artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

Podsumowanie

Spośród wszystkich przetestowanych urządzeń z łatwością możemy wyróżnić kilka najlepszych oraz wskazać kilka najgorszych. Są też odtwarzacze „pośrednie”, takie jak Asmax Playbox, które ze względu na brak interfejsu sieciowego mają ograniczoną funkcjonalność, ale wypadają nie najgorzej i do tego są bardzo tanie.

Do najlepszych możemy zaliczyć modele: LG DP1W, Popcorn Hour A-200, WD TV Live Hub oraz Xtreamer Pro. Pierwszy z nich jest bezproblemowy i faktycznie spełnia większość warunków określonych na początku tego artykułu. Drugi ma rewelacyjną bibliotekę multimediów, która może być wzorem dla pozostałych, ale ma drobne problemy z odtwarzaniem wielu formatów plików i do tego hałasuje. Trzeci ma rewelacyjny interfejs użytkownika, ale tak jak drugi pobiera dużo energii i jest głośny. Czwarty ma fajny interfejs, mnóstwo funkcji oraz dwie zatoki na dyski twarde, ale jest jeszcze niedopracowany i wiele z jego modułów w ogóle nie działa.

Najtańszy z nich jest LG, bo kosztuje około 450 zł. Na pozostałe trzeba wydać blisko 800 zł i tylko WD TV Live Hub ma wbudowany dysk twardy o pojemności 1 TB.

Do najgorszych odtwarzaczy musimy zaliczyć Verbatima Media Station HD DVR 1 TB, Nateca Multimedia Center Extreme Media HD-200, Wiwę HD 100 i Edimaksa MA-2000. Verbatim to największa porażka tych testów; wszystkich wad nie dałoby się wymienić w podsumowaniu. Natec jest urządzeniem problematycznym i nieprzyjemnym w obsłudze. Wiwa HD-100 to produkt tani, ale bardzo toporny i w praktyce nie jest odtwarzaczem sieciowym, bo nie ma takiego interfejsu. Ma za to tuner i jako taki w miarę się sprawdza. Edimax sprawia tyle kłopotów i jest tak niewygodny w użyciu i niedopracowany, że wstyd porównywać go do innych urządzeń. Może się wydać śmieszne, że tak krytykowany przez nas model Verbatima jest jednym z najdroższych w zestawieniu: kosztuje ok. 900 zł.

Rozrzut pomiędzy produktami ze środka stawki nie jest bardzo duży. Do tych lepszych zaliczamy modele: Seagate FreeAgent GoFlex TV, DViCO TViX HD N1 i 8level MediaTHOR HD. Tuż za nimi umieścilibyśmy następujące: ASUS O!Play HD2, ASUS O!Play Air HDP-R3, Icy Box IB-MP3011, Asmax Playbox, Egreat EG-R2A, Emtec Movie Cube i Hyundai M-BOX Light. Ta kolejność nie jest wcale oczywista, gdyż prawie każde z tych urządzeń miało swoje wady, było w jakiś sposób irytujące, ale trudno wskazać, które z nich są najistotniejsze. Poszczególni użytkownicy mogą mieć odmienne preferencje co do sposobu użytkowania odtwarzacza i za wyraźnie lepsze od pozostałych mogą uznać różne konstrukcje.

Szkoda, że nie udało nam się przetestować modelu LaCie LaCinema HD.

Tak czy inaczej, wszystkie odtwarzacze poza czterema najlepszymi wypadły źle i w naszym przekonaniu zupełnie nie nadają się do zastąpienia stacjonarnego peceta lub laptopa jako narzędzi do odtwarzania multimediów. Z grupy średniaków warto tylko wskazać Asmaksa jako urządzenie na tyle tanie, że być może opłacalne: za niewielkie pieniądze dostajemy coś, co pozwala odtwarzać pliki z nośnika USB na telewizorze bez przenoszenia komputera.

Pozostaje tylko czekać, aż producenci dopracują swoje produkty. Mamy nadzieję, że powstanie odtwarzacz, który będzie otwierał przynajmniej tyle plików co 8level MediaTHOR, miał tak sprytnie pomyślaną bibliotekę multimediów jak Popcorn Hour A-200, będzie bezgłośny i bezproblemowy jak LG DP1W, ładny jak LaCie LaCinema Classic HD, obsłuży (poprawnie!) tyle serwisów co Xtreamer Pro, zapewni interfejs taki jak WD TV Live Hub i będzie zużywał tyle energii co DViCO TViX HD N1... A do tego będzie nieduży jak Hyundai M-BOX Light. :)

Ciekawe, jak długo będziemy musieli na to czekać...

