artykuły

Laptopy dla graczy – test dziewięciu komputerów przenośnych mających dawać przyjemność z grania

Wybawienie dla nałogowca?

109
28 grudnia 2010, 12:00 Tomasz Jadczak
Ekran, dźwięk, temperatury

MSI GT663R ma ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1920×1080, podświetlany diodami LED. Taka rozdzielczość przy tej przekątnej budzi pewne wątpliwości. Zawiasy trzymają pokrywę pewnie, a siła potrzebna do zmiany jej kąta jest umiarkowana. Obudowa jest dosyć sztywna. Sam ekran i ramka wokół niego są mocno odblaskowe.

 

 

W ekranie dokładnie odbija się całe otoczenie

Wyświetlacz oceniamy jako poprawny. Kąty widzenia są przeciętne. Zakres regulacji jasności (dziewięć stopni) mógłby być nieco większy, bo maksymalna wartość (178 cd/m2 w centrum) może okazać się niewystarczająca w bezchmurny dzień. Równomierność podświetlenia diodami LED jest niezła. Reprodukcja kolorów jest poprawna. Nasze urządzenie kalibrujące dodało do fabrycznych ustawień trochę czerwieni, co ociepliło obraz.

Kąty widzenia jak zwykle są lepsze w poziomie niż w pionie. W pionie obraz bez zmiany kolorystyki (jedynie staje się ciemniejszy) można obserwować pod kątem około 30° (czyli +/– 15°). W poziomie jest lepiej: około 130° (czyli +/– 65°). Oto cztery zdjęcia wykonane pod kątem 45° i jedno – w środku – na wprost.

Zdjęcia zostały tylko wycięte i sklejone w jeden obraz. Ustawienia aparatu cyfrowego i warunki oświetleniowe były stałe

 

Pokrycie palety kolorów jest tylko przyzwoite

 

Równomierność podświetlenia ekranu jest całkiem dobra

 

Wyniki pomiarów kontrastu


Dźwięk

MSI GT663R ma bardzo dobry system odtwarzania dźwięku. Zaprojektowała go firma Dynaudio, która jest bardzo ceniona na rynku hi-fi. Głośniki Dynaudio to nie tylko świetne modele przeznaczone do domu, ale również wysoko cenione monitory studyjne.

Głośniki zlokalizowano po bokach laptopa, blisko ekranu

'

Głośniki mają ponadprzeciętnie dużą średnicę

 

Głośnik niskotonowy umieszczono pod spodem laptopa. Dzięki stosunkowo wysokim nóżkom nie ma problemu z emitowaniem fal dźwiękowych

Jakość dźwięku jest bardzo dobra i pod tym względem sprzęt mocno wyróżnia się na tle innych. Jest to jeden z niewielu modeli, w których mamy namiastkę basu. Oczywiście, nie oznacza to, że laptop prawidłowo odtwarza najniższe częstotliwości. Nie jest to fizycznie możliwe, ale odpowiedni subwoofer pozwolił osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Być może inżynierowie Dynaudio tak zaprojektowali system audio, że częstotliwości harmoniczne basów zostały nieco uwypuklone, dzięki czemu aparat słuchu ma możliwość odtworzenia najniższych rejestrów. W każdym razie MSI GT663R, jak wszystkie modele z tej serii, gra świetnie i nie ma w jego brzmieniu typowej dla komputerów przenośnych dziury basowej. Maksymalna głośność jest duża i pozwala wypełnić dźwiękiem kilkunastometrowe pomieszczenie. Nawet przy sporym natężeniu dźwięk nie jest zniekształcony. Scena stereo jest wyraźna i musimy przyznać, że to jeden z niewielu laptopów, które pozwalają słuchać muzyki bez bólu uszu. Filmy ogląda się bardzo dobrze. Wszelkie efekty specjalne, takie jak wybuchy i zderzenia, mają odpowiednią dynamikę. Dialogi są wyraźne.


Temperatury

Układ chłodzenia GT663R spisuje się dobrze. Laptop nie nagrzewa się zbytnio. Jedynie pod spodem, przy wylocie powietrza, robi się gorąco.

Powierzchnia robocza nigdy nie robi się gorąca

 

Spód także nie rozgrzewa się przesadnie

 

Strona:
28