artykuły

Wielki test 95 przenośnych odtwarzaczy plików muzycznych

Elektroniczny słowik w garści

131
16 maja 2011, 08:00 Dawid Grzyb

Olimpiada – te najgorsze z najgorszych

Aby równowaga w przyrodzie została zachowana, po przyznaniu nagród trzeba jakoś „wyróżnić” te produkty, które nie zasłużyły na nie. Tyle że zamiast złota, srebra i brązu przyznaliśmy, odpowiednio, aluminium, plastik i tekturę.

Kategoria „Ten najdroższy”

Przesadna cena jest zazwyczaj postrzegana jako wada, ale niektórzy kierują się tylko nią: im droższy sprzęt, tym lepiej. Jak mówią – co kto lubi. Na pierwszym miejscu uplasował się nasz referencyjny iMod. Ale kwota, którą podaliśmy w tabeli podsumowującej, obejmuje nie tylko samo urządzenie, ale także koszt modyfikacji: specjalnego kabla oraz wzmacniacza, który nie należy do najtańszych. Miejsca drugie i trzecie przypadły produktom firm HiFiMAN i Colorful nie bez powodu. Jakość dźwięku jest wyjątkowo dobra i w głównej mierze właśnie za to płaci się ponad 2 tys. zł.

Kategoria „Ten największy”

Model A3 jest nie tylko ciężki, ale też duży. Te dwa czynniki decydują o tym, że sprzęt praktycznie nie sprawdza się jako odtwarzacz przenośny. Pozostałe dwa mają ten sam problem, jednak są odrobinę lżejsze i mniejsze.

Kategoria „Najdroższe dane”

Odtwarzacz iFP-890 firmy iriver pominęliśmy celowo. Jest to tak stary sprzęt, że przyznanie mu „nagrody” w tej konkurencji można by przyrównać do kopania leżącego. Jeszcze kilka lat temu pojemność rzędu 1 GB to był rarytas, a my doskonale pamiętamy te czasy. Produkty firmy HiFiMAN zajęły aż trzy miejsca na „podium”. Po prostu płacąc za odtwarzacz tysiąc złotych lub więcej, spodziewamy się przynajmniej kilkunastu gigabajtów, a nie dwóch. To prawdziwy strzał we własne kolano dla modelu HM-601, którego nie usprawiedliwia nawet gniazdo kart pamięci.

Kategoria „Najgorszy wyświetlacz”

W naszym teście pojawiło się sporo odtwarzaczy, których wyświetlacze są przeszkodą w użytkowaniu sprzętu, a nie pomocą. Ale kilka spośród nich zasłużyło na specjalną wzmiankę. Dwa modele firmy Manta, które uplasowały się na antypodium, mają dokładnie takie same, przeraźliwie słabe ekrany. Drugie miejsce należy się dwóm urządzeniom firmy iBOX. Odtwarzacz firmy Colorful również nie mógł zostać pominięty. Tragiczne kąty widzenia to przypadłość, od której sprzęt za sporo ponad 2 tys. zł powinien być wolny.

Kategoria „Ten najmniej pojemny”

Bezsprzecznie „zwycięzcą” jest produkt firmy Media-Tech. Brak wbudowanej pamięci to jedno, ale brak karty pamięci w zestawie to już przesada. Zero gigabajtów w dowolnej postaci to najgorszy możliwy wynik. Plastik postanowiliśmy przyznać dwóm odtwarzaczom. Dwa gigabajty są jeszcze do przełknięcia, ale jeden to stanowczo za mało nawet dla kogoś, kto sporadycznie korzysta z takiego sprzętu. Model iFP-890 po raz kolejny został świadomie pominięty z powodu znikomej dostępności, wieku i innych niż dziś trendów w czasach jego świetności. Podobnie postąpiliśmy z modelem U10.

Kategoria „Ten najcięższy”

Te urządzenia, które zdobyły antymedale za rozmiar, zostały również nagrodzone, i to w tej samej kolejności, za wagę. Ale z doświadczenia wiemy, że rozmiar odtwarzacza jest większym problemem niż jego masa.

