artykuły

Laptopy dla graczy – test dziewięciu komputerów przenośnych mających dawać przyjemność z grania

Wybawienie dla nałogowca?

109
28 grudnia 2010, 12:00 Tomasz Jadczak
Ekran, dźwięk, temperatury

Model G73j ma ekran o przekątnej 17,3 cala. Jego rozdzielczość to 1920×1080. Podświetlenie zapewniają diody LED. Zawiasy trzymają pokrywę mocno, a siła potrzebna do zmiany jej kąta nie jest zbyt duża. Klapa nie jest wzorcowo sztywna, ale też nie można opisać jej słowem: wiotka. Ramka wokół odblaskowego ekranu jest matowa.

W ekranie odbija się całe otoczenie

 

Wyświetlacz oceniamy jako poprawny. Kąty widzenia są przeciętne. Zakres regulacji jasności (dziewięć stopni) jest trochę za mały, bo maksymalna wartość to jedynie 139 cd/m2 w centrum. Czasem może się to okazać niewystarczające. Za to równomierność podświetlenia diodami LED jest bardzo dobra. Reprodukcja kolorów jest poprawna, chociaż można by ponarzekać na pokrycie jej palety. Nasze urządzenie kalibrujące dodało do fabrycznych ustawień trochę czerwieni, co ociepliło obraz (tak było w większości testowanych komputerów przenośnych).

Kąty widzenia są (tradycyjnie) lepsze w poziomie niż w pionie. W pionie obraz bez zmiany kolorystyki (jedynie staje się ciemniejszy) można obserwować pod kątem około 30° (czyli +/– 15°). W poziomie jest lepiej: około 150° (czyli +/– 75°). Oto cztery zdjęcia wykonane pod kątem 45° i jedno – w środku – na wprost.

Zdjęcia zostały tylko wycięte i sklejone w jeden obraz. Ustawienia aparatu cyfrowego i warunki oświetleniowe były stałe

 

Pokrycie palety kolorów nie zachwyca

Równomierność podświetlenia ekranu jest bardzo dobra

 

Wyniki pomiarów kontrastu


Dźwięk

Głośniki wbudowano nad klawiaturą. 

Jakość dźwięku wydobywającego się z urządzenia jest dobra. Bas jest obecny, reszta pasma jest dobrze słyszalna. Dynamika też jest dobra. Trochę szkoda, że głośniki są tak blisko siebie, bo ogranicza to efekt stereo. Zalecamy włączenie „ulepszaczy” brzmienia. Maksymalna głośność jest wystarczająca.

Temperatury

G73j nigdy nie nagrzewa się przesadnie mocno. System chłodzenia jest bardzo sprawny.

Nie trzeba obawiać się poparzeń – powierzchnia robocza nie nagrzewa się mocno

 

Pod spodem też nie ma upału

Strona:
16