artykuły

Wielki test 95 przenośnych odtwarzaczy plików muzycznych

Elektroniczny słowik w garści

131
16 maja 2011, 08:00 Dawid Grzyb

Dźwięk w telefonie

Niniejszy rozdział poświęciliśmy urządzeniom, bez których większość z nas chyba nie umiałaby już prawidłowo funkcjonować. Nasza symbioza z telefonami komórkowymi jest bardzo mocna z kilku powodów. Potrzeba nieustannej komunikacji z bliskimi i nieprzerwanego dostępu do mediów czy rozrywki daje się łatwo zaspokoić właśnie dzięki nim. Wiele osób ceni sobie również stały dostęp do internetu i traktuje komórkę jako narzędzie pracy, z którym spędzają przynajmniej kilka godzin dziennie. My postanowiliśmy przetestować tylko jedną funkcję: jakość dźwięku.

Wspomnieliśmy we wstępie, że telefony mogą być (może już są?) następcą odtwarzaczy empetrójek, ponieważ ich możliwości nie sprowadzają się do odtwarzania muzyki. Większość ludzi zapewne pomyśli, że zamiast korzystać z dwóch urządzeń, można się ograniczyć do jednego i dobrze na tym wyjść. Oszczędność pieniędzy i wygoda wynikająca ze zwolnienia miejsca w kieszeni są dla niektórych bardzo istotne. Z pozoru prosty tok rozumowania odrobinę się komplikuje, jeżeli priorytetem jest jakość dźwięku. Hm... Na pewno?

Obóz zwolenników telefonów komórkowych twardo obstaje przy tym, że ich brzmienie jest wystarczająco przyzwoite, aby można było zaoszczędzić na przenośnym odtwarzaczu empetrójek. Frakcja, która stoi po drugiej stronie barykady, jest przekonana o wyższości urządzeń wyspecjalizowanych w muzyce, w których pozostałe funkcje to jedynie dodatki. Sprzęt tego typu teoretycznie powinien poradzić sobie z tym zadaniem lepiej, jednak my, z natury niedowiarki, nie byliśmy tego tacy pewni. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak jest naprawdę.

Zagadnienie dźwięku w komórkach jest bardzo obszerne, bo liczba dostępnych modeli przytłacza. Przetestowaliśmy zaledwie kilka takich urządzeń, więc nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy telefony jako takie grają równie dobrze. Swój osąd wydaliśmy wyłącznie na podstawie tych kilku, które udało nam się uwzględnić w teście. Przede wszystkim należy założyć, że jakością dźwięku różnią się podobnie jak sprzęt przeznaczony głównie do słuchania muzyki. Nie wykluczamy też, że są wśród nich rodzynki, które swoim brzmieniem mogłyby zawstydzić niejeden przenośny odtwarzacz empetrójek.

Wszystkie utwory testowe skopiowaliśmy do pamięci każdego z czterech telefonów komórkowych i odsłuchaliśmy dokładnie tak jak w przypadku pozostałych urządzeń.

HTC HD2

Creative EP-630

Bas był powolny, dudnił i odrobinę przysłonił pozostałe fragmenty pasma. Wokale były prawidłowo umiejscowione względem słuchacza, ale zabrakło im czystości i naturalności. Partie gitarowe były mało wyraźne, metaliczne i czasem aż napastliwe. Wysokie tony były dobrze słyszalne i naturalne; ten fragment pasma wypadł najkorzystniej, ale też potrafił zabrzmieć nieczysto. Scena muzyczna była niezbyt rozbudowana, a separacja instrumentów – kiepska.

Westone 3

Niskie tony były bardzo lekkie i dynamiczne – stanowiły subtelny dodatek do reszty odtwarzanego pasma. Ich górne rejestry  okazjonalnie były dość płaskie, co irytowało. Wokale brzmiały nieczysto i przesadnie blisko uszu słuchacza. Gdyby były bardziej naturalne, odsłuch sporo by zyskał. Dało się z łatwością usłyszeć syczenie głosek. Gitary zagrały wyraźnie i odrobinę agresywnie, ale spodobały się nam, ponieważ nie zdominowały pasma. Podobnie wysokie tony – świetnie słyszalne i odpowiednio naturalne. Scena muzyczna była rozbudowana, a separacja instrumentów – dobra.

Creative Aurvana Live!

