artykuły

Core i5-2500K oraz i7-2600K, czyli testujemy Sandy Bridge

Intel Core – reaktywacja

155
3 stycznia 2011, 05:00 M. Brzostek, M. Wójcik, P. Pilarczyk

Testy rzeczywiste – kodowanie wideo, renderowanie

Czas na kodowanie wideo za pomocą programu x264.

Kodowanie wideo
(kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
przejście 2. przejście 1.

W drugim, dłuższym przejściu znów trzy układy: ośmiowątkowy, sześciowątkowy, czterowątkowy, uzyskały podobne wyniki. Ośmiowątkowy Core i7-2600K znacznie wysunął się do przodu, a czterowątkowy Phenom II X4 został w tyle.

Następnym testem było renderowanie klipu wideo w programie Adobe AfterEffects CS5.

Dzięki bliskiej współpracy programistów Adobe z Intelem ich programy od dawna sprawniej działają na procesorach tej drugiej firmy. Nie inaczej jest tym razem. Co ciekawe, czterowątkowy i5-2500K wyprzedza tu Core i7-950.

Następnie zmierzyliśmy wydajność podczas obróbki zdjęcia w Photoshopie CS5. Photoshop wykorzystuje akcelerację GPU, ale tylko do obracania i przybliżania obrazu – cała obróbka wciąż jest wykonywana przez procesor.

I znów układy Intela daleko z przodu. Photoshop jest dobrym przykładem na to, jak nowy tryb Turbo może usprawnić pracę. Nasz test symuluje pracę ludzkiego operatora: między poszczególnymi, „intensywnymi” operacjami są krótkie okresy przestoju, kiedy grafik zastanawia się nad dalszymi krokami lub krytycznym okiem ocenia swoje dzieło. W takim scenariuszu podczas praktycznie każdej operacji procesor działa z najwyższym możliwym taktowaniem, bo w trakcie przestoju układ chłodzenia oddaje nagromadzone ciepło otoczeniu i przygotowuje grunt pod nagły zryw.

12