artykuły

Ubuntu 11.04 – alternatywna do Windows darmowa opcja, czyli Linux jak narkotyk

Pomarańczowy jest lepszy

455 5 maja 2011, 08:48 Tomasz Kurzak

Oprogramowanie i instalacja

Każdy użytkownik ma swoje preferencje, do których wizja twórców Ubuntu może nie pasować, mimo że system jest naprawdę bogato wyposażony. Można by godzinami deliberować o wyższości jednej przeglądarki internetowej nad drugą, ale nie zmieni to głęboko zakorzenionych przyzwyczajeń, sprawiających, że praca z komputerem jest wydajna. Także w tej dziedzinie Ubuntu daje użytkownikowi kilka możliwości. Każda z nich wydaje się prostsza, szybsza i bardziej przystępna od tego, co zapewnia Windows, w którym użytkownik musi w kolejno ukazujących się oknach instalatora konfigurować najprzeróżniejsze opcje i dostosowywać oprogramowanie firm trzecich (np. paski wyszukiwarek: Google, Ask.com, Yahoo! itp.) do swoich potrzeb. Instalatory tak wygodne jak ten dostępny w najnowszych wydaniach przeglądarki Opera, który pozwala skonfigurować wszystkie parametry instalacji w jednym oknie za pomocą kilku kliknięć, to wciąż prawdziwa rzadkość.

Terminal

Za jego pośrednictwem można szybko instalować i usuwać programy znajdujące się w repozytoriach (serwerach udostępniających oprogramowanie). Wystarczy wpisać polecenie sudo apt-get install nazwa_programu, a następnie hasło administratora i poczekać, aż aplikacja zostanie pobrana i zainstaluje się. Repozytoria standardowo umieszczone w systemie obejmują jedynie oprogramowanie, które zostało przetestowane przez firmę Canonical i ocenione jako stabilnie działające. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użytkownik sam dodał repozytoria inne niż domyślne, jednak zalecamy ogromną ostrożność, ponieważ niektóre programy mogą powodować niestabilne działanie systemu lub jego uszkodzenie.

Jednak terminal to nie tylko narzędzie do instalowania oprogramowania. Zainstalowana w Ubuntu powłoka bash, czyli właśnie terminal, pozwala za pomocą poleceń komunikować się z systemem. Praca w terminalu wbrew pozorom jest bardzo wydajna.

Centrum Oprogramowania

O tej aplikacji pisaliśmy już wcześniej. Oferuje ona jedynie te programy, które znajdują się w oficjalnych repozytoriach. Pozwala je w bardzo wygodny sposób instalować i usuwać. Ciekawostką są płatne produkty, które powoli zaczynają gościć w systemach Linux. Jednym z ciekawszych obecnie dostępnych jest popularna na platformie Windows gra logiczna World of Goo.

Paczki .deb

Co jednak zrobić, kiedy w repozytoriach nie ma szukanej aplikacji? Producenci oprogramowania udostępniają do pobrania ze swoich stron internetowych paczki instalacyjne dla różnych dystrybucji. Te przeznaczone dla Ubuntu mają rozszerzenie .deb (od Debian). Wystarczy w przeglądarce internetowej kliknąć odnośnik do odpowiedniej paczki, zapisać ją na dysku i uruchomić dwukrotnym kliknięciem. Program zostanie automatycznie uruchomiony za pomocą Centrum oprogramowania Ubuntu, które pozwoli go zainstalować.

Wykonywalne pliki binarne 

Nie każdy producent udostępnia paczki instalatora przeznaczone dla różnych dystrybucji Linuksa. Na wielu stronach można znaleźć jedynie spakowane archiwa wykonywalnych plików binarnych. Takie rozwiązanie na pierwszy rzut oka może sugerować „lenistwo”, brak chęci uproszczenia użytkownikowi życia, jednak ma to ogromną zaletę: uniwersalność. Archiwa można rozpakować w każdej dystrybucji, a instalowanie i uruchamianie programów za pomocą wykonywalnych plików binarnych ogranicza się do dwukrotnego kliknięcia na pliku, wybrania opcji „Uruchom w terminalu” i postępowania zgodnie ze wskazówkami (najczęściej jest to tylko akceptacja umowy licencyjnej, tak jak choćby w przypadku TrueCrypta).

Wine

Wine pozwala na instalowanie w systemach Linux programów pisanych dla Windows, choć nie jest to narzędzie doskonałe. Część nie będzie działać w nowym środowisku (ze względu na pewnego rodzaju ubogość), a zainstalowanie innych może pochłonąć sporo czasu, który trzeba będzie poświęcić na odpowiednią konfigurację Wine i uzupełnienie go o odpowiednie biblioteki lub aplikacje.

Foobar2000 uruchomiony za pomocą Wine (kliknij, aby powiększyć)

10