Multimedia i gadżety
Artykuł
Dawid Grzyb, Poniedziałek, 16 maja 2011, 08:00
Przenośna elektronika stała się częścią nas. Postęp techniczny pozwala teraz chować do kieszeni sprzęt, który jeszcze nie tak dawno temu mógłby rywalizować rozmiarami z babciną komodą. Na rynku jest sporo urządzeń, które w dyskretny sposób umilają czas podczas podróży tramwajem, na spacerze itd., a niektóre z nich, jak telefony komórkowe, są niezastąpionym narzędziem pracy. Chyba właśnie rozwój tych ostatnich sprawił, że przenośne odtwarzacze empetrójek są w odwrocie. W naszej redakcji zadomowiło się pudło z kilkudziesięcioma produktami tego typu, a pracujące tam osoby zbyt długo się o nie przewracały. Dlatego postanowiliśmy coś wreszcie z nim zrobić. Po wielu miesiącach poszukiwań znalazł się narwaniec śmiałek, który obrał sobie za punkt honoru przetestowanie zgromadzonych modeli. Uzbierało się sporo pytań, które domagały się odpowiedzi.
Kilka słów od autora

Nasi wieloletni Czytelnicy na pewno pamiętają ostatnią dużą publikację poświęconą odtwarzaczom empetrójek. Minęło ponad sześć lat od czasu, gdy tamten artykuł się pojawił. Kwiecień 2005 roku to nie jest odległa przeszłość, jednak elektronika użytkowa ewoluuje dużo szybciej, niż człowiek się starzeje. Chyba nie przesadzę, pisząc, że pędzi na złamanie karku, ku uciesze użytkowników. W końcu postęp jest dla nas, a nie odwrotnie.

Przenośne odtwarzacze empetrójek bardzo się rozwinęły na przestrzeni ostatnich paru lat. Powstało wiele nowych firm trudniących się ich produkcją, kilka nie wytrzymało tempa i zaprzestało produkcji, a jeszcze inne całkowicie zmieniły branżę. Urządzenia stały się powszechnie dostępne, a niektóre można kupić naprawdę tanio. Ich różnorodność przytłacza. Ale nie bez powodu wspomniałem o bezpośrednim zagrożeniu – telefonach komórkowych. One też rozwijają się niemiłosiernie szybko i już od dawna można za ich pomocą odtwarzać pliki muzyczne i inne media. Zamiast nosić ze sobą telefon i odtwarzacz, można mieć tylko ten pierwszy, skoro umie dokładnie to samo co drugi, prawda? Teoretycznie prosta decyzja komplikuje się, jeżeli weźmie się pod uwagę zalety i wady obydwu urządzeń.

Zaryzykuję stwierdzenie, że rynek przenośnych odtwarzaczy empetrójek właśnie przeżywa swoje złote lata. Ostatnio postęp w tej dziedzinie nieco zwolnił, jednak brak radykalnych zmian w działaniu tych urządzeń nikomu specjalnie nie przeszkadza. Można zauważyć, że teraz producenci przenośnego sprzętu elektronicznego (i nie tylko) bardziej niż kiedykolwiek dbają o wygląd i wygodny w obsłudze interfejs swoich wyrobów, bo jeśli chodzi o podzespoły, osiągnęli poziom zaspokajający potrzeby przeciętnego Kowalskiego. Najwyraźniej jest jeszcze za wcześnie na kolejny milowy krok, porównywalny z przesiadką z magnetofonu kasetowego na odtwarzacz płyt kompaktowych.

Każdy produkt elektroniczny przeżywa swój wzlot, czasy świetności oraz naturalną śmierć, tylko po to, by ustąpić miejsca nowszym rozwiązaniom. Kiedyś stało się tak właśnie z walkmanami i discmanami. Swoje pięć minut miał też standard MiniDisc, jednak firmie Sony nie udało się dostatecznie go wypromować. Nie jest wykluczone, że przenośne urządzenia do odtwarzania empetrójek też zostaną czymś zastąpione. Ale trudno sobie wyobrazić rozwiązanie lepsze niż niewielka, pojemna i odporna na uszkodzenia kość pamięci zapełniona po brzegi cyfrową muzyką i innymi danymi. Dopóki te sprzęty mają się dobrze, dopóty przyglądam się im tak często, jak tylko się da.

