artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek
Większość nowoczesnych telewizorów, które teraz dostępne są w sklepach umożliwia odtwarzanie multimediów zapisanych w różnych formatach na nośnikach USB, czy nawet w sieci. Niestety, nie każdego stać na taki sprzęt, a nawet jeśli tak, to nie każdy model obsługuje wszystkie popularne formaty plików. Dlatego warto zastanowić się, czy nie kupić samodzielnego, stacjonarnego odtwarzacza multimediów Full HD. Jednak ważne jest, by na poszukiwania poświęcić odpowiednio dużo czasu, bo z mnóstwa produktów tego typu, jakie ostatnio pojawiły się na rynku, tylko niektóre faktycznie dobrze spełniają swoją rolę.

Spis treści

Po co komu sieciowy odtwarzacz wideo?

Kupowanie stacjonarnego odtwarzacza plików wideo wielu uważa za niemądre. W końcu wszystkie jego funkcje zapewni pierwszy lepszy (nowoczesny) komputer PC z odpowiednio dużą bazą sterowników. Ba, pecet (a nawet laptop) pozwoli znacznie precyzyjniej określić parametry wyświetlanego obrazu czy położenie napisów pod tekstem i wygodnie przechodzić do wybranych momentów filmu. W efekcie dla wielu Czytelników PCLab.pl sieciowe odtwarzacze wideo to zbędny wydatek. I trudno się z tym nie zgodzić, ale trzeba dodać, że tego typu urządzenie daje pewną wygodę, której taki laptop raczej nie zapewni.

Czasy, gdy aby obejrzeć film, najczęściej sięgało się na półkę po płytę DVD, minęły chyba już bezpowrotnie. Nośnikom optycznym nie pomoże nawet Blu-ray. Zbyt łatwo jest bowiem kupić przez internet – lub choćby pobrać – nielegalną wersję filmu, a możliwość przechowywania go wraz z innymi materiałami wideo w tym samym katalogu jest po prostu bardzo wygodna. Co więcej, wiele osób już teraz konwertuje swoje biblioteki filmów i muzyki tak, by można je było odtwarzać z sieciowych magazynów danych.

Sieciowe odtwarzacze wideo mają przede wszystkim zapewniać wygodę korzystania z multimediów. Dotyczy to zarówno sposobu przechowywania filmów, muzyki i obrazów, przeglądania zasobów, jak i samego oglądania. To determinuje cechy, jakie powinno mieć idealne urządzenie tego typu.

Strona:
obcyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
obcy2011.01.17, 09:54
Ładne porównanie i dość konkretne. Jako lobbysta PCH dodam kilka słów:

1) Mozna wybrać starszą wersję A-110 (gorszy interfejs - ale tańszy i pasywny)
2) Można wybrać nowszą wersję A-210 (nowy interfejs i pasywny)
3) PCH oparty o doskonały chipset Sigmy który większość rzeczy wykonuje hardware'owo. Ten sam chipset montowany jest w odtwarzaczach BluRay
4) Częstym problemem odtwarzaczy HD jest brak możliwości wypuszczenia dźwięku HD (obraz to tyko polowa sukcesu). Urządzenia albo konwertują go do podstawowego DD i DTS albo jeszcze gorzej do stereo. Naprawdę nie warto tracić uczty jaką jest dźwięk DTS MA

5) ZABRAKŁO: odtwarzaczy Dune, oraz nowości na Polskim rynku: Boxee Box od Dlink'a

