Bo np. nie było testów z których jasno wynika że rozwiązania ms są jakieś 30% wolniejsze od XEN. Ogólnie taki artykuł hmm dla komputer świat,dla chipa taki lekki w sam raz na poranek(być może w toalecie ;) ).
Agnieszka Serafinowicz (2011.01.31, 13:00)

0%
Telvas @ 2011.01.31 12:39  Post: 451747
SunTzu @ 2011.01.31 12:33  Post: 451745
Ja od pclabu oczekiwałby artykuł w stylu zrób sobie chmurę.... Gdzie pokazalibyście jak można zrobić prosty klaster z starych kompów złożyć i zrobić jaką konkretną usługę.

To może od razu 'zrób sobie procesor'? Albo 'napisz sobie OS'a'?
Z dwoma pierwszymi akapitami się zgadzam całkowicie, ale z tym ostatnim to trochę dałeś jak łysy grzywą o parapet.


Panowie, tekst jest wprowadzający, z założenia definicyjny, zakładanie chmury w domu, aczkolwiek możliwe, jest 'sztuką dla sztuki'. Wirtualizacja zasobów w celu utworzenia chmury ma sens ekonomiczny w dużej skali. Zrobiony przez studentów klaster Beowulf to jeszcze nie chmura, ale jak dodamy wirtualizację to i z tego można chmurę zrobić.

ZiemoOne (2011.01.31, 13:01)
Ocena: 1

0%
Trudno wyobrazić sobie np. aplikację/grę generującą obraz 3D w czasie rzeczywistym i działającą w całości w chmurze. Przynajmniej jeszcze dziś. Jednak gdy przepustowość łączy indywidualnych użytkowników mierzona będzie w gigabitach na sekundę, bardzo możliwe, że wystarczy wpiąć się w chmurę.


Już dziś istnieje taka usługa w chmurze to Onlive. Polecam potestowac za darmo http://www.onlive.com/ ale łącze musi miec conajmniej 6Mb a najlepiej wiecej.
kollek (2011.01.31, 13:02)
Ocena: 0

0%
Tekst jak z folderu rekalmowego MS :/
Cień^ (2011.01.31, 13:46)
Ocena: 2

0%
'Podziękowania dla firmy Microsoft za pomoc w przygotowaniu materiału.'
Eh.. miło, że ten Microsoft taki pomocny.
HΛЯPΛGŌN (2011.01.31, 13:48)
Ocena: 7

0%
Cóż, dla biznesu może to i jest jakieś rozwiązanie. Do zadań domowych na pewno nie. Nikt nie chce być zależny od kogoś w tak oczywisty sposób. Ja wiem, że chmury to przyszłość, tak chca Ci wielcy (MS, Google, IBM...), ale dla mnie to nic innego jak kolejny krok w kontrolowaniu tzw ciemnej masy, czyli nas.
xterritorial (2011.01.31, 13:52)
Ocena: 5

0%
OS w chmurze? Jak dla mnie to pomylka. Nigdy nie zaufam zadnej firmie na tyle zeby pokusic sie o taki system. Po co maja wiedziec co robie, jakie pliki trzymam na dysku, jakie przelewy wykonuje czy z kim rozmawiam itp. Zadne polaczenie szyfrujace mi tego nie zagwarantuje bo po drugiej stronie zawsze jest czlowiek.
MichauSTG (2011.01.31, 13:52)
Ocena: 9

0%
Zastanawia mnie jedna rzecz, na co to komu ?!
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane