artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

8level MediaTHOR HD

Odtwarzacz ten, choć ma dosyć poważną nazwę, jest raczej niepozorny. Jest nieduży i względnie tani, ale całkiem sprawnie radził sobie z naszymi testami.

 

Zestaw, wygląd i porty

 

MediaTHOR ma postać niewielkiego, czarnego prostopadłościanu z zaokrąglonymi niektórymi brzegami i kilkoma dodatkowymi wypustkami.

 

 

Jego górna część wykonana jest z plastiku, ale podstawa jest metalowa. Jest dosyć masywny, dzięki czemu robi wrażenie solidnego. Górną stronę obudowy zdobi napis mediaTHOR HD, co chyba miało sugerować jego użytkownikom, że mają do czynienia z poważnym, „potężnym” urządzeniem.

 

 

Na obudowie znalazły się standardowe złącza: zasilania, analogowe wideo, analogowe audio, HDMI, LAN, USB oraz wyjście optyczne audio. Na boku urządzenia wyprowadzono drugi port USB i gniazdo kart MemoryStick/SD/MMC.

 

 

 

Pilot MediaTHOR-a nie jest zły. Ma może nieco dziwnie odskakujące przyciski, ale jest raczej funkcjonalny. Zasilają go dwie baterie AAA. Trudno mu coś zarzucić.

 

 

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików.

 

Dekodowane wideo
MPEG 1/2/4, DivX, XviD, H.264, VC-1, RM/RMVB
Format wideo WMV9, MKV, MOV, AVI, MP4, MPG, TS/M2TS/TP/TRP, FLV, ISO, IFO, VOB, DAT, RM/RMVB
Format audio
MP3, WMA, WAV, AAC, OGG, FLAC, Dolby Digital Plus, DTS2.0+Digital Out
Format zdjęć
JPG/BMP/PNG/GIF8level MediaTHOR HD
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
 13,3 × 110,8 × 28,8
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W)  2/12/13
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh)  92
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB) –/27,2/28,1
Rodzaj interfejsu ethernetowego  10/100 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów noon.0202.0026
Polski interfejs  tak
Czas uruchamiania się 26 s
Tuner ATV/DTV nie / nie
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA tak / nie
Działanie jako NAS tak
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
 34/15/9

 

Instalacja i obsługa

Korzystanie z urządzenia było w miarę przyjemne. MediaTHOR został oparty na takiej samej platformie firmy Realtek jak większość testowanych odtwarzaczy, ale jego twórcy zdecydowanie bardziej niż pozostali postarali się, by interfejs wyglądał nieźle. Oczywiście, platforma ta praktycznie nie pozwala zrobić naprawdę efektownego menu – a przynajmniej tak wydaje się po przetestowaniu kilkunastu opartych na niej urządzeń.

 

 

Odtwarzacz raczej sprawnie reaguje na wydawane polecenia. Pozwala wygodnie korzystać z sieci, choć ma wbudowany jedynie interfejs przewodowy. Aby komunikował się bezprzewodowo, trzeba go wyposażyć w kartę Wi-Fi USB. MediaTHOR sprawnie korzysta z serwerów DLNA, a ponadto pozwala na zdalny dostęp przez sieć do podłączonych do niego dysków.

 

 

Dodatkowe funkcje

Oprócz funkcji podstawowych MediaTHOR zapewnia możliwość korzystania z serwisów internetowych. Obsługuje YouTube'a (choć nie pozwala się zalogować), Flickra, Picasę, prognozy pogody, a także radia internetowe i strony z wiadomościami.

 

 

Funkcje te działają całkiem sprawnie, z wyjątkiem radia internetowego, które włącza się tak długo, że człowiekowi może się w tym czasie odechcieć go słuchać. Tak czy inaczej, wyróżnia się tu na plus na tle pozostałych urządzeń, które wbudowana funkcja radia internetowego najwyraźniej przerasta, bo się zawieszają.

 

Wszędzie czarno

 

Radio nie działało zbyt dobrze

 

Podsumowanie

MediaTHOR wypadł całkiem nieźle w porównaniu z pozostałymi urządzeniami. Jest bezgłośny w trybie standby i pobiera tylko 2 W. Do odtwarzacza idealnego trochę mu brakuje – przede wszystkim efektownego menu, które zapewniłoby dużą wygodę. Jednakże niska cena sprawia, że być może jest to produkt wart kupienia. Szkoda tylko, że radio internetowe tak długo się ładuje. Warto też dodać, że o ile w miejscu pomiaru głośności, na wprost i na wysokości urządzenia, było dość cicho, to nieco bardziej z boku zmierzyliśmy 30,1 dB, a do tego dźwięk był nieprzyjemny.

8level MediaTHOR HD
Zalety
 • Odtwarza najwięcej plików wideo ze wszystkich testowanych urządzeń
 • Nieduże wymiary
 • Względnie niska cena
Wady
  Do testów dostarczył:SunnyLine
  Cena w dniu publikacji (z VAT):349 zł
  Zobacz bieżące oferty:
  Komputronik.pl
  2949 zł
  * cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
  4