Na marginesie. Jeśli kogoś nie ciśnie zakup odtwarzacza, to proponuje poczekać chwilkę. Sigma już (na CES) zapowiedziała nowy chipset a wraz z nim obsługę XBMC - najlepszego na świecie DARMOWEGO systemu multimedialnego.
BogieZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bogie2011.01.17, 09:59
Świetny artykuł. Szkoda, że nie ma mojej Arivy HD210. Nie jest to urządzenie bez wad, ale w tej cenie (~400zł) odtwarza wszystko co miałem w domu i ma miejsce na 3,5' dysk w środku. Dzięki temu, że jest to brat bliźniak popularnego modelu Ariva HD110, na forum tego urządzenia można znaleźć nieoficjalne oprogramowanie poprawione lub przekonwertowane z innych odtwarzaczy, z dodaną obsługą radia internetowego z prawdziwego zdarzenia, serwisów video itp. które znacznie rozszerzają możliwości sprzętu.
Nadmienię tylko, że spotkałem się parę razy (np. w Arivie i w odtwarzaczy wbudowanym w TV Samsung) z takim zdarzeniem, że urządzenie nie chce odtwarzać pliku (2 szt - 3GP h.264 z Galaxy S i plik video z kamery HD z jakimś dziwnym rozszerzeniem) - jedyne co trzeba było zrobić, to zmienić rozszerzenie na np. AVI lub TS - po prostu oprogramowanie nie rozpoznało rozszerzenia.
Zgadzam się tez z przedmówcą, jedna ważniejszych cech urządzenia to obsługa dźwięku bez downmixu (jak ktoś ma Amplituner), ale też czasami możliwość 'wypuszczenia' każdego dźwięku jako stereo - jeśli amplitunera nie mamy. Nie wszystkie odtwarzacze to potrafią, czasami albo konwertują 'na siłę' albo w ogóle nie ma dźwięku.
A w sprawie konwertowania plików do odtwarzaczy - jeśli zależy nam na jakości to polecam http://www.makemkv.com/ - nie konwertuje, tylko zapisuje film DVD/BluRay w MKV razem z rozdziałami, ścieżkami dźwiękowymi itp. A jeśli mamy mały dysk i chcemy trochę 'odchudzić' pliczek polecam XviD4PSP - najprostszy w obsłudze konwerter plików (polecam oczywiście profile x.264). Jak ktoś potrzebuje potężniejszego narzędzia polecam MediaCoder - ale bywał u mnie niestabilny. Wszystkie te programy są bezpłatne (MakeMKV tylko na czas wersji Beta).
Jak komuś przeszkadza brak obsługi *.txt, to polecam subtitle workshop - 5 minut i przekonwertujemy całą bazę napisów do np. *.srt - txt to niestety polski 'wynalazek', czas żebyśmy wreszcie przeszli na jakieś rozsądniejsze i popularne na świecie rozwiązanie.
litestepZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
litestep2011.01.17, 10:06
Czy testowaliście pliki MKV z włączoną kompresją nagłówków? Wiem, że np zwykle WD TV sobie z nimi nie radzi a to niestety ta opcja jest coraz częściej spotykana w plikach video - pewnie z winy nowych wersji narzędzi do tworzenia mkv gdzie jest domyślnie włączona :/
cienislawZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cienislaw2011.01.17, 10:08
obcy @ 2011.01.17 09:54  Post: 447935
Na marginesie. Jeśli kogoś nie ciśnie zakup odtwarzacza, to proponuje poczekać chwilkę. Sigma już (na CES) zapowiedziała nowy chipset a wraz z nim obsługę XBMC - najlepszego na świecie DARMOWEGO systemu multimedialnego.

ta chwilka może 'odrobinę' potrwać. dopiero niedawno Sigma nawiązała bliską współpracę z zespołem XBMC (wcześniej zlecili port firmie zewnętrznej). wersja na chipset Sigmy jest bardzo wczesna, ma problemy z wydajnością GUI (a nie ukrywajmy, to w dużej mierze za GUI przynajmniej ja lubię XBMC), co nie zmienia faktu że istnieje i działa.

ceny odtwarzaczy ustawicznie spadają i IMO jeśli ktoś potrzebuje to niech kupuje - wyjdą zabawki na Sigmie z XBMC to się sprzeda i kupi nowy.

Dune ze swoim HD Smart B1 faktycznie się wybił ponad konkurencję, ale w porównaniu ze sprzętem prezentowanym w artykule jego cena jest zdecydowanie wyższa.