Niskie tony były dobrze kontrolowane, krótkie i wystarczająco dynamiczne, ale niezbyt szybkie. Wokale były odrobinę niewyraźne, ale odpowiednio bliskie słuchaczowi. Nie słychać było syczenia głosek. Gitary zagrały mało wyraźnie, przesadnie blisko uszu odbiorcy i niezbyt czysto. Wysokie tony były dobrze słyszalne i dość naturalne. Scena muzyczna była dość „intymna”, a separacja instrumentów – przeciętna.

Naszym zdaniem

Model HD2 zagrał dynamicznie ze wszystkimi trzema parami słuchawek. Nie spodobało się nam połączenie tego telefonu z naszymi „epkami” Creative'a, a drugi model odniesienia tej firmy wypadł tylko odrobinę lepiej. Za to kombinacja HD2 i słuchawek Westone 3 przypadła nam do gustu. Mocną stroną urządzenia są wysokie tony, które za każdym razem były dobrze słyszalne i naturalne.

Nokia C6

Creative EP-630

Bas był dynamiczny, krótki i mocny, ale okazjonalnie dudnił. Wokale były bliskie słuchaczowi i właściwie umiejscowione, ale niezbyt czyste – było słychać syczenie głosek. Gitary zagrały mało wyraźnie, miękko i nienapastliwie. Wysokie tony były ostre, metaliczne i za słabo słyszalne. Separacja instrumentów wydała się przeciętna, a scena muzyczna nie była rozbudowana ani szczegółowa.

Westone 3

Niskie tony były spokojne, odrobinę plastikowe, lekkie oraz dość dobrze kontrolowane. Wokale były wyraźne i odpowiednio oddalone od uszu słuchacza, ale zabrakło im czystości – syczenie głosek odrobinę dawało się we znaki. Gitary zagrały miękko, dość ciepło i nienapastliwie. Były właściwie umiejscowione i stanowiły dopełnienie pozostałych fragmentów pasma. Wysokie tony były bardzo dobrze słyszalne i odpowiednio naturalne. Scena muzyczna była szeroka, a separacja instrumentów – zadowalająca.

Creative Aurvana Live!

Bas był mocny, krótki i dynamiczny, ale czasem odrobinę się rozlewał. Było go dużo. Wokale były za mało wyraźne, jednak brzmiały dość naturalnie. Nie usłyszeliśmy syczenia głosek. Gitary zagrały zbyt blisko uszu słuchacza i plastikowo, chociaż nie napastowały ich. Wysokie tony brzmiały naturalnie, ale były za mało słyszalne. Separacja instrumentów wydała się przeciętna, a scena muzyczna – niezbyt rozbudowana.

Naszym zdaniem

Połączenie modelu C6 z naszymi największymi „referentami” wypadło przyzwoicie, a kombinacja ze słuchawkami Westone 3 była naprawdę niezła: dźwięk był dynamiczny, naturalny i przyjemny dla ucha. Para utworzona z „epkami” wypadła słabo, ale nie jest to wina telefonu, tylko charakteru brzmienia tych słuchawek.

Nokia 5530 XpressMusic

Creative EP-630

Bas był powolny, mięsisty i głęboki, ale zabrakło kontroli nad nim, dudnił. Wokale były przesadnie odsunięte od słuchacza, skupione w centrum sceny muzycznej i niezbyt czyste. Gitary też były za bardzo oddalone, do tego przesadnie ciepłe i ugrzecznione, za mało wyraziste. Wysokie tony były dobrze słyszalne, ale brzmiały za ostro. Scena muzyczna okazała się dość rozbudowana, chociaż głównie przed słuchaczem. Separacja instrumentów – przeciętna.

Westone 3

Niskie tony były spokojne, lekkie i odrobinę matowe. Niczym nas nie zaskoczyły. Wokale brzmiały wyraźnie i były odpowiednio oddalone od uszu słuchacza, ale zabrakło im czystości. Gitary zagrały naturalnym, odrobinę przytłumionym i nienapastliwym dźwiękiem, który dał się lubić. Wysokie tony brzmiały bardzo wyraźnie i naturalnie. Scena muzyczna była dość rozbudowana, a separacja instrumentów – zadowalająca.

Creative Aurvana Live!

Niskie tony były dość powolne i niezbyt głębokie, ale całkiem przyzwoicie kontrolowane. Wokale były skupione w centrum sceny muzycznej, ale brzmiały dość naturalnie i czysto. Partie gitarowe były bardzo słabe: plastikowe, przesadnie rozjaśnione, drażniące. Wysokie tony brzmiały dość naturalnie, ale były za mało słyszalne. Scena muzyczna była wąska, a separacja instrumentów – kiepska.