Strona:
obcyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
obcy2011.01.17, 09:54
Ładne porównanie i dość konkretne. Jako lobbysta PCH dodam kilka słów:

1) Mozna wybrać starszą wersję A-110 (gorszy interfejs - ale tańszy i pasywny)
2) Można wybrać nowszą wersję A-210 (nowy interfejs i pasywny)
3) PCH oparty o doskonały chipset Sigmy który większość rzeczy wykonuje hardware'owo. Ten sam chipset montowany jest w odtwarzaczach BluRay
4) Częstym problemem odtwarzaczy HD jest brak możliwości wypuszczenia dźwięku HD (obraz to tyko polowa sukcesu). Urządzenia albo konwertują go do podstawowego DD i DTS albo jeszcze gorzej do stereo. Naprawdę nie warto tracić uczty jaką jest dźwięk DTS MA

5) ZABRAKŁO: odtwarzaczy Dune, oraz nowości na Polskim rynku: Boxee Box od Dlink'a

Na marginesie. Jeśli kogoś nie ciśnie zakup odtwarzacza, to proponuje poczekać chwilkę. Sigma już (na CES) zapowiedziała nowy chipset a wraz z nim obsługę XBMC - najlepszego na świecie DARMOWEGO systemu multimedialnego.
BogieZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bogie2011.01.17, 09:59
Świetny artykuł. Szkoda, że nie ma mojej Arivy HD210. Nie jest to urządzenie bez wad, ale w tej cenie (~400zł) odtwarza wszystko co miałem w domu i ma miejsce na 3,5' dysk w środku. Dzięki temu, że jest to brat bliźniak popularnego modelu Ariva HD110, na forum tego urządzenia można znaleźć nieoficjalne oprogramowanie poprawione lub przekonwertowane z innych odtwarzaczy, z dodaną obsługą radia internetowego z prawdziwego zdarzenia, serwisów video itp. które znacznie rozszerzają możliwości sprzętu.
Nadmienię tylko, że spotkałem się parę razy (np. w Arivie i w odtwarzaczy wbudowanym w TV Samsung) z takim zdarzeniem, że urządzenie nie chce odtwarzać pliku (2 szt - 3GP h.264 z Galaxy S i plik video z kamery HD z jakimś dziwnym rozszerzeniem) - jedyne co trzeba było zrobić, to zmienić rozszerzenie na np. AVI lub TS - po prostu oprogramowanie nie rozpoznało rozszerzenia.
Zgadzam się tez z przedmówcą, jedna ważniejszych cech urządzenia to obsługa dźwięku bez downmixu (jak ktoś ma Amplituner), ale też czasami możliwość 'wypuszczenia' każdego dźwięku jako stereo - jeśli amplitunera nie mamy. Nie wszystkie odtwarzacze to potrafią, czasami albo konwertują 'na siłę' albo w ogóle nie ma dźwięku.
A w sprawie konwertowania plików do odtwarzaczy - jeśli zależy nam na jakości to polecam http://www.makemkv.com/ - nie konwertuje, tylko zapisuje film DVD/BluRay w MKV razem z rozdziałami, ścieżkami dźwiękowymi itp. A jeśli mamy mały dysk i chcemy trochę 'odchudzić' pliczek polecam XviD4PSP - najprostszy w obsłudze konwerter plików (polecam oczywiście profile x.264). Jak ktoś potrzebuje potężniejszego narzędzia polecam MediaCoder - ale bywał u mnie niestabilny. Wszystkie te programy są bezpłatne (MakeMKV tylko na czas wersji Beta).
Jak komuś przeszkadza brak obsługi *.txt, to polecam subtitle workshop - 5 minut i przekonwertujemy całą bazę napisów do np. *.srt - txt to niestety polski 'wynalazek', czas żebyśmy wreszcie przeszli na jakieś rozsądniejsze i popularne na świecie rozwiązanie.
litestepZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
litestep2011.01.17, 10:06
Czy testowaliście pliki MKV z włączoną kompresją nagłówków? Wiem, że np zwykle WD TV sobie z nimi nie radzi a to niestety ta opcja jest coraz częściej spotykana w plikach video - pewnie z winy nowych wersji narzędzi do tworzenia mkv gdzie jest domyślnie włączona :/
cienislawZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Członek redakcjicienislaw2011.01.17, 10:08
obcy @ 2011.01.17 09:54  Post: 447935
Na marginesie. Jeśli kogoś nie ciśnie zakup odtwarzacza, to proponuje poczekać chwilkę. Sigma już (na CES) zapowiedziała nowy chipset a wraz z nim obsługę XBMC - najlepszego na świecie DARMOWEGO systemu multimedialnego.

ta chwilka może 'odrobinę' potrwać. dopiero niedawno Sigma nawiązała bliską współpracę z zespołem XBMC (wcześniej zlecili port firmie zewnętrznej). wersja na chipset Sigmy jest bardzo wczesna, ma problemy z wydajnością GUI (a nie ukrywajmy, to w dużej mierze za GUI przynajmniej ja lubię XBMC), co nie zmienia faktu że istnieje i działa.

ceny odtwarzaczy ustawicznie spadają i IMO jeśli ktoś potrzebuje to niech kupuje - wyjdą zabawki na Sigmie z XBMC to się sprzeda i kupi nowy.

