artykuły

Wielki test 95 przenośnych odtwarzaczy plików muzycznych

Elektroniczny słowik w garści

131
16 maja 2011, 08:00 Dawid Grzyb

Metodyka testów

Wszystkie urządzenia przeszły szereg testów, które pozwoliły nam określić, które zasłużyły na nasze wyróżnienie, a które należy omijać szerokim łukiem. Ocenialiśmy kilka aspektów. Sprawdziliśmy czas działania po pełnym naładowaniu akumulatorów lub włożeniu nowych baterii oraz ustaliliśmy faktyczną szybkość transferu danych. Nie pominęliśmy też opisu budowy oraz łatwości i szybkości obsługi. W artykule znajdziecie również krótką informację o jakości wyświetlaczy. Ale szczególnie dużo uwagi, zresztą jak zawsze, poświęciliśmy jakości brzmienia. Postanowiliśmy też zbadać poziom szumu generowanego przez umieszczoną wewnątrz elektronikę. O szczegółach przeczytacie poniżej.

Można by rozpatrywać każdy z odtwarzaczy jeszcze na wielu innych płaszczyznach, ale kluczowym czynnikiem był czas. Pominęliśmy kilka aspektów, m.in. działanie funkcji dyktafonu, obsługę plików wideo, współpracę z kartami pamięci i czytelność wyświetlaczy w pełnym słońcu. Najbardziej ucierpiały urządzenia PMP, ponieważ w ich przypadku odtwarzanie muzyki to dodatek do całej gamy innych zastosowań. Jednak ten czas... Gdy liczba produktów w teście idzie w dziesiątki, zawsze jest go za mało. Ale staraliśmy się przynajmniej zasygnalizować, na co warto zwrócić uwagę, a czym lepiej nie zaprzątać sobie głowy.

Wytrzymałość baterii lub akumulatora

Na opakowaniach większości z przetestowanych modeli można znaleźć informację o tym, jak długo sprzęt może nieprzerwanie odtwarzać muzykę po naładowaniu akumulatora. Mówi się, że aby wynik był imponujący, producenci stosują zabiegi, które sztucznie wydłużają ten parametr. Przykładowo tu i ówdzie można przeczytać, że plik muzyczny wykorzystany do zbadania wydajności akumulatora w odtwarzaczu firmy X miał niską częstotliwość próbkowania, po to aby jak najmniej obciążyć DAC urządzenia. Podobno często ustawia się też minimalną głośność. Ale dotąd nikt nie potwierdził stosowania takich praktyk na większą skalę, dlatego sami postanowiliśmy przekonać się, ile jest w tym wszystkim prawdy.

Pliki .mp3, które posłużyły nam do tego celu, mają jakość 128 kb/s. Wszystkie urządzenia zostały przetestowane po podłączeniu do nich firmowych słuchawek. Trafiło się kilka modeli, które ich nie miały; wtedy korzystaliśmy ze słuchawek dokanałowych EP-630 firmy Creative. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ większość słuchawek dołączanych do odtwarzaczy jest niskoomowa (zazwyczaj mają 16 omów), a ten parametr także ma wpływ na zużycie energii. Głośność zawsze była ustawiona na najmniejszą, przy której coś jeszcze było słychać, np. w przypadku produktów firmy iriver była to dwójka w 40-stopniowej skali.

Kilka urządzeń w teście jest zasilanych bateriami. Użyliśmy „paluszków” typu AA oraz AAA firmy Duracell.

Należy pamiętać, że niektóre urządzenia były dość wiekowe, w związku z tym wytrzymałość ich akumulatorów była mniejsza niż na początku, jednak większość dotarła do nas w idealnym stanie. Można by się doszukiwać błędu w przyjętej przez nas metodzie testowania, bo niby na co komu test w ustawieniach, w których prawie nic nie słychać... Jak się okazało, niektórzy producenci (np. iriver) podają, w jakich warunkach testują zasilanie w swoich wyrobach. Jednak większość firm tego nie robi. Dlatego wybraliśmy taką, a nie inną metodę. Chcieliśmy dać każdemu z odtwarzaczy taką samą szansę i przy okazji zweryfikować czas działania, który obiecują producenci. Niekiedy wyniki były zaskakujące.

Transfer danych

Ponieważ część użytkowników wykorzystuje swoje przenośne odtwarzacze empetrójek również jako urządzenia magazynujące, nie mogliśmy nie sprawdzić tego, jak szybka jest wymiana danych pomiędzy nimi a komputerem. Ten aspekt został sprawdzony w dwojaki sposób. Pierwszy test polegał na przekopiowaniu z dysku twardego do pamięci każdego odtwarzacza ponad 100 plików o łącznym rozmiarze 476 MB, a drugi – na zrobieniu tego samego z użyciem jednego dużego pliku o rozmiarze 341 MB. System operacyjny naszej platformy testowej to Windows Vista w wersji 64-bitowej.

Budowa i interfejs

Nazwa testu mówi wszystko. Zgromadzone przez nas modele bardzo różnią się budową, rozmiarami, wagą, wyświetlaczami, wyglądem menu i szybkością interfejsu. Najprostszy sposób na przetestowanie każdego odtwarzacza to wystarczająco długie obcowanie z nim, co też zrobiliśmy. Ponieważ walorów użytkowych nie da się odpowiednio przedstawić na wykresie, zgodnie uznaliśmy, że słowny opis załatwi sprawę. Poniżej znajdziecie nasze zdjęcie odniesienia, które już od jakiegoś czasu służy nam do testowania możliwości wyświetlaczy przenośnych odtwarzaczy empetrójek. Zadbaliśmy też o aktualizację wbudowanego oprogramowania znakomitej większości urządzeń (pozostałe nie doczekały się jej z przyczyn niezależnych od nas).

Odsłuch

Tutaj nic się nie zmieniło w porównaniu z kilkoma ostatnimi artykułami o przenośnych odtwarzaczach empetrójek. Spisanie wrażeń odsłuchowych to najbardziej miarodajny sposób na przedstawienie czytelnikowi zalet i wad połączenia słuchawek odniesienia z danym źródłem. Więcej na ten temat piszemy na następnej stronie.

Poziom szumu

Często się zdarza, że gdy wyjątkowo cicho słuchamy muzyki, np. przed snem, oprócz niej dociera do nas szum. Przyjmijmy na chwilę, że te niepożądane dźwięki nie zostały dodane do utworu np. w wyniku stratnej kompresji. Tak też bywa, a niezorientowane osoby błędnie winią sprzęt, a nie jakość nagrania. Owe zakłócenia, zwane przez nas syczeniem elektroniki lub rzadziej hissingiem, powstają w praktycznie każdym urządzeniu elektronicznym. Każdy odtwarzacz ma to do siebie, że jego podzespoły wywołują zakłócenia, a w przenośnych modelach są one przenoszone na tor audio. Wzmacniacz wbudowany w każde takie urządzenie dodatkowo potęguje efekt, dlatego gdy głośniej słuchamy muzyki, te zakłócenia przybierają na sile.

Jednak ile odtwarzaczy, tyle komponentów. Dlatego w jednych bardziej słychać to zjawisko, a w innych mniej. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu problemowi. Do tego celu posłużyliśmy się redakcyjnym oscyloskopem, który umożliwił nam ustawienie w każdym z modeli dokładnie tego samego poziomu głośności. Użycie oscyloskopu było konieczne, ponieważ zgromadzone urządzenia niekiedy mocno różnią się skalą głośności, a założenia testu były takie, że każde musi być identycznie skalibrowane, aby wykluczyć wszelkie przekłamania. Dalsza część polegała na podłączeniu słuchawek odniesienia za pomocą pliku .mp3 z „nagraną” cyfrową ciszą i nasłuchiwaniu, w jakim stopniu pojawia się syczenie elektroniki.

Użyliśmy tu dwóch par słuchawek: Westone ES3X oraz „epek” firmy Creative. Te drugie są tanie oraz popularne i zdecydowana większość osób nie korzysta z lepszych. Pierwszy „referent” to model wręcz przesadnie drogi i pewnie niektórzy będą mieli ochotę zlinczować testera za to, że nie wybrał czegoś tańszego. Ale zdecydował się na niego z dwóch powodów: po pierwsze, te słuchawki są czułe na szum, po drugie, izolują jak żadne inne, co okazało się nieocenione podczas testów.

Monitory douszne Westone ES3X
Oscyloskop UNI-T UNI2028C

Bogatsi o tę wiedzę, nie powinniście mieć problemów z prawidłową interpretacją testów przedstawionych w dalszej części publikacji.