Niniejsza publikacja powstała po to, żeby ułatwić wybór odtwarzacza w zależności od kwoty, którą się dysponuje. Kupić nowe urządzenie wbrew pozorom nie jest łatwo, ponieważ w każdym przedziale cenowym jest co najmniej kilka produktów, które mogą pod każdym względem mocno się różnić. To właśnie dlatego wybór tego jedynego jest dla wielu trudny i frustrujący. Następnych kilkadziesiąt stron potraktujcie jako wskazówkę, która pozwoli bezstresowo wybrać coś, co zaspokoi wszystkie Wasze oczekiwania. No dobrze, jeżeli nie wszystkie, to przynajmniej większość z nich.

Urządzenia z ekranami monochromatycznymi i kolorowymi, dotykowymi i tradycyjnymi, wymagające akumulatora i już w niego wyposażone, dyskowe i oparte na kostce pamięci flash, duże i małe, ciężkie i lekkie, tanie i drogie, chińskie i... chińskie… Lubię je wszystkie, a powodów znalazłoby się co najmniej kilka.

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 29
Zaloguj się, by móc oceniać
Labovsky (2011.05.16, 08:10)
Ocena: 9

0%
I co by o tym nie mówić, to jest po prostu niesamowity artykuł! Gratulacje Dawid!
kangur88 (2011.05.16, 08:14)
Ocena: 1

0%
Według mnie z z telefonami z mp3, które miały wejście na kartę microSD, oddzielne odtwarzacze mogły odejść do lamusa. Jednakże pojawienie się smartfonów z słabymi bateriami, dobrze rokuje dla grajków mp3.
michu_roztocz (2011.05.16, 08:31)
Ocena: 5

0%
ostatnio mozna bylo poczuc lekki zastuj na labie co mocno mnie zmartwilo, ale widac ze nie obijacie sie tam w redakcji ;) dzieki za ten test, bardzo mi sie przyda :)
Labovsky (2011.05.16, 08:36)
Ocena: 16

0%
bl00keRs @ 2011.05.16 08:18  Post: 478772
A kiedy jakieś testy 'schładzaczy' kart graficznych czy zasilaczy?!


Im więcej takich komentarzy pod tym artykułem, tym później ;)
Bogie (2011.05.16, 08:41)
Ocena: 6

0%
Jeśli chodzi o telefony w teście - szkoda, że zabrakło iPhone, Galaxy S czy s8500 Wave, chociaż jest bardzo chwalona Nokia. Telefon tak czy siak musimy mieć przy sobie (przynajmniej większość z nas) więc można się pokusić o dołożenie do telefonu, zamiast noszenia 2 urządzeń. Ale @kangur88 ma rację - największe wady to słaba bateria - może nie wytrzymać dnia - słuchaliśmy muzyki to teraz nie rozmawiamy.
kult5 (2011.05.16, 08:49)
Ocena: 2

0%
Klikając w rekomendację Microsoft tune HD przechodzi na stronę z mantą.
Dobry teścik, obszerne porównanie czyli to co tygryski lubią najbardziej :D
Hashi (2011.05.16, 08:54)
Ocena: 0

0%
Obecność ZuneHD (którego nie było/nie ma w Polsce) a brak Walkmana X-Series (jedynego chyba godnego konkurenta Cowona) - szkoda. Ale z drugiej strony X już trudno dostać gdziekolwiek.
Interfejs, jakość dźwięku, wykonania i wyświetlacz - trudno byłoby znaleźć konkurenta.
Próbowałem znaleźć wady w tym urządzeniu ale dla mnie to biały kruk MP3.
staffer (2011.05.16, 09:32)
Ocena: 0

0%
Oki, znalazłem stronę o bateriach, uzupełniłem dane :)

Nie mniej jednak doceniam ogrom pracy - siłą rzeczy taki art. musi powstawać długo, inaczej przy odsłuchu tester (testerzy) dostał by kociokwiku przy próbie wyłapania różnic...
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane