artykuły

Ubuntu 11.04 – alternatywna do Windows darmowa opcja, czyli Linux jak narkotyk

Pomarańczowy jest lepszy

455 5 maja 2011, 08:48 Tomasz Kurzak

Kompatybilność z systemami Windows

Sprzęt

To chyba temat, który najbardziej odstrasza potencjalnych użytkowników. Legendy o tym, że pod Linuksem nic nie działa, są mocno przesadzone. Na nowo powstałej stronie internetowej firma Canonical zamieściła listę sprzętu bez problemów współpracującego z Ubuntu. Znalazło się na niej przeszło 1600 urządzeń ponad 171 producentów. Nie jest to ogromna baza, jednak większość modeli dostępnych na rynku będzie działać z Ubuntu bez problemu.

Baza sterowników zawarta w systemie jest spora, jednak dotyczy głównie nowych lub bardziej popularnych urządzeń. Podobnie jest w Windows 7. Jednak oba systemy mają bardzo sprawnie działający mechanizm wyszukiwania sterowników w internecie. Mieliśmy okazję sprawdzić sporą liczbę drukarek oraz konstrukcji wielofunkcyjnych i tylko z produktami firmy Brother mieliśmy, jak nam się wydawało, problemy. Ubuntu jest wyposażone w dość skromną liczbę sterowników do urządzeń tej firmy, ale strona internetowa firmy Brother jest prawdziwą kopalnią oprogramowania dla systemów Linux.

Oprogramowanie

Największe problemy z kompatybilnością programową zdarzają się między pakietami biurowymi MS Office i LibreOffice. Mnóstwo dotyczy zgodności formatów, przykładem są „rozjeżdżające” się tabele, źle wyświetlane czcionki i niewyświetlane wykresy. I nawet jeśli proste dokumenty tekstowe .doc/.docx są otwierane w edytorze Writer poprawnie, to bardziej złożonym dokumentom, zawierającym tabele i wykresy, towarzyszą mniejsze lub większe błędy.

Internet

Dzisiejsze komputery najczęściej służą użytkownikom jako okno do wirtualnego świata – internetu. Ubuntu także na tym polu nie zawodzi i zapewnia szereg aplikacji pomagających w tekstowej komunikacji, obsłudze telefonii voip, zarządzaniu skrzynkami poczty e-mail oraz przeglądaniu stron internetowych. Ale z internetem trzeba się połączyć. W Ubuntu operacja konfigurowania połączenia (o ile będzie to konieczne) zabiera dosłownie chwilę, nawet jeśli będzie trzeba skonfigurować modem od operatora komórkowego.

Rozczarowanie przyniosła nam próba odtworzenia materiału o wysokiej rozdzielczości (720p) w witrynie YouTube. Filmy zacinają się dość wyraźnie. Spowodowane jest to wciąż niedoskonale działającą wtyczką Adobe Flash Player do systemów 64-bitowych.

Sieć

W przypadku Ubuntu nie trzeba konfigurować sieci, aby ją przeglądać. System sam rozpoznaje wszystkie jej parametry, jeśli adresy sieciowe przydzielane są automatycznie przez serwery DHCP. Jednak gdy będzie trzeba udostępnić zasoby komputerom z systemami Windows, nie obejdzie się bez Samby – aplikacji pozwalającej udostępniać pliki i drukarki za pomocą protokołu TCP/IP. To może brzmieć strasznie, jednak cała operacja ogranicza się do kilku kliknięć. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na katalogu, który chce się udostępnić, i wybrać z menu kontekstowego „opcję współdzielenia”, a wtedy system poinformuje o brakujących pakietach i zaproponuje ich automatyczną instalację. Po wpisaniu hasła administratora rola użytkownika kończy się.

   

Przykład współpracy Ubuntu z siecią Windows (kliknij, aby powiększyć)

12