Kategoria „Najgłośniej sycząca elektronika”

Po raz kolejny zaniechaliśmy przyznania antynagród za trzecie miejsce, z dwóch prostych powodów. Po pierwsze, byłoby ich za dużo. Po drugie, piątka w naszej skali jest uciążliwa, ale jeszcze do zniesienia. Dopiero oceny 5,5 oraz 6 oznaczały prawdziwy problem podczas odsłuchu. Nie wiadomo dlaczego na tym polu bardzo słabo wypadł model iFP-890. Liczba niepożądanych, irytujących dźwięków pomiędzy utworami była zatrważająca. O dziwo, gdy grała muzyka, było znośnie, czego nie można powiedzieć o odtwarzaczu Sweex Clipz.

Kategoria „Najmniej wytrzymała bateria”

Cztery godziny po naładowaniu akumulatora to wynik tak śmiesznie niski, że trudno go w ogóle komentować. Pół godziny więcej również nie jest powodem do dumy. Pod tym względem dwa modele firmy Sweex poległy na całej linii. Dwie godziny dłużej to także klęska, a właśnie tyle działa dArk firmy iBOX. O wytrzymałości akumulatora Media-Tech uczciwie informuje na opakowaniu, ale szczerość niczego tu nie zmienia.

Kategoria: „Najwolniejszy transfer jednego pliku z dysku twardego do pamięci odtwarzacza”

Antymedal dla iFP-890 należy traktować z przymrużeniem oka. Wspominaliśmy już, że ten odtwarzacz zapracował sobie na status „dziadka”, więc nie wypada od niego wymagać nie wiadomo jakich prędkości transferu danych. Na miejsca drugie i trzecie zapracowały sobie dwa „budżetowe” produkty i nie jest to dla nas żadne zaskoczenie.

Kategoria „Najwolniejszy transfer wielu plików z dysku twardego do pamięci odtwarzacza”

Tym trzem urządzeniom nie robi różnicy, jakie pliki kopiują. Czy jest to jeden duży, czy kilkadziesiąt niewielkich – idzie im to równie wolno.

Kategoria „Najwolniejszy transfer jednego pliku z pamięci odtwarzacza na dysk twardy”

O ile pierwsze dwa miejsca nie zaskoczyły nas, o tyle pojawienie się na antypodium modelu firmy Sony to ciekawostka. Owszem, NWZ-E443 to dość tani sprzęt, ale szczerze mówiąc, spodziewaliśmy się tu przedstawiciela jakiejś bardziej „budżetowej” firmy.

Kategoria „Najwolniejszy transfer wielu plików z pamięci odtwarzacza na dysk twardy”

I tym razem dwa pierwsze stopnie antypodium nie były dla nas zaskoczeniem. Na najniższy stopień „dumnie” wkroczył umiarkowanie drogi odtwarzacz polskiej firmy Laberg.

Kategoria „Najwolniejszy średni transfer danych z dysku twardego do pamięci odtwarzacza”

Średni czas kopiowania danych do pamięci odtwarzacza nie jest żadnym zaskoczeniem. Tuż za modelem iFP-890 znalazło się  urządzenie pretendujące do miana konsoli (lub odwrotnie), Manta MM279 Gamester.

Kategoria „Najwolniejszy średni transfer danych z pamięci odtwarzacza na dysk twardy”

A jednak są rzeczy, które się nie zmieniają – albo co najwyżej nieznacznie.