Strona:
 1. Kilka słów od autora
 2. Krótka lekcja historii
 3. Przetestowane modele oraz ich klasyfikacja
 4. Odrobina prawdy jeszcze nikogo nie zabiła
 5. Metodyka testów
 6. Profil testera i jego lista odtwarzania
 7. Słuchawki odniesienia
 8. Alternatywne oprogramowanie
 9. Punkt odniesienia
 10. Platforma testowa
 11. Apple iPod classic 6G
 12. Apple iPod nano 6G
 13. Apple iPod shuffle 6G
 14. Apple iPod touch 4G
 15. Apple/RWA iMod 5.5G
 16. Colorful Colorfly C4
 17. Cowon iAudio 7
 18. Cowon iAudio 9
 19. Cowon iAudio A3
 20. Cowon iAudio D2+
 21. Cowon iAudio D3
 22. Cowon iAudio E2
 23. Cowon iAudio F2
 24. Cowon iAudio J3
 25. Cowon iAudio U5
 26. Cowon iAudio V5
 27. Cowon iAudio X7
 28. Creative ZEN Mozaic EZ100
 29. Creative ZEN MX
 30. Creative ZEN Style 300
 31. Creative ZEN Touch 2
 32. Creative ZEN X-Fi 2
 33. Creative ZEN X-Fi Style
 34. HiFiMAN HM-601
 35. HiFiMAN HM-602
 36. HiFiMAN HM-801
 37. HiSound Audio Rocoo-A
 38. HiSound Audio Rocoo-B
 39. iBOX dArk
 40. iBOX eXe
 41. iBOX Foxy
 42. iBOX Lunar
 43. iBOX Swanky
 44. iBOX Wee
 45. iBOX Zeal
 46. iriver B20
 47. iriver B30
 48. iriver Clix
 49. iriver E100
 50. iriver E150
 51. iriver E200
 52. iriver E30
 53. iriver E300
 54. iriver E50
 55. iriver H120
 56. iriver iFP-890
 57. iriver Lplayer
 58. iriver Mplayer
 59. iriver P7
 60. iriver S100
 61. iriver SPINN
 62. iriver T5
 63. iriver T6
 64. iriver T60
 65. iriver T8
 66. iriver U10
 67. iriver X20
 68. Laberg nJoy
 69. Laberg TV
 70. Lark Beat
 71. Lark Evo
 72. Manta MM266 Demon 3
 73. Manta MM279 Gamester
 74. Manta MM265 Panoramic
 75. Manta MM284 Sound
 76. Manta MM215 Strider
 77. Media-Tech MT830 3Motion
 78. Microsoft Zune HD
 79. Nationite NaNite N2
 80. Nationite S:Flo2
 81. Pentagram Eon Cineo GOLD
 82. Pentagram Vanquish Fun
 83. Pentagram Vanquish Mini
 84. Pentagram Vanquish Volt
 85. Philips GoGear
 86. Philips GoGear Muse
 87. Philips GoGear RaGa
 88. Philips GoGear Vibe
 89. SanDisk Sansa Clip
 90. SanDisk Sansa Clip+
 91. SanDisk Sansa Fuze
 92. SanDisk Sansa Fuze+
 93. Sony NWZ-A845
 94. Sony NWZ-B152F
 95. Sony NWZ-E443
 96. Sony NWZ-S544
 97. Sweex Clipz
 98. Sweex Veni
 99. Sweex Vici
 100. Transcend MP330
 101. Transcend MP870
 102. Vedia A10
 103. Vedia B6
 104. Vedia Muzzio Tactic HD
 105. Vedia Muzzio Vibro
 106. Zestawienie zbiorcze dla leniwych – wyświetlacze, część 1.
 107. Zestawienie zbiorcze dla leniwych – wyświetlacze, część 2.
 108. Zestawienie zbiorcze dla leniwych. Jak na dłoni
 109. Wykresy zbiorcze – cena
 110. Wykresy zbiorcze – pojemność pamięci
 111. Wykresy zbiorcze – koszt jednego gigabajta
 112. Wykresy zbiorcze – waga
 113. Wykresy zbiorcze – poziom szumów
 114. Wykresy zbiorcze – żywotność baterii
 115. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 1.
 116. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 2.
 117. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 3.
 118. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 4.
 119. Wykresy zbiorcze – średnia prędkość transferu, część 1.
 120. Wykresy zbiorcze – średnia prędkość transferu, część 2.
 121. Olimpiada – te najlepsze z najlepszych
 122. Olimpiada – te najgorsze z najgorszych
 123. Olimpijskie podium
 124. Olimpijskie antypodium
 125. O firmach słów kilka
 126. Dźwięk w telefonie
 127. Podsumowaniem w ucho
5