artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

Testy – pobór mocy

Pobór mocy na poziomie 0–300 W ma znaczenie tylko w powiązaniu z kosztami, jakie generuje. Dlatego oceniając odtwarzacze w tej dziedzinie, skoncentrowaliśmy się na wyniku zbiorczym, wyliczonym zgodnie z naszym domyślnym profilem użytkowania sprzętu.

Wyraźnie widać, że najwięcej mocy zużywają urządzenia, w których zamontowano mechaniczne dyski twarde. Poza tym na dobowy pobór energii wpływa w dużej mierze to, ile odtwarzacze potrzebują jej w trybie standby. Dlatego najbardziej energochłonne były modele marek: WD, LaCie i Popcorn Hour. Najlepiej wypadł model firmy DViCO, który w trybie standby pobierał tylko 0,5 W, podczas gdy większość urządzeń zużywała 2–3 W.

Mniej więcej połowa urządzeń pobiera około 100 Wh na dobę. Wartość poniżej można uznać za dobrą, a nieco powyżej – za drobną wadę.

Warto napisać, ile kosztuje prąd zużywany przez te urządzenia. Obecnie ceny 1 kWh energii elektrycznej wynoszą ok. 40–50 gr brutto. Biorąc pod uwagę ciągłe podwyżki cen, można założyć, że w dłuższym okresie będzie to ok. 50 gr/kWh. Statystyczny odtwarzacz będzie „kosztował” 1,50 zł miesięcznie, TViX – 87 gr, a Popcorn Hour A-200 – 4,74 zł.

Na koniec należy dodać, że pobór mocy po podłączeniu mechanicznego dysku twardego wzrasta o 4–7 W. Na powyższych wykresach kolorem czerwonym zostały zaznaczone urządzenia, które testowaliśmy bez mechanicznych dysków twardych.

27