Kategoria „Wrażenie najmniej solidnej konstrukcji”

Na antypodium znalazły się cztery odtwarzacze, z czego dwa są konstrukcyjnie niemalże identyczne. Najwięcej wątpliwości budzą materiały, które zostały użyte do ich wykonania. Specyficzna budowa modeli MM266 Demon 3 i Foxy powinna być już reliktem przeszłości, a nie jest. Autor publikacji pamięta swój pierwszy odtwarzacz, który był właśnie tego typu i nie wytrzymał próby czasu. Owszem, nie ma sensu uogólnianie, bo nawet ta najdroższa elektronika może się zepsuć. Ale liczba osób, które mają równie negatywne doświadczenia, jest jakimś wyznacznikiem. Na aluminium zasłużył też Pentagram Vanquish Mini. Nie mogliśmy pozostać obojętni wobec jego bardzo kruchej obudowy. Produkt Media-Techa to również wyjątkowo delikatny sprzęt. Drugi stopień na antypodium należy się produktom firmy Sweex, które wprawdzie są (dosłownie) aluminiowe, ale w dalszym ciągu sprawiają wrażenie mało solidnych. Model Mplayer też trafił tam, gdzie trafił, nie przez przypadek. Gałki sterowania aż proszą się o to, aby je oderwać. Jesteśmy pewni, że nie wytrzymają zbyt długo, tym bardziej że budowa modelu sugeruje, do kogo jest on skierowany – do najmłodszych.

Kategoria „Najbrzydszy”

Model Veni jest przerażająco brzydki. Najbardziej nie spodobało nam się podświetlenie ekranu w postaci jednej jedynej diody, którą umiejscowiono przy jego dolnej krawędzi. Przypomina to monochromatyczne wyświetlacze w elektronicznych zegarkach z początku lat 90. Mówiąc dosadniej: podświetlenia nie ma. Po prostu nie mogliśmy przejść obojętnie obok takiego kuriozum. Modele firm Manta i iBOX po raz kolejny trafiły na antypodium właśnie z powodu specyficznej konstrukcji, która naszym zdaniem powinna już odejść do lamusa. Odtwarzacz Cowon iAudio F2 znalazł się na nim, ponieważ wygląda jak kiepsko wykonana zabawka, przypomina imitację telefonu komórkowego skierowaną do najmłodszych. Jeżeli miłość Twojego życia zobaczy Cię z czymś takim w ręku, bardzo możliwe, że przestanie nią być. Również model D2+ do najpiękniejszych nie należy. Ma swój urok, ale wygląda bardzo topornie. Mamy do niego sentyment, ale nie mieliśmy wątpliwości, przyznając mu tekturowy antymedal.

Kategoria „Najgorsze brzmienie”

 • Za dużo ich :)
Liczba odtwarzaczy, które kaleczą uszy, jest zbyt duża. Nieco więcej dowiecie się o nich na następnej stronie.

Kategoria „Ten najgorszy”

