artykuły

Ubuntu 11.04 – alternatywna do Windows darmowa opcja, czyli Linux jak narkotyk

Pomarańczowy jest lepszy

455 5 maja 2011, 08:48 Tomasz Kurzak

Natty Narwhal – co to i skąd to wziąć?

Zgodnie z panującym od lat trendem w nazwie roboczej najnowszego wydania Ubuntu przyszedł czas na literę N. Wszystkie wcześniejsze dystrybucje (Karmic Koala, Lucid Lynx, Maverick Meerkat), następna (11.10 Oneric Ocelot), jak i obecna odnoszą się do nazw najróżniejszych zwierząt (ryś, surykatka, czapla, zając). Najnowsza wersja przyjęła nazwę jednego z gatunków walenia, żyjącego w wodach strefy arktycznej – narwala.

Największą nowością w nowym wydaniu jest interfejs użytkownika Unity. Nie jest to nowe środowisko graficzne, a jedynie nakładka na Compiza (jeden z menedżerów okien dla systemów Linux). Canonical nie zmusza do korzystania z nowego interfejsu. Dostępny jest także Klasyczne Ubuntu, który oferuje standardowe, ale odświeżone panele GNOME. Nowe też jest jądro systemu, 2.6.38. Ma to być wersja z zaimplementowanymi „200 magicznymi wierszami kodu”, które zwiększają wydajność systemu. Mimo że pojawił się już GNOME w wersji trzeciej (06.04.2011), Canonical zdecydował się na starszą, 2.32.1.

Sporo też zmieniło się w dziedzinie dostarczonych z systemem aplikacji. Z Ubuntu pożegnał się odtwarzacz plików dźwiękowych Rhytmbox, a jego miejsce zajął Banshee. W Natty Nerwhal próżno także szukać pakietu biurowego OpenOffice. Pracować z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi oraz prezentacjami multimedialnymi pozwala teraz LibreOffice (dostępny także w wersji dla systemów Windows). Jest to nowy stary produkt. Twórcy OpenOffice, niezadowoleni ze współpracy z firmą Oracle (właścicielem praw do tego oprogramowania), która podobno traktowała cały projekt po macoszemu, przenieśli swój cały wkład intelektualny do nowo powstałej inicjatywy: LibreOffice. Jest to bardzo dobra wróżba po tym, jak Oracle oficjalnie ogłosił uśmiercenie projektu OpenOffice, który ostatnio i tak nie rozwijał się prężnie.   

Odświeżone zostały takie aplikacje, jak przeglądarka internetowa Firefox, która „awansowała” do wersji 4.0, i Centrum oprogramowania Ubuntu, które zostało wzbogacone o system ocen. Także usługa Ubuntu One doczekała się nowej, bardziej rozbudowanej wersji. W Ubuntu 11.04 umożliwia synchronizację plików między różnymi komputerami, udostępnianie treści multimedialnych w internecie, a w połączeniu z aplikacjami do zabezpieczania danych – przechowywanie kopii bezpieczeństwa w chmurze.

Większych lub mniejszych zmian w nowej wersji Ubuntu jest więcej. Naprawiono m.in. wiele błędów występujących w poprzedniej, ale o tym wszystkim napiszemy już niedługo.

Skąd pobrać Ubuntu 11.04

Darmowy charakter tej dystrybucji (podobnie jak większości Linuksów) sprawia, że system jest dostępny dla wszystkich na stronie Ubuntu. Możecie także pobrać najnowsze wydanie z naszego serwisu Pliki. Canonical udostępnia zarówno standardowe serwery, jak i pliki pozwalające pobrać system za pomocą sieci BitTorrent.

3