artykuły

Laptopy dla graczy – test dziewięciu komputerów przenośnych mających dawać przyjemność z grania

Wybawienie dla nałogowca?

109
28 grudnia 2010, 12:00 Tomasz Jadczak
Ekran, dźwięk, temperatury

Envy 17-1010ew ma ekran o przekątnej 17,3 cala i rozdzielczości 1920×1080. Jego powierzchnia jest połyskliwa.

W ekranie odbija się całe otoczenie

Wyświetlacz zasługuje na dobrą ocenę. Kąty widzenia są przeciętne. Zakres regulacji jasności (dziewięć stopni) mógłby być nieco większy, bo maksymalna wartość (179 cd/m2 w centrum) może okazać się niewystarczająca w bezchmurny dzień. Równomierność podświetlenia diodami LED jest niezła. Reprodukcja kolorów jest poprawna.

Kąty widzenia jak zwykle są lepsze w poziomie niż w pionie. W pionie obraz bez zmiany kolorystyki (jedynie staje się ciemniejszy) można obserwować pod kątem około 30° (czyli +/– 15°). W poziomie jest lepiej: około 140° (czyli +/– 70°). Oto cztery zdjęcia wykonane pod kątem 45° i jedno – w środku – na wprost.

Zdjęcia zostały tylko wycięte i sklejone w jeden obraz. Ustawienia aparatu cyfrowego i warunki oświetleniowe były stałe

 

Pokrycie palety kolorów jest dobre

 

Równomierność podświetlenia ekranu jest dość dobra

 

Wyniki pomiarów kontrastu


Dźwięk

Głośniki stereo są z przodu i wspomaga je subwoofer wbudowany w spód urządzenia. Teoretycznie taki zestaw powinien zagrać przyzwoicie.

Wbudowane z przodu głośniki wymagają, żeby ich nie zasłaniać, bo wtedy dźwięk byłby przytłumiony (zwłaszcza wysokie tony)

 

Subwoofer uzupełnia dolną część pasma akustycznego

 

Jakość dźwięku wydobywającego się z HP Envy 17-1010ew jest dobra, jak na laptop. Wysokie tony brzmią nieźle i są dobrze słyszalne. Bas jest obecny – słychać na przykład grę gitary basowej, choć o potędze brzmienia nie ma co marzyć. Maksymalna głośność jest spora (ponownie – jak na komputer przenośny). Dźwięk jest nawet w pewnym stopniu przestrzenny. Da się posłuchać muzyki, a i oglądanie filmów jest przyjemne.

Temperatury

Model Envy 17-1010ew przy dużym obciążeniu potrafi osiągnąć dosyć wysoką temperaturę. Ponad 50°C nie jest przyjemne dla lewej dłoni. Chyba system chłodzenia zbyt powoli wydala gorące powietrze.

Górna powierzchnia przy mocnym obciążeniu bardzo się rozgrzewa

 

Również pod spodem temperatura przekracza 50°C

 

Strona:
24