artykuły

Laptopy dla graczy – test dziewięciu komputerów przenośnych mających dawać przyjemność z grania

Wybawienie dla nałogowca?

109
28 grudnia 2010, 12:00 Tomasz Jadczak
Ekran, dźwięk, temperatury

XPS L701x ma ekran o przekątnej 17,3 cala. Użyto panelu o rozdzielczości 1600×900, co wydaje się odpowiednie dla tej przekątnej. Tekst jest czytelny bez powiększania. 

W ekranie odbija się całe otoczenie (i wizerunek operatora)

Wyświetlacz oceniamy jako poprawny. Kąty widzenia są niezłe (w poziomie). Zakres regulacji jasności (dziewięć stopni) jest wystarczająco duży (216 cd/m2 w centrum). Równomierność podświetlenia diodami LED jest niezła. Reprodukcja kolorów jest poprawna, chociaż niedosyt pozostawia pokrycie palety barw.

Kąty widzenia jak zwykle są lepsze w poziomie niż w pionie. W pionie obraz bez zmiany kolorystyki (jedynie staje się ciemniejszy) można obserwować pod kątem około 40° (czyli +/– 20°). W poziomie jest dużo lepiej: około 150° (czyli +/– 75°). Oto cztery zdjęcia wykonane pod kątem 45° i jedno – w środku – na wprost.

Zdjęcia zostały tylko wycięte i sklejone w jeden obraz. Ustawienia aparatu cyfrowego i warunki oświetleniowe były stałe

 

Pokrycie palety kolorów nie jest wybitne

 

Równomierność podświetlenia ekranu jest niezła

 

Wyniki pomiarów kontrastu


Dźwięk

Głośniki umieszczono poniżej klawiatury. To kontrowersyjne rozwiązanie, bo łatwo je zasłonić dłonią, a wtedy emisja fal zostaje zakłócona, przez co znikają wysokie tony. Dwa głośniki stereo wspomaga subwoofer. Całość systemu dźwiękowego opracowała firma JBL.

Głośniki stereo

 

Wspomagacz zakresu basowego

 

Jakość dźwięku wydobywającego się z urządzenia jest dobra. Pasmo jest zrównoważone, a basy potrafią wprawić w drgania co mniej solidne biurka. Dynamika jest niezła, podobnie jak panorama stereo. I tym razem zachęcamy do eksperymentów z „ulepszaczami” brzmienia (Waves MaxxAudio), bo ich działanie nie jest wcale przesadzone. Maksymalna głośność jest wystarczająca. To jeden z lepiej „grających” laptopów.

JBL to fachowcy od dźwięku

Temperatury

Dell XPS L701x nie osiąga zawrotnej temperatury podczas działania, chociaż bywa mocno ciepły.

Ponad 40°C w rejonach, gdzie często spoczywają dłonie, to sporo, choć jeszcze nie tragedia

 

Jeżeli Dell XPS L701x spoczywa na kolanach, może się zrobić ciepło. Nawet 44°C – łatwo się spocić

 

Strona:
20