Naszym zdaniem

5530 XpressMusic wypadł dość przeciętnie w parze z „epkami”, a jego połączenie z naszym redakcyjnym modelem CAL! spisało się bardzo słabo. Ale kombinacja ze słuchawkami Westone 3 okazała się całkiem niezła i mogłaby zawstydzić niejeden odtwarzacz empetrójek.

Samsung S7350

Creative EP-630

Niskie tony były lekkie, mało realistyczne i niezbyt czyste. Wokale były za mało wyraźne, także nie grzeszyły czystością i za bardzo skupiły się pośrodku sceny muzycznej. Gitary zagrały mało wyraźnie, były za bardzo oddalone od słuchacza i przesadnie miękkie – nie spodobały się nam. Wysokie tony były metaliczne i za mało słyszalne, a scena muzyczna – niezbyt rozbudowana. Separacja instrumentów – słaba.

Westone 3

Bas był lekki i dość dynamiczny, ale też mocno plastikowy, a przez to mało realistyczny. Wokale i tym razem były skupione w środku sceny muzycznej, zabrakło im czystości i wyrazistości. Słychać było syczenie głosek. Partie gitarowe były dość miękkie i odpowiednio wycofane. Nie brzmiały napastliwie. Wysokie tony były dobrze słyszalne, ale też przejaskrawione, co irytowało. Scena muzyczna była niezbyt rozbudowana, a separacja instrumentów – zaledwie dostateczna.

Creative Aurvana Live!

Bas był przesadnie powolny, ugrzeczniony i dudniący. Wokale wydały się dość naturalne, ale zabrakło im czystości – słyszeliśmy syczenie głosek. Były też za bardzo oddalone od słuchacza. Gitary brzmiały napastliwie i mało naturalnie, irytowały. Wysokie tony były kiepsko słyszalne i ponownie przejaskrawione. Szerokość sceny muzycznej była mocno ograniczona, a separacja instrumentów – bardzo kiepska.

Naszym zdaniem

Model S7350 wypadł naprawdę słabo. Jesteśmy przekonani, że swoje trzy grosze dodała firmowa przejściówka, bez której nie da się użyć słuchawek innych niż te z zestawu. Telefonowi nie zrobiło to żadnej różnicy, co do niego podłączyliśmy – zawiódł nas w każdej kombinacji.

Odtwarzacz czy może jednak telefon?

Po przetestowaniu tych czterech telefonów doszliśmy do wniosku, że jednak są one groźniejszą konkurencją dla przenośnych odtwarzaczy empetrójek, niż zakładaliśmy na samym początku. Przyjrzeliśmy się zaledwie kilku modelom, a jakość dźwięku okazała się dość zróżnicowana. Ale trzy z czterech zagrały na tyle dobrze, że dla większości typowych zjadaczy chleba okażą się zadowalające. To nie jest szczególnie wysoka półka i entuzjaści naprawdę dobrego brzmienia mogą się odrobinę rozczarować. Ale nie wykluczamy, że na rynku jest co najmniej kilka produktów, które mogłyby zaskoczyć pod tym względem niejednego konesera.

Jednak z telefonami często jest inny problem: nie mają gniazda słuchawkowego, a jedynie microUSB. Czasem w zestawie jest odpowiednia przejściówka zwieńczona gniazdem 3,5 mm. Ale np. ta dołączona do Samsunga S7350 była przyczyną naprawdę uciążliwego syczenia elektroniki (5,5 stopnia w naszej skali), które bardzo niekorzystnie wpłynęło na dźwięk. Co więcej, nie zawsze da się podłączyć akcesoria inne niż te, które udostępnia producent. Innymi słowy, nie można użyć dowolnych słuchawek. Z drugiej strony statystyczny Kowalski będzie zadowolony z tych, które znajdzie w pudełku z komórką.

Jednak jesteśmy prawie pewni, że niezwykle trudno byłoby znaleźć telefon, który jakością dźwięku dorównałby czołówce odtwarzaczy w naszym teście. Ale nie wykluczamy, że za kilka lat ta sytuacja zmieni się. Czas pokaże, a my będziemy na miejscu, by to sprawdzić.

