artykuły

Ubuntu 11.04 – alternatywna do Windows darmowa opcja, czyli Linux jak narkotyk

Pomarańczowy jest lepszy

455 5 maja 2011, 08:48 Tomasz Kurzak

Bezpieczeństwo

Aktualizacje

Główna różnica w procesie aktualizacji między Windows a Ubuntu jest taka, że Linux aktualizowany jest na bieżąco. Wszystkie poprawki są udostępniane, kiedy tylko Canonical potwierdzi ich stabilność. Następną różnicą jest to, że aktualizacje Ubuntu obejmują nie tylko sam system, ale także zainstalowane aplikacje, których repozytoria zostały włączone. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik jest zawsze zaopatrzony w najnowsze wersje programów, z których korzysta. Menedżer aktualizacji ma wiele funkcji pozwalających go skonfigurować. Zapewnia m.in. możliwość dodawania i usuwania repozytoriów, określenia częstotliwości sprawdzania aktualizacji, może też informować o nowych wersjach dystrybucji.  

Widok menedżera aktualizacji oraz jego ustawień (kliknij, aby powiększyć)

Wirusy

Większość użytkowników Linuksów nie wiedziałaby, co to są wirusy, gdyby nie problemy, jakie mają z nimi użytkownicy systemów Windows. Nie znaczy to, że nie ma wirusów atakujących systemy spod znaku pingwina, jednak większość z nich powstaje w laboratoriach uniwersyteckich w ramach projektów zwiększania bezpieczeństwa oprogramowania. Sytuacja ta może się zmienić wraz ze wzrostem popularności systemów linuksowych, które obecnie są zainstalowane na 1% komputerów na całym świecie. Doskonałym przykładem na to, że może się tak stać, są robaki, które powoli zaczynają infekować urządzenia z zainstalowanym systemem Android.

Użytkownicy korzystający z Wine są narażeni na infekcje wirusów pisanych pod systemy Windows. Jednak nie jest to źródłem bezpośredniego niebezpieczeństwa dla Ubuntu, ponieważ szkodliwe programy działają tylko w środowisku Wine.

Linux i RAID

Kontrolery RAID można podzielić na trzy grupy: sprzętowe (karty rozszerzeń), złośliwie nazywane przez społeczność linuksową fake, zintegrowane z płytami głównymi oraz programowe (wykorzystywane np. w Ubuntu). Standardowe wersje instalacyjne Ubuntu (desktop, Netbook) nie pozwalają wykorzystać zalet macierzy dyskowych. Aby zabezpieczyć dane przy wykorzystaniu mirroringu (RAID 1) lub przyspieszyć odczyt i zapis plików na dyskach twardych (RAID 0), należy zaopatrzyć się w instalator wersji alternate lub server. Tylko w tekstowym trybie instalatora jest okazja, aby skonfigurować macierze. Takie rozwiązanie to dość spory minus, ponieważ odbiera niedoświadczonym użytkownikom możliwość szybkiego i prostego skonfigurowania macierzy dyskowych.

Programowy RAID dostępny w Ubuntu zapewnia możliwości podobne do Matrix RAID. Do takiej konfiguracji, tak jak w przypadku innych rodzajów macierzy, potrzebne są dwa dyski twarde. Połączenie macierzy RAID 0 i 1 jest najlepszym rozwiązaniem dostępnym w warunkach domowych: łączy w sobie szybkość zapisu i odczytu ze zwiększonym bezpieczeństwem danych.

Konfiguracja macierzy RAID 0 w Ubuntu 11.04 alternate (kliknij, aby powiększyć)

9