artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

Skąd wziąć filmy?

Każdy, kto kupuje odtwarzacz multimedialny, wcześniej czy później staje przed problemem, skąd brać filmy w plikach, które będzie mógł potem umieścić na serwerze NAS, nośniku flash USB czy wewnętrznym dysku twardym odtwarzacza. Pomijamy tak oczywiste rozwiązania jak pobieranie nielegalnych kopii filmów z internetu, bo jest to działanie niezgodne z prawem. Można, naturalnie, znaleźć produkcje darmowe (jak Big Buck Bunny i Sintel), jednak wielu użytkowników mediaplayerów na pewno chętnie przeniosłoby swoją kolekcję filmów DVD czy Blu-ray na dysk twardy. A operacja ta na szczęście jest naprawdę prosta.

Polecimy Wam dwie aplikacje. Są co prawda komercyjne (kosztują sto kilkadziesiąt złotych), ale nie udało nam się znaleźć darmowych odpowiedników o tak dużych możliwościach (jeśli któryś z Czytelników może wskazać alternatywne, darmowe, zachęcamy go, aby to zrobił w komentarzu pod artykułem!). Jednym z nich jest DVDFab DVD Copy, program do tzw. ripowania DVD (chociaż na kopiowaniu zawartości nośników DVD na dysk twardy się nie kończy).

Pliki na dyskach DVD są zabezpieczone algorytmem CSS, więc samo skopiowanie ich na dysk twardy w Eksploratorze Windows nic nie da – takie pliki będą bezużyteczne. Jednak algorytm CSS został złamany już wiele lat temu i dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwalają na przeniesienie plików .vob (zawierających film) na dysk twardy komputera, skąd można je bez większych problemów odtworzyć. Pliki VOB są zakodowane w starym i mało efektywnym formacie MPEG-2, więc półtoragodzinny film w rozdzielczości SD (zresztą filmy na płytkach DVD nie są dostępne w wyższych rozdzielczościach) zajmuje średnio około 4 GB. Za chwilę opiszemy, jak skonwertować plik VOB na inny, nowocześniejszy format.

Wróćmy do DVDFabu. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy w lewej kolumnie opcję Plik VOB (w zakładce Płyta DVD na urządzenie). Po umieszczeniu płyty DVD w napędzie program wskaże listę znajdujących się na niej filmów, przy czym najczęściej tylko jeden trwa przeszło godzinę – to ten, który chcemy skopiować. Pozostałe, krótsze filmy (kilkuminutowe) to różnego rodzaju dodatki: wywiady z twórcami, reklamy innych filmów itp. Tymi nie jesteśmy obecnie zainteresowani.

DVDFab automatycznie zaznacza film do skopiowania. Pozostaje wybrać ścieżkę dźwiękową w okienku po prawej stronie (zapewne będzie to ścieżka Polish w formacie AC-3/5.1), wskazać folder docelowy i kliknąć Rozpocznij. Film zacznie się kopiować (cała operacja zajmuje od kilku do kilkunastu minut). Prawda, że proste?

We wskazanym folderze, w podfolderze vob\Nazwa_dysku, znajdziecie plik VOB. W naszym przypadku (film Avatar) plik ten zajmuje aż 6 GB. Należałoby go skonwertować na format odpowiedni dla odtwarzaczy multimedialnych.

Do tej operacji polecamy inny program: AVS Video Converter. Umożliwia on konwersję plików wideo z dowolnego formatu na dowolny inny. Za jego pomocą skonwertujemy film nie tylko na wersję dla mediaplayera, ale także dla telefonu (niezależnie od tego, czy to telefon z systemem Windows Mobile/Windows Phone, Android czy iOS), tabletu czy np. konsoli PSP. Zakładamy, że na razie konwertujemy film w celu obejrzenia go w odtwarzaczu multimedialnym. Zależy nam na jak najlepszej jakości obrazu przy zachowaniu oryginalnej rozdzielczości, a jednocześnie na możliwie dużej kompresji, by plik zajmował mniej niż wspomniane 4 GB.

AVS Video Converter udostępnia kilkadziesiąt gotowych profili (algorytmów kompresji wideo i audio przy określonych parametrach), ale na swoje potrzeby utworzyliśmy nowy profil: konwertujemy film na format H.264 z przepływnością 1200 kb/s i dźwiękiem MPEG-4 Audio.

Klikamy Convert Now! i po kilkudziesięciu minutach na dysku pojawia się gotowy plik z rozszerzeniem .mp4. Rozmiar tego pliku wyniesie kilkaset megabajtów, a jakość obrazu i dźwięku będzie prawie identyczna jak w oryginalnym pliku VOB. Plik .mp4 przenosimy na pendrive'a, wtykamy nośnik w gniazdo USB odtwarzacza multimedialnego (albo kopiujemy na serwer NAS) i oglądamy! :)

Prócz kopiowania filmów z płyt DVD pewnie chętnie byście pobrali interesujące Was filmy z YouTube'a. Polecamy do tego celu stronę www.keepvid.com. Wystarczy w odpowiednim okienku wkleić odnośnik do filmu, a następnie wybrać rozdzielczość i format (zdecydowanie polecamy MP4 – z FLV wiele odtwarzaczy multimedialnych po prostu sobie nie radzi) – i na dysk zostanie pobrany odpowiedni plik.

30