artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

ASUS O!Play HD2

Twórcy obu modeli ASUS-a chyba bardziej lubili ten projekt niż O!Play Air, dano mu bowiem ładniejsze ubranko i interfejs.

Zestaw, wygląd i porty

O!Play HS2 został wyposażony we wszystkie standardowe interfejsy i kilka dodatkowych. Ma analogowe wyjścia wideo (w tym komponentowe) i audio, cyfrowe audio (optyczne i elektryczne) oraz porty: HDMI, sieciowy, USB, PC-Link. Z przodu wyprowadzono trzy gniazda kart pamięci: CF, SD/MMC i MS/MS Duo, oraz dwa USB, przy czym jedno jest hybrydowe, bo pozwala także na podłączenie dysku e-SATA.

 

 

Na dole znajduje się duża zatoka na dysk twardy. Instalacja nośnika jest w miarę wygodna, choć w trakcie jego demontażu wpadła nam do wnętrza obudowy śrubka, której do końca testów, mimo licznych prób, nie udało nam się wydobyć.

 

 

Bardzo pomysłowe jest podświetlenie urządzenia. W zależności do trybu, w jakim się znajduje, rozświetla ono na różne kolory pasek ciągnący się wzdłuż obudowy na froncie. Wygląda to naprawdę ładnie i choć samo urządzenie wydaje się trochę za duże i dziwnie niesymetryczne, podświetlenie sprawia, że jest jednym z najładniejszych.

 

Pilot do O!Play HD2 jest za duży. Niby ma dosyć intuicyjnie rozmieszczone przyciski, ale bardzo trudno z nich korzystać bez przesuwania pilota w ręce. Jest zasilany dwiema bateriami AAA.

 

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików.

 

Wideo MPEG-1/2/4, RM/RMVB,VC-1, H.264
Rozszerzenia plików wideo .mts, .trp, .iso, .ifo, .mp4, .mov, .xvid, .avi, .divx, .asf, .wmv, .mkv, .rm, .rmvb, .flv, .ts, .m2ts, .dat, .mpg, .vob
Dźwięk Dolby True HD (downmix), Dolby True HD (Passthrough), Tag ID3, MP3, WAV, AAC, OGG, FLAC, AIFF, Dolby Digital AC3, Dolby Digital Plus, DTS Digital Surround
Obrazy JPEG, BMP, PNG, GIF, TIFF
Napisy TXT, TXT(SRT), SRT, SUB, SMI, SSA

 


Asus O!Play HD2
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
 230 × 178 × 60,5
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W) 2/16/17
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh)  108
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB)  22/29,4/29,7
Rodzaj interfejsu ethernetowego 10/100 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów   01.11.04
Polski interfejs Tak, ale słabo przetłumaczony
Czas uruchamiania się  8 s
Tuner ATV/DTV nie/nie
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA tak/nie
Działanie jako NAS Tak, ale tylko wtedy, gdy włączony jest tryb NAS, który uniemożliwia korzystanie z innych funkcji odtwarzacza
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
 26/14/9

 

Instalacja i obsługa

Interfejs użytkownika O!Play HD2 wygląda całkiem nieźle, jak na urządzenie oparte na najbardziej popularnej platformie używanej w testowanych odtwarzaczach.

 

Bardzo ładne, bursztynowe menu

 

 

Bursztynowe cienie i ładnie pojawiające się okienka sprawiają że obsługa odtwarzacza jest dosyć przyjemna i relaksująca. Szkoda tylko, że trzeba daleko „biegać” palcami po pilocie.

 

Dlaczego w jednym produkcie ASUS stosuje ładną klawiaturę, a w drugim używa nieładnej domyślnej ?

 

 

Szkoda jednak, że nie pod każdym względem ten model jest lepszy od O!Play Air. Nie odtwarza on bowiem plików w kontenerze MP4, a to dosyć poważna wada.

 

 

Włącza się szybko, tylko 8 sek., przy poborze mocy w trybie standby na poziomie 2 W. Dzięki portowi PC-Link może działać jako dysk USB podłączany bezpośrednio do komputera.

 

 

Dodatkowe funkcje

Lista dodatkowych funkcji jest identyczna jak w mniejszym modelu, ale tu przynajmniej działają – i to nie najgorzej. Są to: telewizja internetowa, Picasa, Flickr, pogoda, kursy akcji, kanały RSS, podcasty. Problematyczna jest jedynie „telewizja internetowa”, która regularnie wiesza całe urządzenie.

 

Tym razem funkcje internetowe działały poprawnie

 

W końcu sprawdziliśmy kursy akcji

 

Możliwość zastosowania efektów przejść i obracania zdjęć z takich serwisów, jak Picasa i Flickr, to funkcja rzadko spotykana w testowanych mediaplayerach

 

ASUS wykonał interfejs w języku ponglish

 

 

Niestety, funkcje sieciowe działają nieco mniej sprawnie. O ile urządzenie szybko przegląda zawartość otoczenia sieciowego, to wbudowany serwer FTP i program do pobierania torrentów działają zaskakująco wolno. Zdecydowanie nie można ich nazwać wygodnymi. Najgorzej działa funkcja NAS (serwer SAMBA): aby udostępnić wbudowany dysk w sieci, trzeba wywołać odpowiednią funkcję w menu i... utrzymywać wyświetlaną przez nią informację na ekranie. W tym czasie nie można robić niczego innego. Zdecydowanie odbiega to od oczekiwań większości użytkowników.

 

Po co komukolwiek NAS, który działa tylko wtedy, gdy ekran zasłania plansza?

 

Spokojnie, nie pchać się! Tylko jedna funkcja na raz!

 

Podsumowanie

Większy z testowanych modeli ASUS-a, gdyby tylko miał część cech swojego mniejszego brata, mógłby zasłużyć na bardzo dobrą ocenę. Niestety, o ile wyeliminowano w nim takie problemy jak niemożność korzystania z funkcji internetowych, to wprowadzono nowe. Też szybko się uruchamia, ale problemy z polskim interfejsem rozwiązano tylko częściowo, bo tłumaczenie jest niedopracowane. Urządzenie ma wbudowany interfejs USB 3.0, ale już nie ma Wi-Fi – trzeba użyć zewnętrznej karty ze złączem USB. Poza tym sprzęt niezbyt szybko działa, a korzystanie z dodatkowych funkcji sieciowych jest bardzo niewygodne.

HD2 ma ładniejszy interfejs użytkownika niż HDP-R3, a do tego ładniej wygląda. Niestety, nie odtwarza plików z rozszerzeniem .mp4. Ponadto dołączony pilot jest tak długi, że aż niewygodny.

HD2 nie jest bezgłośny w trybie standby – delikatnie szumi. W trakcie pracy nie słychać go jakoś szczególnie, ale nieprzyjemnie piszczy.

ASUS O!Play HD2
Zalety
  • USB 3.0
  • Bardzo ładne podświetlenie
  • Dosyć ładny interfejs użytkownika
Wady
  • Nieduża liczba odtwarzanych plików wideo
Do testów dostarczył:ITSklep.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):549 zł
8