artykuły

Corsair Graphite 600T - wysokiej klasy obudowa midi tower

Tęgi korsarz w garniturze

47
27 stycznia 2011, 18:08 Krzysztof Opacki

Wentylacja – filtry, siatki, regulacja

Corsair Graphite 600T została wyposażona przez producenta w filtry przeciwkurzowe przy dwóch wentylatorach 20-centymetrowych. Filtra zabrakło przy wywiewającym (12-centymetrowym) na tylnej ściance, co jest zrozumiałe. Jednak przedni filtr jest bardzo rzadki i należy się spodziewać, że będzie przepuszczał bardzo dużo kurzu (rzadka jest także aluminiowa siatka osłony). Można było (i zdecydowanie należało) zastosować tu gęstszy filtr, choć wtedy częściej trzeba byłoby go czyścić.

 



Gęstszy filtr zastosowano w kratce na górze obudowy. To z pewnością dlatego, że w trakcie przestojów komputera to właśnie tędy mogłoby się dostawać do środka najwięcej kurzu. 

 


Także wentylator zasilacza dostał swój filtr, ale ma on gęstość porównywalną z tym na przednim panelu obudowy. Nie wróżymy mu wysokiej skuteczności.

 


Filtr przy zasilaczu i przedni wystarczy, naszym zdaniem, czyścić odkurzaczem, do górnego lepsza będzie bieżąca woda. Wyjęcie filtra jest jednak bardzo proste i można go wygodnie umyć po wyjęciu – odsuwa się jak klapka komory akumulatora w telefonie komórkowym.

 

Regulator obrotów zapewnia płynną zmianę napięcia, chociaż słuch podpowiada, że w dość niewielkim zakresie. Jest on bardzo wygodny w użyciu, pokrętło kręci się bardzo płynnie, ale trudno przewidzieć, jaka będzie jego trwałość, gdyż potencjometry mają skłonność do szybkiego zużywania się.

 

Zaślepki kart rozszerzeń mają ażurową konstrukcję, tak jak w większości obudów na rynku. Zdania o skuteczności wentylacji po zastosowaniu takich śledzi są mocno podzielone. Z jednej strony mogą one przepuszczać wraz z powietrzem duże ilości kurzu, z drugiej zaś mogą się sprawdzić w przypadku kart grafiki, które nie wyrzucają ciepłego powietrza na zewnątrz. Podzieleni w tej kwestii są także producenci obudów.
Przednie zaślepki zatok 5,25 cala także są w pełni przepuszczalne i mają proste filtry przeciwkurzowe. 
5