Odtwarzacz firmy Media-Tech jako jedyny w naszym teście okazał się pozbawiony wszelkich zalet, które moglibyśmy wymienić na dole poświęconej mu strony. Gdyby Tołdi miał się wypowiedzieć na temat tego sprzętu, usłyszelibyśmy same wulgaryzmy, a tego nie chcemy publikować. Jednak tuż za produktem Media-Techa czai się cała plejada „gwiazd” podobnego kalibru. Takich urządzeń jest kilkanaście i przez wrodzoną grzeczność nie będziemy ich tu wszystkich wymieniać.
 1. Kilka słów od autora
 2. Krótka lekcja historii
 3. Przetestowane modele oraz ich klasyfikacja
 4. Odrobina prawdy jeszcze nikogo nie zabiła
 5. Metodyka testów
 6. Profil testera i jego lista odtwarzania
 7. Słuchawki odniesienia
 8. Alternatywne oprogramowanie
 9. Punkt odniesienia
 10. Platforma testowa
 11. Apple iPod classic 6G
 12. Apple iPod nano 6G
 13. Apple iPod shuffle 6G
 14. Apple iPod touch 4G
 15. Apple/RWA iMod 5.5G
 16. Colorful Colorfly C4
 17. Cowon iAudio 7
 18. Cowon iAudio 9
 19. Cowon iAudio A3
 20. Cowon iAudio D2+
 21. Cowon iAudio D3
 22. Cowon iAudio E2
 23. Cowon iAudio F2
 24. Cowon iAudio J3
 25. Cowon iAudio U5
 26. Cowon iAudio V5
 27. Cowon iAudio X7
 28. Creative ZEN Mozaic EZ100
 29. Creative ZEN MX
 30. Creative ZEN Style 300
 31. Creative ZEN Touch 2
 32. Creative ZEN X-Fi 2
 33. Creative ZEN X-Fi Style
 34. HiFiMAN HM-601
 35. HiFiMAN HM-602
 36. HiFiMAN HM-801
 37. HiSound Audio Rocoo-A
 38. HiSound Audio Rocoo-B
 39. iBOX dArk
 40. iBOX eXe
 41. iBOX Foxy
 42. iBOX Lunar
 43. iBOX Swanky
 44. iBOX Wee
 45. iBOX Zeal
 46. iriver B20
 47. iriver B30
 48. iriver Clix
 49. iriver E100
 50. iriver E150
 51. iriver E200
 52. iriver E30
 53. iriver E300
 54. iriver E50
 55. iriver H120
 56. iriver iFP-890
 57. iriver Lplayer
 58. iriver Mplayer
 59. iriver P7
 60. iriver S100
 61. iriver SPINN
 62. iriver T5
 63. iriver T6
 64. iriver T60
 65. iriver T8
 66. iriver U10
 67. iriver X20
 68. Laberg nJoy
 69. Laberg TV
 70. Lark Beat
 71. Lark Evo
 72. Manta MM266 Demon 3
 73. Manta MM279 Gamester
 74. Manta MM265 Panoramic
 75. Manta MM284 Sound
 76. Manta MM215 Strider
 77. Media-Tech MT830 3Motion
 78. Microsoft Zune HD
 79. Nationite NaNite N2
 80. Nationite S:Flo2
 81. Pentagram Eon Cineo GOLD
 82. Pentagram Vanquish Fun
 83. Pentagram Vanquish Mini
 84. Pentagram Vanquish Volt
 85. Philips GoGear
 86. Philips GoGear Muse
 87. Philips GoGear RaGa
 88. Philips GoGear Vibe
 89. SanDisk Sansa Clip
 90. SanDisk Sansa Clip+
 91. SanDisk Sansa Fuze
 92. SanDisk Sansa Fuze+
 93. Sony NWZ-A845
 94. Sony NWZ-B152F
 95. Sony NWZ-E443
 96. Sony NWZ-S544
 97. Sweex Clipz
 98. Sweex Veni
 99. Sweex Vici
 100. Transcend MP330
 101. Transcend MP870
 102. Vedia A10
 103. Vedia B6
 104. Vedia Muzzio Tactic HD
 105. Vedia Muzzio Vibro
 106. Zestawienie zbiorcze dla leniwych – wyświetlacze, część 1.
 107. Zestawienie zbiorcze dla leniwych – wyświetlacze, część 2.
 108. Zestawienie zbiorcze dla leniwych. Jak na dłoni
 109. Wykresy zbiorcze – cena
 110. Wykresy zbiorcze – pojemność pamięci
 111. Wykresy zbiorcze – koszt jednego gigabajta
 112. Wykresy zbiorcze – waga
 113. Wykresy zbiorcze – poziom szumów
 114. Wykresy zbiorcze – żywotność baterii
 115. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 1.
 116. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 2.
 117. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 3.
 118. Wykresy zbiorcze – kopiowanie danych, część 4.
 119. Wykresy zbiorcze – średnia prędkość transferu, część 1.
 120. Wykresy zbiorcze – średnia prędkość transferu, część 2.
 121. Olimpiada – te najlepsze z najlepszych
 122. Olimpiada – te najgorsze z najgorszych
 123. Olimpijskie podium
 124. Olimpijskie antypodium
 125. O firmach słów kilka
 126. Dźwięk w telefonie
 127. Podsumowaniem w ucho
122