Boxee Box na razie odstrasza ceną, zamkniętym softem i brakiem możliwości składowania pobieranych okładek ect (prznajmniej mnie) - szybkie łącze szybkim łączem, ale lubie jak mi na dysku okładki, info i reszta leży a nie jest na bierząco ściągane z sieci. do plusów należy zaliczyć szybkość aktualizacji i naprawianie znalezionych błędów.
laavalZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
laaval2011.01.17, 10:08
szkoda, ze z Hyundaia dorwaliscie tylko ten najmniejszy i najslabszy model. no ale kawalek dobrej roboty udalo sie wam odwalic :)
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2011.01.17, 10:25
W polskich warunkach funkcja odtwarzania napisów w formacie TXT (czasowym i MPL2) jest niestety konieczna, dlatego nie wymienię starego Athlona XP spod telewizora w salonie na taki odtwarzacz, najwyżej wymienię w nim bebechy na zdolne do odtwarzania H.264.
alfskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
alfsky2011.01.17, 10:29
W porównaniu brakuje mi jeszcze popularnych Popcorn Hour C200 czy QNAP NMP-1000P
obcyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
obcy2011.01.17, 10:30
cienislaw @ 2011.01.17 10:08  Post: 447939

ta chwilka może 'odrobinę' potrwać. dopiero niedawno Sigma nawiązała bliską współpracę z zespołem XBMC (wcześniej zlecili port firmie zewnętrznej). wersja na chipset Sigmy jest bardzo wczesna, ma problemy z wydajnością GUI (a nie ukrywajmy, to w dużej mierze za GUI przynajmniej ja lubię XBMC), co nie zmienia faktu że istnieje i działa.


Były już próby mierzenia się z XBMC i sigmą wczesniej. Płynnośc Interfejsu zpstała poprawiona w 1 tydzień... po miesiacu A-110 już odtwarzał pliki HD... sądzę, ze to wlasnie jeden z developwrów zewnetrznych którego zatrudniła Sigma.

Co do Boxee - cena niewiele wyższa od PCH i pewnie trochę jeszcze spadnie. A że zamknięty? No jak 90% omawianych playerów. Z czasem i to się pewnie zmieni bo aplikacje dodatkowe to modne rozwiązanie ostatnio.

Co do braku Dune - to akurat poważne rozczarowanie - cena i owszem wygórowana ale to przegląd rynku a nie lista tanich rozwiązań ;-)
eathanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
eathan2011.01.17, 10:36
Fajny test, ale zabrakło mi kilku rzeczy.

1) Brak w teście odtwarzaczy Fergusona z linii Ariva - zdaje są trzy modele.

2) Do pełni szczęścia zabrakło mi opisu jakiegoś HTPC jako punktu odniesienia.

Sam pozbyłem się Fergusona Ariva 210 i kupiłem malutki komputerek Zotac ZBOX z dwurdzeniowym Atomem i ION2. Na tym postawiłem Ubuntu i XBMC. Takie rozwiązanie bije na głowę sprzętowe playery i daje dużo więcej możliwości. U mnie ten malutki komputerek poza XBMC obsługuje serwer dla Squeezeboxa oraz VPN niezbędny do tego aby w Polsce dało się korzystać z Pandory (genialne radio dostępne dla amerykanów). Pobór prądu obciążeniu to maksymalnie 31 W.
eathanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
eathan2011.01.17, 10:41
Bogie @ 2011.01.17 09:59  Post: 447936
Świetny artykuł. Szkoda, że nie ma mojej Arivy HD210. Nie jest to urządzenie bez wad, ale w tej cenie (~400zł) odtwarza wszystko co miałem w domu i ma miejsce na 3,5' dysk w środku.


Ciekawe czy też masz problemy z:

1) wolnym włączaniem urządzenia. A dokładniej z tym, że po uruchomieniu i pojawieniu interfejsu strasznie długo czeka się na to by zaczął działać pilot. Dzieje się tak na nowym firmware.

2) słabymi kątami działania pilota - generalnie po zmianie pilota na Logitech Harmony One wszystko działa o niebo lepiej.

3) niestabilnym torrentem - raz działa, raz nie,

4) problemami z obsługą kopiowania przez siec lub z USB (na oryginalnym pierwszym firmware) - u mnie lubił zrywać połączenie i nie dawało się wgrać filmów na wewnętrzny dysk. Pomogła aktualizacja firmware, ale znowu wtedy pojawił się problem z długim oczekiwaniem na działanie pilota.

5) problemami ze znikaniem dysku po używaniu funkcji ims czy jak się to nazywa...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1