artykuły

Ubuntu 11.04 – alternatywna do Windows darmowa opcja, czyli Linux jak narkotyk

Pomarańczowy jest lepszy

455 5 maja 2011, 08:48 Tomasz Kurzak

Ubuntu

Ubuntu po raz pierwszy światło dzienne ujrzało 20 października 2004 r. i od tamtej pory ukazuje się w sześciomiesięcznym cyklu wydawniczym. Wersje udostępniane w kwietniu i mające w nazwie parzystą liczbę to dystrybucje LTS (ang. Long Term Support), o długoterminowej obsłudze technicznej. Początkowym założeniem producentów było stworzenie tymczasowej odmiany jednej z najbardziej zaawansowanych dystrybucji Linuksa – Debiana. Jednak bardzo dobre opinie oraz ogromna popularność, jaką system zdobył, skłoniły ich do tego, aby uniezależnić się od protoplasty i stworzyć odrębny projekt. Dwa następne wydania wyprzedziły w rankingach popularności Debiana oraz nie mniej popularną Fedorę.

Dziś wydania najnowszych wersji Ubuntu są zauważane przez wszelkiej maści media, a tak wielcy producenci komputerów jak Dell mają w swojej ofercie sprzęt z preinstalowanym pomarańczowym Linuksem. Szacowana (na podstawie komputerów regularnie pobierających aktualizacje) liczba użytkowników w kwietniu 2010 r. przekroczyła 12 mln i nieustannie rośnie. (W 2008 r. liczba zainstalowanych systemów wynosiła 8 mln. Najnowsze dane o udziale Ubuntu w rynku komputerów PC Canonical powinien ogłosić jeszcze w tym miesiącu).

Ubuntu w języku afrykańskich plemion Zulu i Xhosa oznacza „człowieczeństwo wobec ludzi”. Te słowa doskonale opisują sam system, którego podstawą jest bardzo intuicyjna obsługa. Jednak Ubuntu to cała „filozofia”, która łączy wokół siebie społeczność, o czym można przeczytać w manifeście na polskiej stronie systemu:

Ubuntu jest afrykańską ideologią oznaczającą w skrócie „humanizm dla innych". Wyraża „wiarę w uniwersalne więzy oparte na chęci dzielenia się z innymi, które łączą całą ludzkość”. Takie same idee łączą również społeczność dystrybucji Ubuntu Linux – celem tego kodeksu jest ustanowienie fundamentalnych zasad dla tej współpracy.

Desmond Tutu opisał Ubuntu w sposób następujący: „Osoba wyznająca filozofię Ubuntu jest otwarta na innych, świadoma innych, nie przeraża jej to, że inne osoby są od niej samej lepsze bądź bardziej utalentowane, ponieważ czuje ten rodzaj pewności siebie, który wynika z głębokiego przekonania o przynależności do większej całości”. (Arcybiskup Desmond Tutu, cytat z „Nie ma przyszłości bez przebaczenia”)

Ubuntu wykorzystuje środowisko graficzne GNOME, jednak Canonical, producent systemu, jest otwarty na potrzeby wszystkich użytkowników i w swojej ofercie ma także Linuksy działające pod kontrolą innych środowisk: Kubuntu (KDE), Xubuntu (Xfce), Lubuntu (LXDE) oraz Fluxbuntu (Fluxbox). Dostępne wersje systemu można też podzielić zależnie od zastosowań: Edubuntu (dystrybucja przeznaczona dla sektora edukacyjnego), Eeeubuntu (odmiana powstała specjalnie na potrzeby urządzeń z rodziny Eee firmy Asustek), Ubuntu Server Edition (system przeznaczony do działania w serwerach poczty, baz danych, DNS, WWW oraz wielu innych), Ubuntu Enterprise Cloud (serwerowa odmiana przeznaczona do działania w chmurze), Ubuntu Studio (wersja przeznaczona do zaawansowanej edycji audio, wideo oraz grafiki, bogata w różnego rodzaju aplikacje oraz specjalnie skompilowana, aby zapewnić małe opóźnienia) oraz Ubuntu Netbook Remix (wersja przeznaczona do netbooków i nettopów).

2