Dune ze swoim HD Smart B1 faktycznie się wybił ponad konkurencję, ale w porównaniu ze sprzętem prezentowanym w artykule jego cena jest zdecydowanie wyższa.

Boxee Box na razie odstrasza ceną, zamkniętym softem i brakiem możliwości składowania pobieranych okładek ect (prznajmniej mnie) - szybkie łącze szybkim łączem, ale lubie jak mi na dysku okładki, info i reszta leży a nie jest na bierząco ściągane z sieci. do plusów należy zaliczyć szybkość aktualizacji i naprawianie znalezionych błędów.
laavalZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
laaval2011.01.17, 10:08
szkoda, ze z Hyundaia dorwaliscie tylko ten najmniejszy i najslabszy model. no ale kawalek dobrej roboty udalo sie wam odwalic :)
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2011.01.17, 10:25
W polskich warunkach funkcja odtwarzania napisów w formacie TXT (czasowym i MPL2) jest niestety konieczna, dlatego nie wymienię starego Athlona XP spod telewizora w salonie na taki odtwarzacz, najwyżej wymienię w nim bebechy na zdolne do odtwarzania H.264.
alfskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
alfsky2011.01.17, 10:29
W porównaniu brakuje mi jeszcze popularnych Popcorn Hour C200 czy QNAP NMP-1000P
obcyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
obcy2011.01.17, 10:30
cienislaw @ 2011.01.17 10:08  Post: 447939

ta chwilka może 'odrobinę' potrwać. dopiero niedawno Sigma nawiązała bliską współpracę z zespołem XBMC (wcześniej zlecili port firmie zewnętrznej). wersja na chipset Sigmy jest bardzo wczesna, ma problemy z wydajnością GUI (a nie ukrywajmy, to w dużej mierze za GUI przynajmniej ja lubię XBMC), co nie zmienia faktu że istnieje i działa.


Były już próby mierzenia się z XBMC i sigmą wczesniej. Płynnośc Interfejsu zpstała poprawiona w 1 tydzień... po miesiacu A-110 już odtwarzał pliki HD... sądzę, ze to wlasnie jeden z developwrów zewnetrznych którego zatrudniła Sigma.

Co do Boxee - cena niewiele wyższa od PCH i pewnie trochę jeszcze spadnie. A że zamknięty? No jak 90% omawianych playerów. Z czasem i to się pewnie zmieni bo aplikacje dodatkowe to modne rozwiązanie ostatnio.

Co do braku Dune - to akurat poważne rozczarowanie - cena i owszem wygórowana ale to przegląd rynku a nie lista tanich rozwiązań ;-)
eathanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
eathan2011.01.17, 10:36
Fajny test, ale zabrakło mi kilku rzeczy.

1) Brak w teście odtwarzaczy Fergusona z linii Ariva - zdaje są trzy modele.

2) Do pełni szczęścia zabrakło mi opisu jakiegoś HTPC jako punktu odniesienia.

Sam pozbyłem się Fergusona Ariva 210 i kupiłem malutki komputerek Zotac ZBOX z dwurdzeniowym Atomem i ION2. Na tym postawiłem Ubuntu i XBMC. Takie rozwiązanie bije na głowę sprzętowe playery i daje dużo więcej możliwości. U mnie ten malutki komputerek poza XBMC obsługuje serwer dla Squeezeboxa oraz VPN niezbędny do tego aby w Polsce dało się korzystać z Pandory (genialne radio dostępne dla amerykanów). Pobór prądu obciążeniu to maksymalnie 31 W.
eathanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
eathan2011.01.17, 10:41
Bogie @ 2011.01.17 09:59  Post: 447936
Świetny artykuł. Szkoda, że nie ma mojej Arivy HD210. Nie jest to urządzenie bez wad, ale w tej cenie (~400zł) odtwarza wszystko co miałem w domu i ma miejsce na 3,5' dysk w środku.


Ciekawe czy też masz problemy z:

1) wolnym włączaniem urządzenia. A dokładniej z tym, że po uruchomieniu i pojawieniu interfejsu strasznie długo czeka się na to by zaczął działać pilot. Dzieje się tak na nowym firmware.

2) słabymi kątami działania pilota - generalnie po zmianie pilota na Logitech Harmony One wszystko działa o niebo lepiej.

3) niestabilnym torrentem - raz działa, raz nie,

4) problemami z obsługą kopiowania przez siec lub z USB (na oryginalnym pierwszym firmware) - u mnie lubił zrywać połączenie i nie dawało się wgrać filmów na wewnętrzny dysk. Pomogła aktualizacja firmware, ale znowu wtedy pojawił się problem z długim oczekiwaniem na działanie pilota.

5) problemami ze znikaniem dysku po używaniu funkcji ims czy jak się to nazywa...
Zaloguj się, by móc komentować
31