 1. Kilka słów od autora
 2. Krótka lekcja historii
 3. Przetestowane modele oraz ich klasyfikacja
 4. Odrobina prawdy jeszcze nikogo nie zabiła
 5. Metodyka testów
 6. Profil testera i jego lista odtwarzania
 7. Słuchawki odniesienia
 8. Alternatywne oprogramowanie
 9. Punkt odniesienia
 10. Platforma testowa
 11. Apple iPod classic 6G
 12. Apple iPod nano 6G
 13. Apple iPod shuffle 6G
 14. Apple iPod touch 4G
 15. Apple/RWA iMod 5.5G
 16. Colorful Colorfly C4
 17. Cowon iAudio 7
 18. Cowon iAudio 9
 19. Cowon iAudio A3
 20. Cowon iAudio D2+
 21. Cowon iAudio D3
 22. Cowon iAudio E2
 23. Cowon iAudio F2
 24. Cowon iAudio J3
 25. Cowon iAudio U5
 26. Cowon iAudio V5
 27. Cowon iAudio X7
 28. Creative ZEN Mozaic EZ100
 29. Creative ZEN MX
 30. Creative ZEN Style 300
 31. Creative ZEN Touch 2
 32. Creative ZEN X-Fi 2
 33. Creative ZEN X-Fi Style
 34. HiFiMAN HM-601
 35. HiFiMAN HM-602
 36. HiFiMAN HM-801
 37. HiSound Audio Rocoo-A
 38. HiSound Audio Rocoo-B
 39. iBOX dArk
 40. iBOX eXe
 41. iBOX Foxy
 42. iBOX Lunar
 43. iBOX Swanky
 44. iBOX Wee
 45. iBOX Zeal
 46. iriver B20
 47. iriver B30
 48. iriver Clix
 49. iriver E100
 50. iriver E150
 51. iriver E200
 52. iriver E30
 53. iriver E300
 54. iriver E50
 55. iriver H120
 56. iriver iFP-890
 57. iriver Lplayer
 58. iriver Mplayer
 59. iriver P7
 60. iriver S100
 61. iriver SPINN
 62. iriver T5
 63. iriver T6
 64. iriver T60
 65. iriver T8
 66. iriver U10
 67. iriver X20
 68. Laberg nJoy
 69. Laberg TV
 70. Lark Beat
 71. Lark Evo
 72. Manta MM266 Demon 3
 73. Manta MM279 Gamester
 74. Manta MM265 Panoramic
 75. Manta MM284 Sound
 76. Manta MM215 Strider
 77. Media-Tech MT830 3Motion
 78. Microsoft Zune HD
 79. Nationite NaNite N2
 80. Nationite S:Flo2
 81. Pentagram Eon Cineo GOLD
 82. Pentagram Vanquish Fun
 83. Pentagram Vanquish Mini
 84. Pentagram Vanquish Volt
 85. Philips GoGear
 86. Philips GoGear Muse
 87. Philips GoGear RaGa
 88. Philips GoGear Vibe
 89. SanDisk Sansa Clip
 90. SanDisk Sansa Clip+
 91. SanDisk Sansa Fuze
 92. SanDisk Sansa Fuze+
 93. Sony NWZ-A845
 94. Sony NWZ-B152F
 95. Sony NWZ-E443
 96. Sony NWZ-S544
 97. Sweex Clipz
 98. Sweex Veni
 99. Sweex Vici
 100. Transcend MP330
 101. Transcend MP870
 102. Vedia A10
 103. Vedia B6
 104. Vedia Muzzio Tactic HD
 105. Vedia Muzzio Vibro
 106. Zestawienie zbiorcze dla leniwych – wyświetlacze, część 1.
 107. Zestawienie zbiorcze dla leniwych – wyświetlacze, część 2.
 108. Zestawienie zbiorcze dla leniwych. Jak na dłoni
 109. Wykresy zbiorcze – cena
 110. Wykresy zbiorcze – pojemność pamięci
 111. Wykresy zbiorcze – koszt jednego gigabajta
 112. Wykresy zbiorcze – waga
 113. Wykresy zbiorcze – poziom szumów
 114. Wykresy zbiorcze – żywotność baterii
 115. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 1.
 116. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 2.
 117. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 3.
 118. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 4.
 119. Wykresy zbiorcze – średnia prędkość transferu, część 1.
 120. Wykresy zbiorcze – średnia prędkość transferu, część 2.
 121. Olimpiada – te najlepsze z najlepszych
 122. Olimpiada – te najgorsze z najgorszych
 123. Olimpijskie podium
 124. Olimpijskie antypodium
 125. O firmach słów kilka
 126. Dźwięk w telefonie
 127. Podsumowaniem w ucho
126